logo

Filmová sci-fi a fantasy romantika

Máme tady den svatého Valentýna a z angloamerického světa jsme těžce masírováni, abychom oslavili den zamilovaných co nejkomerčněji. Buď budeme statečně vzdorovat, a zklameme naše dražší polovičky, nebo podlehneme. V tom případě dobrá večeře a romantický film zní jako dobrý nápad. Opravdu chci pomoct, proto budu zmiňovat filmy, které ocení a přeskočím filmy jako Klub rváčů, Dvanáct opic, nebo Brazil, které by skončily akorát tak hádkou o to, co sakra chápete jako romantiku. Z vlastní zkušenosti vím, že to večer docela pokazí. A protože jsme na Boudě, budeme se držet tématu, takže romantické sci-fi nebo fantasy filmy na 14. února.

Komiksová romantika

Že režisér a scénárista Edgar Wright umí, víme už od jeho spolupráce s dvojicí Simon Pegg a Nick Frost. Takže když v roce 2010 vyšel jeho první film bez této dvojce, Scott Pilgrim proti zbytku světa, opravdu jsme se těšili. Snímek, inspirovaný komiksem od kanaďana Bryana Lee O’Malleyho, nese známky Wrightova rukopisu, je akční, zábavný s množstvím hlášek a odkazů, technicky skvěle zvládnutý a s množstvím zábavných postav. Samotná premisa je jak z červené knihovny, nebo béčkové videohry, aby Scott dostal holku svých snů, musí nejdříve porazit sedm jejích zlých ex. Jen se ujistěte, že slečna alespoň někdy hrála nějakou hru, jinak ji to mine a vy budete za blbce, Michael Cera není běžný prototyp krasavce.

 

Shakespearovská romantika

Co by to bylo za výkvět romantiky bez mistra nad mistry, který ovlivnil celý anglický jazyk. Ze všech zfilmovaných podob podle jeho děl, a že jich je požehnaně, bych zvolil Sen noci svatojánské z roku 1999 od režiséra Michaela Hoffmana. Tento schopný rutinér převedl slavnou komedii na velké plátno bez velkých potíží, ale i bez vlastní invence. Ale výborné obsazení a zábavnost děje si diváka získá. Divadelní hra o přípravě divadelní hry narušené příjezdem vílího dvora a způsobením množství zmatků a oslích hlav je zábavná i po stoletích od napsání. Ač jsem nechtěl původně nikoho z herců zmiňovat, nedá mi to, Stanley Tucci jako Puk a Kevin Kline jako Nick Bottom (v českém překladu Mikuláš Klubko) jsou doopravdy vynikající.

 

Animovaná romantika

Snad veškeré klasické Disneyovky jsou romantické filmy s fantasy motivy, my se ale zaměříme někam jinam. WALL•E z roku 2008 od zkušeného Andrewa Stantona nám představí stejnojmenného odpadního robotka, který se zamiluje do ultramoderní sondy EVE. Tahle láska mezi umělou inteligencí zvrátí nakonec celý průběh dějin. Ač Pixar vypadá, že směřuje na malé diváky, už dávno to není pravda a bavit se budou i dospělí. I když nechává některé otázky o ovládnutí světa roboty nezodpovězené, budete se bavit.

 

Časová romantika

Harold Ramis je podepsaný scénáristicky, režijně i herecky pod tolika projekty, že ho snad ani nemusím představovat. A když on vezme do ruky téma neustále se opakujícího dne, tak z toho vznikne roku 1993 úžasné Na Hromnice o den více. Nepřekonatelný Bill Murray a rozkošná Andie MacDowell v romantické komedii, že když není úniku, změní se i ten nejslizštější z chlapů v charismatického klaďase. Pro mě osobně klenot nejen v tomto žánru. Ten si pustím večer já.

 

Paměťová romantika

 Když už se rozhodnete si nechat vrtat v hlavě, tak si dejte pozor, od koho si do vzpomínek necháte zasahovat. Nebo se vám v paměti i v životě povede pořádný kolotoč. Režie Michel Gondry, ale tady je třeba zmínit scénaristu Charlieho Kaufmana, který si po V kůži Johna Malkoviche a Adaptaci konečně zasloužil Oscara za Věčný svit neposkvrněné mysli z roku 2004. I přes výbornou obsadu zde herecky vyčnívá Jim Carrey, který dokázal, že umí hrát a ne se jen šklebit a Kate Winslet se 4. nominací na Oscara ze zatím 7.

 

Nezávislá romantika

 V roce 1997 uveřejnil John Silveira v magazínu Backwoods Home Magazine jako vtip inzerát, že hledá někoho na cestu do minulosti, že zaplatí po vrácení, vlastní zbraň povinná a za bezpečí nezodpovídá. Vlastní zbraň podmínkou z roku 2012 vypráví, co kdyby to pisatel nemyslel jako vtip, co kdyby na tom něco bylo, hlavní dvojce v podání Aubrey Plaza a Marka Duplasse. Úspěch v nezávislém prostředí dokazuje, že režisérovi Colinu Trevorrowy a scénáristovi Derekovi Connollymu svěřili jako další film velkorozpočtový Jurský Svět.

 

Pohádková romantika

Ač jsem velmi zvažoval Hvězdný prach (2007 Matthew Vaughn, podle knihy Neila Gaimana). Asi bych radši doporučil u nás méně známou, ale v americe kultovní Princeznu Nevěstu (1987, podle knihy Williama Goldmana). Zábavnou, odlehčenou pohádku, kterou čte dědeček Peter Falk svému nemocnému vnukovi. Říká se, že když Billy Cristal předváděl svou roli, musel režisér Rob Reiner z placu, protože se smál tak, že všechny rušil a nedalo se točit. V hlavních rolích Cary Elwes a Robin Wright. Právě z tohoto filmu je velmi často citovaná hláška As you with.

 

Remakovaná romantika

Že jsou v Americe blázni do přetáčení, víme všichni, ale je pravda, že umí filmy předělat do jednodušeji stravitelné podoby.  Že občas ztratí část děje, nálady, či poselství, je už vedlejší. Z ruského Solaris (1972 Andrej Tarkovskij, podle knihy Stanislawa Lema) vznikl americký Solaris (2002 Stevena Soderbergha), z korejského Siworae (2000 Hyeon-seung Lee) zase Dům u jezera (2006 Alejandro Agresti) s Keanu Reevesem a Sandrou Bullock a snad nejvíce předělané německé Nebe nad Berlínem (1987 Wim Wenders) na Město Andělů (1998 Brad Silberling).

Samozřejmě, že to nejsou všechny. Je nepřeberné množství romantických filmů, ale nechte si taky něco na ten zprofanovaný Svátek zamilovaných příštího roku. Zatím si ale užijte letošní a pokud jste na to zapomněli, snad vám tento návrh trochu pomůže při výmluvách, že jste to tak měli celé naplánované.

(Visited 3 621 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Filmový kritik a nadšenec. Jeden by se divil, že se mu do hlavy vleze ještě něco jiného. Ale pozor, stačí aby si čichnul ke kávě nebo srknul energetického nápoje, a bude mít tendence na vás všechny tyto informace vychrlit najednou! Člen 3K filmového klubu.


KOMENTÁŘE