logo

Rozhovor s guildmastery

Hraní počítačových her již patří k běžnému životu. Touha utéct od tíživé reality všedního dne se těší stejné oblibě, jako třeba knihy nebo filmy, a tak se nejedna zbloudilá duše ocitne ve světě MMORPG her jako jsou Lineage, War Of Warcraft, Guild Wars nebo Star Wars: The Old Republic.

Právě poslední jmenované hře jsme se rozhodli podívat na zoubek, a vyzpovídali jsme guildmastery dvou spřátelených česko-slovenských guild ze serveru Progenitor. Jsou jimi Diha, guildmaster Czech Order, hrající na republikové straně a Grio’tka, císařovna Czech Empire na straně imperiální.

Začneme tradičními otázkami – jak jste se dostali ke hře a jak dlouho už hrajete SWTOR?

Diha: Tak to nemusím nijak složitě pátrat v paměti, páč jsem od malička fanda Star Wars. Na střední škole jsem se dostal k Baldurs Gate a ta mě zaujala na mnoho hodin. Jenže mi tam pořád něco chybělo, a tak jsem pátral po něčem, co mi připomíná Star Wars. Narazil jsem na sérii KOTOR (Knights Of The Old Republic – pozn. redakce) a ta mě zavedla s pomocí kamaráda (Saberjey) na tuto úžasnou hru Star Wars: The Old Republic, kterou hraji oficiálně od 1. 1. 2013.

Grio’tka: Jelikož mám rád Star Wars, a jeden můj kamarád mě přemlouval, ať SWTOR zkusím, aby nehrál sám, že by mě to mohlo bavit, tak jsem nainstaloval a už je to více než čtyři roky, co ho hraji. Jen kamarád už během toho hrát přestal.

Jak jste se dostali ke svým funkcím, tzn. k vedení česko-slovenských guild?

Diha: V roce 2013 ještě ani guildy nebyly, takže jsme se Saberjey jen trošku flákali na Tythonu a Nar Shaddě. Znali jsme ještě 3 další česky hovořící hráče, a když přidali guildy, hned jsme si řekli, že jednu také založíme. To byla na serveru Master Thon asi druhá cz-sk guilda, která měla hráče převážně z Red Eclipsu. Bohužel je pravda, že první guildmaster Czech Order nebyl Diha, ten se jím stál až vinou neaktivity všech ostatních hráčů. Ten první rok – 2013 – nás bylo aktivních jen 2-4. V guildě pak fungovalo celkem 20.

Grio’tka: Jednoduše, byla mi předána někdějším guildmasterem, jelikož ukončil svou dosavadní herní kariéru a já jsem v té době byl jedním z nejaktivnějších hráčů, samozřejmě někteří jiní zkušenější členové tuto funkci odmítli, ještě než přišla řada na to se zeptat mě.

Co vás na vedení guild nejvíce těší? Co naopak neradi vidíte?

Diha: Těší mě jedná velká věc, a to je přátelství lidí, kteří se doposud neznali. Snažíme se být sociální guilda, která řeší, a nebo se snaží řešit, vše pohodově. Tak nějak považuji Czech Order za svou druhou rodinu. Nemám rád, když na sebe lidi křičí nebo si nadávají. Umím ale rychle zakročit, a to tak, že je většinou hned klid. Naštěstí jsem takhle musel vstoupit do sporů snad jen 3x. Ty žabo – myší války jednotlivých členů jsou spíš k pobavení, ale je fajn, když o problémech lidi mluví, aby se daly řešit už v zárodku a nedoplatila na ně celá guilda. Jsem hrdý, že můžu lidi učit i komunikovat, prvotní ostych některých je dávno pryč a já jsem rád 🙂

Grio’tka: Vedení guildy je součást hry, ke které se jen tak nedostanete bez dalších spolubojovníků, takže ve finále ne každý hráč má tuhle možnost. Je to takové obohacení oproti běžnému hraní, ale s ním taky přichází spousta zodpovědnosti. Je třeba se starat o své ovečky, na druhou stranu spousta hráčů je v guildách jen proto, aby v nějaké byli, ale o nějakém kolektivním hraní si můžeme nechat zdát. Bývá problém s nimi vůbec komunikovat, někteří se bojí odepsat, jiní se ve chvíli, když po nich člověk něco chce, začnou vymlouvat, že nemají čas. Člověk se je snaží zapojit, ale polovina z nich si nenainstaluje ani společný „kecálek“, v našem případě Twitch, takže není možnost s nimi jít složitější questy, jako třeba operations pro 8 a více hráčů. Tam je třeba dodržovat určité taktiky a ono to vážně do chatu psát dost dobře nejde; je třeba se slyšet. Ve zkratce – bez kecálku hráči přichází o možnost end-game hry, kde všechny potřebné informace detailně vysvětlujeme a navzájem si radíme. Takže ignorace ostatních hráčů je to, co vidím velice nerad.

Guildmaster svou guildu vede, ale jak jsou na tom její „pěšáci“? Jaká je hierarchie v Czech Order a Czech Empire?

Diha: Ožehavé téma, co člověk to názor. Je těžké se všem zavděčit a já skoro rok řešil, jak na to. Bohužel hra to tak chce (byť k mé nevoli), tak jsem za ten rok vymyslel s pomocí pár lidí hodnosti a jejich práva. No, každopádně uznávám jen 3 skupiny lidí: nováček, aktivní hráč a návštěvníci z jiných guild, převážně zástupci guildmasterů a nebo diplomati. A právě proto si rád poslechnu veškerý názor všech lidí a snažím se okamžitě odpovídat a vysvětlovat krok, který udělám, když se to týká Czech Order.

Grio’tka: Máme několik hodností: pode mnou je Dark Council, což jsou mí zástupci a nejzkušenější hráči, dále pak Lord, což jsou aktivní, kolektivně se účastnící hráči. Následuje Apprentice, to jsou méně zkušení a zároveň málo se účastnící hráči, a nakonec Acolyte, což jsou nováčci. Ještě máme v guildě jednu hosnost a to R.I.P., což jsou samozřejmě neaktivní hráči – tito bývají z guildy po určité době odejiti.

Krásou MMORPG her je anonymita. Přesto, lze navázat online skutečně přátelské vztahy? Máte mezi hráči kamarády, se kterými si můžete popovídat o čemkoli, nejen o hře?

Diha: Ano, protože se snažíme být sociální guilda, a dost hráčů dokonce bydlí v mé blízkosti. Mám v plánu jeden takový projekt; dokopat se k tomu, že udělám sraz Czech Order v době, kdy bude velká šance, že by na sraz přijela většina lidí. Bylo by fajn sejít se na pivko, či kofolu, a v reálném životě poklábosit. V dobrém pomluvit ostatní… (směje se).

Grio’tka: Určitě, přece jen se užší okruh hráčů, což je víceméně vedení obou guild, potkává online na Twitchi tak často, že si povídáme prakticky o všem a na to, že jsme se v životě neviděli, tak toho o sobě víme docela dost, a nemáme proto problém si povídat o čemkoli.

Progenitor je anglický server, přesto se na něm utvořily dvě česko-slovenské guildy, které dokáží konkurovat svým zahraničním sokům. V čem leží základ guildovního úspěchu?

Diha: Nemám rád, když se o úspěchu mluví hned na začátku, protože když se nedaří, mají pak lidé tendenci boj vzdávat. Takže se potom snažím takovým jedincům tak trochu změnit názor – optimistické myšlení je základ, a já se – snad úspěšně – snažím předávat ho všem ve hře. Ale je to i v samotných lidech, páč oba národy jsou dříči. Umíme i tahat za jeden provaz a je jedno, jestli jsem Čech nebo Slovák. Prostě jsme Czech Order.

Grio’tka: V tomhle to má Diha trošku jednodušší, má širší základnu hráčů a spousta lidí raději hraje na Republice. Je fakt, že se tam častěji něco děje už jen proto, že má aktivnější zástupce. Přijde mi, že pokud nejsem ve hře a tak trošku na lidi netlačím, je na Impériu mrtvo. Ale i když tam jsem, tak to není zrovna sláva. Míváme problém že jako ti nejaktivnější hrajeme na dvou židlích, tzn. v obou guildách. Ale neztrácím naději. Některé herní úspěchy (achievementy) lze udělat pouze na Impériu.

Máme několik hráčů, kteří v rámci role-play raději tráví čas na Impériu, protože si zde vytvořili své úplně první postavy, a ty jim více přirostly k srdci.

Czech Empire je zatím taková odpočinková guilda, přesto věřím, že když nalezneme hráče, kteří budou mít čas a chuť hrát po našem boku, dokážeme být stejně konkurence schopní, jako kdokoli jiný.

Jaké je složení hráčů? Muži, ale hrají také ženy?

Diha: Je pravda, že pořád je většina mužů a asi to tak i zůstane, ale ženy v Czech Order jsou a patří dokonce k hráčům, kteří jsou aktivní a bez nich by to Czech Order nebyl. Neřešíme pohlaví ani věk dokud se hráč chová rozumně. Ale po těch letech už o sobě stejně víme mnohem víc, než jsou data narození.

Grio’tka: Většina jsou muži, ale i tak máme docela dost žen, vždyť v tom nejaktivnějším okruhu hráčů jich je hned pět, včetně mé manželky.

Dokážete popsat, proč je hraní v guildě výhodné?

Diha: Oh, jsem zaskočen otázkou, spíše nevím v čem je hrát mimo guildu lepší. Já do hry jdu pokecat s „rodinkou“ a odreagovat se od realného světa. Jak jinak bych zažil tolik legrace? Jako solo hráč určitě ne!

Grio’tka: V SWTORu je spousta věcí, ke kterým se solo hráč není schopen dostat, a právě díky guildám se mu tyto možnosti otevřou. Navíc ona je to opravdu větší zábava hrát společně a povídat si u toho, než se náhodně spojit s jinými anglicky mluvícími hráči a třeba hrát Operation dvě-tři hodiny potichu. Kdybyste jen tušili jak se u toho na Twitchi nasmějeme.

Quo vadis, zní v latině otázka „kam kráčíš“. Kam kráčí vaše guildy? Máte nějaké vysněné cíle, čeho byste chtěli dosáhnout?

Diha: Těch bylo a byly pokořeny. A další cíl? Můj sen je mít co nejvíce aktivních hráčů v jeden čas, toto je nešvar všech podobných her, lidi přijdou a odejdou. V každém neaktivním hráči vidím i své selhání a mrzí mě to. Naštěstí ale, více radosti mi dělá, když vidím, jak je naše guilda stále aktivní a roste! Stále máme nové výzvy, které dokážeme pokořit.

Grio’tka: Vysněné herní cíle si plníme na Republice právě kvůli počtu lidí. Mně by pro začátek stačilo, aby hráči na Impériu byli aktivnější a snažili se hrát společně. Jenže ono je to vážně těžké, když vlastně všichni hrajem v obou guildách. Czech Empire je prostě taková menší sestřička Czech order, a podle toho to taky vypadá.

Jsem hráč Star Wars: The Old Republic a na Progenitoru mám svou postavu. Chtěl bych se přidat do guildy. Co mám proto udělat? Jak je možné vás ve hře najít?

Diha: Nejlepší bude napsat do vyhledávače Czech Order nebo Czech, samotná hra nás ihned vyfiltruje. Je jedno, komu napíšete. Každý Vás rád přijme.

Grio’tka: Nejjednodušší je zajít na flotilu, tam se podívat na seznam hráčů a ze které jsou guildy, a pak napsat kterémukoliv členovi Czech Order/Empire a on už vás přijme. Nebo si hlídat General chat (obecný chat, který vidí všichni online hráči v dané lokaci), dost často píšeme, že nabíráme nové lidi.

Nyní jsem do guildy přijat. Co ode mě očekáváte?

Diha: Jestli chceš u nás být a zůstat, tak platí jednoduché pravidla: Ptej se! Raduj se! Snaž se být aktivní! Měj guildovní komunikátor (Twitch – dříve to byl CURSE, a jak na něj ti poradíme) jen proto, aby ses mohl ptát 😀 Hlavně no stress, jen pohoda 🙂

Grio’tka: Nainstalovat Twitch, snažit se aktivně zapojit do společných akcí (pokud to váš herní level dovolí), ale hlavně komunikovat, nebát se nás, vážně nekoušem 🙂

Komunikační kanály jsou podstatné pro skupinovou hru. Jakým způsobem si dáváte vědět informace o společných akcích?

Diha: Máme toho dost. Czech order na Enjinu, na FB máme svou uzavřenou stránku a pak Twitch. Mimochodem na Twitch v poslední době píšeme snad vše na úkor FB a Enjinu.

Grio’tka: Několik možností tady je. Buď Twitch (sekce se společnou konverzací), nebo přímo ve hře do zprávy dne, jenž se zobrazí každému členovi, který přijde online do hry. Také máme webové stránky http://czech-empire9.webnode.cz, kde se snažíme reflektovat aktuální dění ve hře. Tam zároveň pomalu, ale jistě, nahráváme taktiky na Operations v češtině, základní návody pro obecné hraní (vysvětlení conquestů, craftění, strongholdů apod.). A pak samozřejmě Facebook skupina.

(Visited 407 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Scénárista bez místa, trekkie, kreslíř, spisovatel, fanda Star Wars a hráč SW: The Old Republic.


KOMENTÁŘE