logo

Jan Šuba a portál pro začínající spisovatele Má kniha.cz

Stát se spisovatelem v sobě nese jistý druh prestiže i zodpovědnosti, ale kdo se někdy více zajímal o vydávání knih, ví, že neznámí autoři prakticky nemají šanci prorazit – tedy pokud nemají vlivné přátele. Pokud patříte mezi ty, kteří by rádi vykřičeli do světa pár zajímavých děl a možná si u toho i vydělali nějakou tu korunku, následující rozhovor s tvůrcem projektu Janem Šubou vám přinese informace o ambiciózním projektu Má kniha.cz, jenž vznikl přesně pro tyto případy.

Povězte nám něco o projektu Má kniha.cz. Kdo přišel s tímto nápadem a proč zrovna pomoc neznámým autorům?

S projektem Má kniha.cz jsem přišel já osobně, protože bylo strašně složité najít někoho, kdo vám knihu vydá. Nakonec se mi podařilo vydat mou prvotinu i v tištěné verzi u nakladatelství Olympia, ale vím, že spousta autorů takové štěstí nemá, a tak jsem založil tento projekt, který je zatím spíš takovou charitou a velkou pomocí pro autory, nežli výdělečným byznysem. Ale zatím mě to baví, protože ta radost lidí mě naplňuje a nutí do další práce. Jak k dokončení druhé knihy, tak k rozvoji nakladatelství na vyšší úroveň. Ale vše chce čas.

O jaké knihy máte zájem? Jaký se žánr se nejlépe prodává?

Já osobně mám nejradši žánr osobního rozvoje a duchovna. Nejsem typ čtenáře, který čte knihy, aby si u nich odpočinul. Většinou, když už čtu, čtu z nějakého důvodu. Aby mě to obohatilo, abych si něco uvědomil atd. Hodně to souvisí i s tím, co já píši, takže já osobně mám rád žánr osobního rozvoje, který se snažím i psát v takové formě, aby si podstatu bytí na této Zemi uvědomil i „lajk“.

Co všechno musí člověk udělat, aby vám mohl nabídnout své dílo? Máte nějaké speciální požadavky?

Především musí mít nějakou obsahovou formu. Určitě nevezmeme do zpracování dílo, které je napsáno jak zápisky ze školy. Jelikož korekturu atd. děláme na vyžádání, je velice nutné, aby si autor před tím než nám chce nabídnout své dílo projel celé své dílo od začátku do konce a piloval a opravoval chyby. Ulehčí nám tím spoustu práce, protože se stalo, že jsme opravovali dílo zedníka a to byl „porod“. Dílo obsahově velice zdařilé, ale těch chyb bylo přes tisícovku.

Dokážete pomoct začínajícím autorům kupříkladu s korekturou nebo grafikou? Jsou tyto služby k dispozici?

S korekturou ano, pokud uznáme, že ekniha má opravdu kvalitu. Grafika a tvoření obálky je většinou za příplatek, avšak ceny nejsou pro někoho likvidační.

Spolupracujete i s jinými projekty na podporu českých autorů?

Spolupracujeme se spoustou blogerů a blogerek a od září také s projektem Podporujeme české autory.

Sám jste autorem jedné z knih nabízených na webu. O čem právě Vaše dílo pojednává?

Hodně lidí se mě na to ptá, ale stačí se podívat na moji anotaci a budete vědět, o čem kniha pojednává (kniha Iluze doby – pozn. redakce). Dokonce jsem na to myslel a udělal jsem podle toho anotaci. Ve zkratce jde o to, že mladý člověk hledá sám sebe a mezitím se v pozadí odehrávají politické a multinárodní události, které si myslím, že by lidem měli otevřít oči, kdo a jak planetu Zemi ovládá. Příběh je jakýsi Forrest Gump v budoucnosti. Zatím mám jen pozitivní ohlasy, což se moc často, zejména v ČR nestává, a tak jsem za to nesmírně rád. Dává mi to motivaci do psaní druhé knihy. Kdyby Iluze doby vyhořela, asi už bych nikdy nic nenapsal, takhle jsem si potvrdil, že lidi moje kniha zajímá, a tak píšu dále.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Kam se bude Má kniha.cz vyvíjet?

To je strašně těžká otázka. Dával jsem kdysi dávno anketu fanouškům, kam by chtěli, aby se projekt dál vyvíjel. Osobně mi přijde nejlepší udělat z Má kniha.cz velký projekt, který prodává všechny eknihy a později i tištěné knihy. Dále by na tomto portále byla sekce Začínající autoři od Má kniha.cz, a tím by je vidělo daleko více lidí než doposud. Tuto změnu plánuji po Novém roce, a tak doufám, že s ní budou všichni a především já spokojen. Přeci jenom už bych to chtěl po pár letech testování posunout zase o stupínek výše. Vrchol všeho by byla literární kavárna, kde by se mladí autoři scházeli a povídali si o všem možném, ale jak říkám, všechno přijde časem. Ověřil jsem si, že čím dřív věci chcete, tím rychleji odejdou z vašeho života.

Další informace o projektu Má kniha.cz naleznete na webových stránkách makniha.cz, kde můžete zároveň shlédnout kompletní seznam všech momentálně dostupných děl. Cena e-knih se pohybuje od 49Kč.

(Visited 1 176 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Scénárista bez místa, trekkie, kreslíř, spisovatel, fanda Star Wars a hráč SW: The Old Republic.


KOMENTÁŘE