logo

Comics Holky aneb O komiksech a ženách

Na začátku byly dvě: Draug a Shial. Dvě slečny, které se rozhodly točit pořad o komiksech. Navíc v době, kdy nebyla téměř žádná konkurence. Jaké je to pustit se do takového projektu? Jak se na to dívá většinová mužská část fanoušků komiksu? A co žena a komiks? Funguje to?

Můžete se na úvod trochu představit, případně i ty, kteří spolupracují na tvorbě vašich pořadů, a říct na sebe něco, co bude zajímat vaše fanoušky?

Draug: Vždy som mala rada geek veci. Scifi a fantasy bolo moje, či už v knižkách alebo v televizi. Neskor som začala chodiť na cony a zistila som, že nie som sama. A samozrejme som objavila krásu komiksov. Chvílu som si myslela, že budem komiksy aj kresliť, ale zistila som aké to je náročné a tak o nich len hovorím. Ale pár nápadov na komiksy si stále chránim, čo ak ma to raz zas chytí 🙂

Shial: O geek věci a videohry se zajímám od malička. Dokonce možná i dříve, než si sama pamatuji, protože má maminka mi moc ráda připomíná, jak jsem ve třech letech vylézala schody k sousedům, abych si u nich mohla zahrát Maria. 🙂 V reálném životě pracuji jako grafická designérka a moc ráda se věnuji tvorbě kostýmů a cosplayi celkově.

Kara: Jak v komiksech, tak Comics Holkách jsem značný nováček. Pohltilo mě to však rychle. Nemohu říct, že jsem četla komiksy od dětství, ale velký zájem se objevil seznámením se s mými dnešními přáteli a značný pokrok též nastal, co jsem začala pracovat v Comics Pointu, to potom nemáte šanci zůstat nezahlcen, ale já si nestěžuji.

Mathy: Já byl vždycky divnej, což bylo dost krutý na základce, ale děsně fajn kdykoliv potom :). Od patnácti se věnuji historickému šermu a re-enactmentu, od toho jsme se tak nějak omylem dostali se ženou ke cosplayi. Rád pařím hry a tvořím video. Video mě už třetím rokem živí, zrovna teď s nakladatelstvím Crew děláme comicsový magazín SMASH pro TV ÓČKO, v ČT stříhám zahraniční zpravodajství a pak tak nějak co se namane. Tak doufám, že je to pro fanoušky dost zajímavý :).

Draug: Keď tak mňa a Shial ľudia vidia pred kamerou. Teraz sa k nám pridala Kara. No a za kamerou je Mathy

Jak jste se dostali ke komiksu?

Draug: Ak mám hovoriť o úplných začiatkoch tak to bol komiks Mickey Mouse a neskor Káčer Donald. V puberte som sa moc ku komiksom nedostala (ak nerátam fotokomiks v Baravíčku 😀 , nebolo to preto, že by som nechcela, ale nebola možnosť sa k nim dostať. Neskôr som dostala komiksy Batman: Ticho  a nebyť toho komiksu, neviem či by som sa komiksom venovala. Chcela som vedieť viac o tych postavách čo sa tam mihli a čím viac som toho mala prečítané tým viac som toho potrebovala. Postupne som zistila že komiksy nie sú len superhrdinovia, ale že je v nich naozaj všetko 🙂

Shial: Prvním oťukáváním jsem si prošla jako malá a pokud vynechám klasický Čtyřlístek, tak mě uchvátil komiks Xena, který u nás kdysi vycházel. V pubertě jsem pak hodně komiksy bohužel míjela a četla jen občas něco, co mi kde vyloženě cvrnklo do nosu. Bohužel jsem neměla ve svém okolí nikoho, s kým bych to mohla sdílet nebo se o tom nějak více dozvědět a tak má “pauza” trvala docela dlouho. Do komiksů jako takových jsem se opět pořádně ponořila prakticky asi před čtyřmi lety.

Kara: Nejvíc trapně a nezajímavě přes MCU. Okrajově jsem ty postavy samozřejmě znala, ale žádný velký zájem se ještě neprojevoval. S nástupem do CP se můj rozhled rozhodně rozšířil.

Mathy: První kontakt pro mě byl asi kreslený seriál Spiderman, který kdysi běžel ráno v sedm tehdy ještě tuším na Premiéře. Všechny série mám dodneška nahraný na VHSkách 3:-). Pak jsem jeden čas odebíral právě comicsovýho Spidermana, kterého mi ale zrušili někdy v půlce příběhu, což mojí tehdy dětskou duši zmučilo natolik, že jsem na komiksy na několik let zanevřel. A naplno se k nim vrátil vlastně až díky Comics Holkám.

Kdo jsou vaši oblíbení komiksoví autoři, ať už kreslíři nebo scénáristé? Máte i nějaké favority mezi tuzemskými tvůrci?

Shial: Tohle je vždy těžká volba. Ale jako první mi v hlavě vyskočil za scénáristy například J. Michael Straczynski, Brian K. Vaughan a Brian M. Bendis (jak jinak). Za kreslíře David Mack, Bill Sienkiewicz a Fiona Stamples (ano, mám moc moc ráda Sagu 🙂 )

Kara: Tak nějak vždy si všimnu kresby Davida Lopeze.

Draug: Na to nerada odpovedám. Na niekoho zabudnem a potom s toho budem smutna 🙁 😀

Jaké dílo nebo autor ve vás navodilo rozhodnutí, že se stanete komiksovými fanynkami a znalkyněmi? Co byl nejsilnější impuls k tomu, že jste komiks začaly brát jako zcela seriózní záležitost?

Shial: Já asi vyloženě jedno vybrané dílo nemám. Cítím, že jsem tu oblibu komiksů měla vždy v sobě, jen to potřebovalo pořádně nakopnout. Což se u mě stalo díky mému příteli, se kterým jsme si komiksy pořádně začali i pořizovat 🙂

Draug: Ako som písala, za všetko može ticho a hlavne Leeho kresba. Neskôr som sa začala venovať aj komiksovej historii, vzniku roznych komiksov a vydavatelstiev. Fascinovalo ma, že komiks je tak mladé médium. No a zrazu som o tom prednášala na conoch a pracovala v Comics Pointe 🙂

Kara: Začala jsem se bavit s lidmi, kteří komiksy milují.

Žena a komiks, to spojení ještě řada lidí může považovat za protimluv. Jak silná je vůbec místní komunita fanoušků komiksu pyšnící se něžným pohlavím? Máte v tom přehled? Kontaktují Vás třeba podobně smýšlející ženy a dívky, aby vás podpořily?

Shial: Osobně si myslím, že zdejší komunita komiksových žen je mnohem silnější, než si lidé myslí. Mám pocit, že nás vyloženě kontaktovaly některé fanynky komiksů asi dvakrát nebo třikrát, jinak jejich podporu vnímám hlavně v komentářích, obecně na internetu a jsem za to velmi vděčná.

Draug: Komunita komiksovych fanúšičiek, nie je velka, o to ale silnejšia. Na facebooku sú nejaké čisto ženské skupiny, ktoré sa venujú komiksom. Potom tu je Laydeez Do comics, ktoré o komiksoch píšu. Našťastie sa ženská komunita rozrastá. Je to aj vďaka komiksovým filmom, ale na to sú- aby niekoho zaujali na toľko, že neodsúdi komiks úplne a skúsi sa do nich ponoriť a zistí, že komiks je vlastne fajn.

Kara: Dochází mi, že znám víc žen, které čtou komiksy a žádný rozdíl podle pohlaví zde nevidím. Samozřejmě ve světovém měřítku je to jinak, bohužel se občas doslechnete o “pravých” fanoušcích v podobě mužů a ženy jsou dobré tak akorát na odhalující cosplay. Žádné kulturní odvětí ještě není zcela genderově vyrovnané, ale co není může být.

Když se podíváme na tuzemskou komiksovou scénu, tak ženské autorky se prosazují, ale pořád je to tak nějak mimo hlavní proud zájmu komiksových fanoušků. Čím myslíte, že je to způsobeno?

Draug: Mám pocit, že zrovna u nás to úplne neplatí.U nás sa rovnako zle presadzujú muži aj ženy. Samozrejme je menej ženských autoriek, to však nie je spôsobene komiksom a jeho fanúšikmi, ale pristupom ženám celkovo.

Kara: Starý zakořeněný stereotyp, že co dělá muž, je běžné, ale do čeho se pustí žena, je hned jiné a posuzováno dle jiných přísnějších měřítek. Nejde o díla těchto žen, ale o jejich vnímání fanoušků.

Existují “komiksy pro holky”? Která díla by jste doporučily komiksovým kolegyním?

Draug: Nemám rada označenie, že je niečo len pre ženy a len pre mužov. To je akoby som povedala že gilmorky sú ženský seriál, pritom som bola svedkom ako sa par mužov skoro pobilo keď sa začali hádať či sa k Rorry viac hodí Jess alebo Logan. Sú komiksy, ktoré sú u žien populárnejšie než u mužov, napr: Sandman, ženské superhrdinky či rôzne životopisné komiksy, ale to neznamená že sú len pre ženy. Napr. Pupíky sú určené pre týnedžerky, ale mám pocit, že ich kupujú len muži.

Kara: Neexistují. Ale můžete zkusit začít ženskými hrdinkami, třeba Carol Danvers?

Je naopak nějaký autor nebo dílo, u kterého jste si řekli “tak tohle může vymyslet fakt jenom chlap”?

 Draug: Stan Lee je preslávený tým aký je to vlastne šovinista a ako škaredo sa k svojim hrdinkám choval. No a potom sú to rozne sexi pozy, ktoré sa v skutočnosti nedajú spraviť bez nejakej zlomeniny.

Shial: Takový pocit mám většinou spíše u obálek některých komiksů, kde jsou ženy občas ve velmi zvláštně zkroucených polohách, jen aby byly vidět všechny jejich “superschopnosti” :))

Kara: Od “praktických” kostýmů počínaje až po činy nedávající smysl.. Ano, vždy je poznat, že komiksy píšou a kreslí především muži.

Jaké komiksové subžánry vás zajímají nejvíc? Máte slabost pro superhrdiny, romanťárny nebo vás třeba naopak fascinují akční drsňárny, horory nebo něco úplně jiného?

Draug: Nemám žiaden preferovaný žáner. Keď sa pozriem na poličku prevažujú tam superhrdinovia, ale sú tam aj životopisné veci, fantasy, scifi a aj vojenskú téma sa u mňa nájde. Stači mi ak to ma určitú kvalitu. A klľud na komiks- zabaliť sa do postele s komiksom, pokladám za to najlepšie ako stráviť deň.

Shial: Já asi nejsem vyloženě vyhraněná. Mám ráda superhrdiny, dobře napsané romanťárny (nejlépe s pěkně tragickým koncem) i parádně nabušené a nakreslené akčňárny. Dávám ale přednost spíše kratším eventům nebo uzavřeným příběhům.

Kara: V CP mi kolegové rádi přenechávají mangy, ty známější jsem četla, ale většinou mě odrazuje zobrazení neplnoletých školaček tohoto žánru. Oblíbila jsem si historické komiksy, dokonce i ta Bible se četla zajímavě.

Mathy: Já zatím frčím hlavně superhrdinské komiksy. Moc nemusím ty úplně staré. Říkejte mi heretik, ale ty už jsou moc hloupý i na mě O:-) :D. Jo a zbožňuju Asterixe!

Jak se díváte na “odvěký spor” komiksových fanoušků mezi americkým mainstreamem, klasickými evropskými komiksy, nezávislou a undergroundovou tvorbou a asijskou mangou? Co je vám nejbližší a co naopak moc nemusíte?

Shial: Tady asi zklamu, ale mě takový boj přijde absurdní. Každý má rád něco jiného a sečteno podtrženo – všichni jsme nakonec milovníci komiksů. Osobně mám asi nejblíže k americkým a evropským komiksům, nejméně pak k undergroundu, kde mi sedne opravdu jen něco. Manga mě poslední dobou začíná zajímat, takže tam si názor udělám asi spíše časem.

Draug: Ten boj mi príde smiešny. Ano, nejaké to mierne pošťuchnutie v zdravej miere je fajn, ale zas niekoho odsúdiť, že má rád mangu, superhrdinov alebo underground je skor trápne. To isté Marvel vs DC.

Kara: Oheň zájmu se musí udržovat, ale neznám nikoho kdo by si hájil svůj jediný oblíbený žánr. To je jak s fanoušky Marvel a DC, stejně půjdeme do kina na oboje.

Mathy: Jestli něco takového existuje, tak mě to naprosto míjí. Já osobně moc nemusím mangu a soudobou japonskou pop-kulturu obecně, ale rozhodně bych nijak neodsuzoval nikoho za to, že se o ní zajímá. Ale nic není pravda, vše je povoleno, nedávno jsem si domů přinesl Ghost in the Shell :)).

Co vás přimělo k natočení vlastního pořadu a jaké jsou ohlasy?

Mathy: Mě přiměla Draug :D. Přišla za mnou a řekla, že budu dělat komiksový pořad na YouTube. Přišlo mi to jako fajn nápad a tak ho dělám :). Ohlasy mi zatím přijdou vcelku fajn :). Akorát mi přijde takové tragikomické, že lidi říkaj věci “Jooo, vy máte ten super komiksovej pořad!” a když se jich zeptáte, co říkají na poslední díl, tak z nich vypadne, že zatím z celý série viděli jenom první dva díly :D.

Draug: Štvalo ma, že tu žiadny poriadna relácia o komiksoch nie je. Bol tu samozrejme Lenny, ale ten v tom čase robil len podcasty. A ohlasy sú podla mňa dobré – nemáme vela fanúšikov o to ale vernejší sú 🙂 Podporujú nás nie len fanúšikovia, ale aj komiksové vydavatelstvá a organizátory roznych akcii.

Jaké máte ohlasy na váš projekt? Liší se třeba názory podle pohlaví těch, kteří na vaše videa reagují?

Draug: Musím povedať že vačšina ohlasov je pozitívny a ľudia nás podporujú. Dávajú nam rady ako sa zlepšiť, čo spraviť preto aby ďalší diel bol lepší. A my si každú radu a pomoc vážime, pretože sami sa stále učíme. čo sa týka pohlavia- mám pocit že muži nám viac radia ako sa zlepšiť technicky, to je asi jediný rozdiel.

Jak vás vůbec berou chlapi komiksáci? Z některých internetových diskuzí máme pocit, že někteří komiks berou jako čistě maskulinní záležitost a ženám jsou podle nich přisouzeny tak akorát domácí práce… nebo naopak sklízíte ovace, že se s vámi dá bavit o téhle oblasti zájmu a tím výrazně stoupáte na ceně? Napadlo vás někdy, že třeba díky tomu můžete sloužit jako sexuální symboly některých fanoušků?

Shial: “Sexuální symboly”… tak to musím přiznat, že jsem se musela zasmát 🙂 Chlapi komiksáci si z toho občas samozřejmě rádi dělají legraci, ale to někdy i já. Řekla bych, že se celkově reakce na ženy v tomhle oboru hodně zlepšily. Samozřejmě, občas se objeví nějaký “alfa-samec”, který má potřebu na to neustále poukazovat, ale to člověk nemůže řešit, protože to je boj s větrným mlýnem. 🙂 Musím uznat, že je občas příjemné někoho překvapit tím, že se také dokáži o komiksech bavit, ovšem o ovacích bych nemluvila.

Draug: Asi ako kto, ale vačsinou ak je niekto vyslovene proti, tak je to niekto, komu vadí asi všetko a každy. Existuje jedna skupina na fb, kde naozaj vedia byť hnusný práve k novym dievčatám. Nie je to ale väčšina, sú len moc hlasný. A tým vadí naozaj všetko- ak niekto napíše komix, ak si kupuje UKK, ak si komiksy kupuje len česky, ak si ich sice kupuje anglicky, ale nie hardcovery a pod. Osobne keď sa s niekým stretnem sú skor radi, že aj žena môže mať rada komiksy.  Aj keď v práci som musela pár krát dokazovať, že v komiksoch sa naozaj vyznám viac než ony. Ale u týchto typov je to boj, to už radśej im odkývem, že mám ísť do kuchyne. Mám ale pocit, že to lepšie. Asi si už na nás zvykli. No a k tomu sexuálny symbol- nikdy ma niečo také nenapadlo, ale dobre som sa pobavila 😀

Popište podrobně, jak vznikají jednotlivé díly vašich videí, abychom měli představu kolik je to práce a kolik času strávíte nad vznikem jednoho dílu.

Mathy: Večer se sejdeme v Comics Pointu, kde natočíme díl. Ten je víceméně improvizovaný, scénáře žel bohu máme jenom bodové, ve smyslu o kterých komiksech se bude mluvit. Víc z časových důvodů účastníků není moc možný.

Než se postaví a nasvítí set, vymyslí úvod a závěr, točíme dohromady tak okolo dvou-tří hodin. Ve střižně je třeba vyházet přežblebty, řeči mimo a hluchý místa, jelikož při improvizaci vzniká poměrně dost vaty. Nakonec je potřeba většinu částí pokrýt obrázky z rozhýbaných komiksů. Všechno ručně, jelikož komiksy mají dost nehomogenní rozměry a je potřeba každý obrázek nějak rozhýbat alespoň trochu koncepčně. Většinou na tom po večerech strávím tak týden, čistého času to s klidem bývá i kolem deseti hodin práce. Plus sem tam si vymyslíme nějaký speciální efekt (viz brána ala Doctor Strange nebo úvod ala Krajní meze), tak se to dokáže protáhnout i na déle :). Ale člověk si na tom aspoň vyzkouší spoustu věcí.

Jak vás vůbec napadlo začít s takovouto aktivitou? Kdy a kde se zrodila původní idea a jaká byla následná cesta až ke vzniku prvního dílu? Měli jste v tomto ohledu nějaké vzory, jejichž “video reportáže” vám sloužily jako inspirace?

Shial: Hlavní nápad byl Draug, která mne oslovila, zda s ní nechci zkusit Comics Holky natáčet. Já byla hrozně mile překvapená a nadšená, takže jsem rozhodně neviděla důvod, proč to nezkusit. :). Mathy už byl tenkrát v týmu zapojen také, takže věřím, že Draug poví o zrodu Comics Holek mnohem více, než já :))

Draug: Štvalo ma, že tu žiadny poriadna relácia o komiksoch nie je. Bol tu samozrejme Lenny, ale ten v tom čase robil len podcasty. Chcela som niečo, kde svoje vedomosti môže vyfiltrovať. Dva roky mi trvalo sa odhodlať k tomu to naozaj spraviť. Mám strach z kamier (mám strah z kamier a foťákov, preto natáčam comics holky a robim cosplay), preto som tak dlho váhala kým som sa do toho naozaj pustila. To som stretla Mathyho ktorý nejaký zaujímavy projekt hladal. Nechcela som byť na to sama a zavolala so Shial. Teraz sme ešte pridali k nám Karu.

Kara: Přidat se mi nabídla Draug před dvěma měsíci a taková možnost se neodmítá.

Mathy: Oslovila mě Draug a mně nápad udělat “RE-PLAY o komiksech” dost nadchnul. Komiksář byl tou dobou v plenkách a podobný formát tu u nás moc nebyl (samozřejmě, byly tu lidi jako Lenny, kterej dělá super komiksový vlogy). A vizuál a koncept obecně jsem se snažil co nejvíc oprásknout právě z RE-PLAYe a Indianu. Je to pro mě takový vzor toho, jak se to má dělat :).

Jak se lišila původní představa toho jak budou vaše videa vypadat od reality, která s  sebou kolikráte přináší množství komplikací? A nezapomeňte přihodit nějakou veselou historku z natáčení 🙂

Mathy: Ad veselé historky – každý natáčení je sranda. Ono jak je to celé improvizované, tak je to spíš takový sranda pokec, ze kterého se pak jenom vystříhá ten relevantní text. A jelikož tam u toho mnohdy padnou klidně i dvě láhve vína (hlavně ze začátku, poslední dobou točíme podezřele nasucho :-/), tak o zábavu nebývá nouze :).

Draug: Klasicka príhoda z natáčení sa ma nenapadne, ale na konci každého videa máme nejaký prekec, či niečo čo sa nepodarilo, ale ľudia sa zasmejú.

Děkujeme za rozhovor.

(Visited 1 054 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...

Autor. Komiksový scénárista a publicista, spoluvydavatel komiksového fanzinu BubbleGun, recenzent komiksů, občasný pisatel povídek a hudební kritik. Velký boudí otec zakladatel a spoluautor série Sněhulení.


KOMENTÁŘE