logo

JIŘÍ PAVLOVSKÝ: OČEKÁVÁM, ŽE ČASEM KIRKMAN ODDĚLÁ I RICKA

Téma měsíce The Walking Dead je jasně dané. Takže jsme vyzpovídali fanouška této série, a především vydavatele tuzemské komiksové série Živí mrtví, Jirku Pavlovského. Kdo jiný by nám měl fundovaně odpovídat na otázky týkající se jednoho z největších fenoménů této doby, který se navíc zrodil v komiksovém světě, než právě on, no ne? Vydavatelství Crew má za sebou již osm knih Živých mrtvých a popularita této komiksové řady stále stoupá. Nejen o tom si můžete přečíst v následujících řádcích…

Aktuálně je tématem měsíce „The Walking Dead“ co se ti osobně vybaví při vyslovení tohoto magického zaklínadla?

Deprese a šoky. Lidi jsou šokovaní z toho, jak se svými postavami zachází George R. R. Martin? Proti Kirkmanovi je to matka kvočna. Tam, kde Martin zabije dvě populární postavy, Kirkman jich zabije dvacet.

A druhá věc, co mě napadne, je soustředění na postavy. Je to opravdu jak píšeme, pohled do toho, co se děje v mozcích lidí, kteří jsou delší dobu vystaveni nenormální situaci.

Čí to byl nápad vydávat WD coby komiksovou sérii v češtině? Jak se WD prodávají oproti jiným titulům nakladatelství Crew?

Myslím, že můj… ale já jsme přesvědčený, že všechno, co vydáváme, napadlo mě, takže to není možné brát tak úplně vážně (jsem taky přesvědčený, že můžu za revoluci v devětaosmdesátém a dopadení Bin Ladina). Ale rozhodně faktem je, že i když nemůžu tvrdit, že jsem byl fandou WD hned od začátku (první sešity mě zase tak moc nevzaly… skvělé to začne být až tak od třetí knihy a pak už to rychle stoupá do kategorie „geniální“), tak jakmile jsem se začetl, byl jsem lapený. A ostatní z redakce na tom byli stejně, takže je stejně tak možné, že s tímhle nápadem přišel Petr Litoš a já jen nadšené přikyvoval. Jo, to by taky mohlo být.

A navíc má tahle kniha ještě jednu výhodu. Je černobílá. To pro vydavatele znamená přece jen nižší riziko. Víc si pak může dovolit zkoušet atypické věci – jako třeba Kůstka, Usagi Yojimba nebo Živé mrtvé. A občas se mu to vyplatí – jako v případě Kůstka, Usagi Yojimba nebo Živých mrtvých.

Jak se zrodil český ekvivalent názvu – Živí mrtví? Myslíš, že to je dobrý nápad (všeobecně) s tím počešťováním u, řekněme, v zahraničí dost zavedených sérii? Přeci jen některé názvy, třeba superhrdinů, se nepřekládávají. Nemáme tady Pavoučího muže, Super chlapa, Vtipálka…

Ale máme tady Pod dekou, Nikdykde, Strážce, Z pekla, V jako Vendeta, Sto nábojů, Bandu, Amerického upíra… Úzus je nepřekládat něco, co je vyloženě jméno postavy (i když jsou taky výjimky jako Vrána či Nářez). Dál už je to volnější, záleží na tom, co se víc hodí. Tady by to opravdu dost trčelo – a navíc, jak si pamatujete, je ten název i používaný v rámci děje (hlavně na konci čtvrtého dílu), a to by pak nefungovalo.

Myslíš, že prodejnosti komiksů pomohl i televizní seriál vysílaný na Primě?

Určitě. Stoprocentně. Naprosto jistě. A taky skvělá počítačová hra, ta na pokračování, ne ta mizerná střílečka (pozn. redakce: o hrách ze světa The Walking Dead si můžete přečíst ZDE).

Jak se ti líbí televizní seriál ve srovnání s komiksem?

Za začátku jsem byl nadšený, ale postupně se v seriálu objevovalo víc věcí, které mi začaly vadit. Zatímco komiks je sázení rány za ránou, tak tady to, jak se snaží v podstatě každé téma z knihy rozředit na celou sezónu, přestává fungovat. Ve třetí sezóně se z toho stává najednou souboj mezi rostoucí, sílící a konstruktivní skupinou (byť vedenou lehkým psychopatem) s uzavřenou, degenerující skupinou vedenou slabochem… A divák je tlačený k tomu, že by měl fandit té druhé. Postavy, které jsem v komiksu miloval, mi tady lezly na nervy. Seriál není vyloženě špatný, ale na komiks nemá. Ani zdaleka.

Četl jsi například i knihu Vzestup guvernéra? Co říkáš na to, že se to Robert Kirkman rozhodl rozvést i tímto směrem?

Přiznám se, že nečetl. Ale prý není špatná. A dobře pracuje s matením čtenářova očekávání.

Stali se už Walking dead fenoménem i u nás? Trička, figurky, sběratelské edice…

Jasně. Opět je to sice zásluha spíše seriálu než komiksu, ale darovanému koni se na zuby nekoukej, jak praví české přísloví, protože, jak známo, kdo se koukne darovanému koni na zuby, ten do roka umře.

Jak se díváš na Roberta Kirkmana jako komiksového scénáristu? Řadí se podle tebe již k absolutní špičce svého řemesla?

Kirkman rozhodně patří k legendám. I když má svou parketu, na které vyniká. Nazval bych jí psychologicky věrohodná a temná žánrová fikce. Udělal to nejprve se superhrdinským žánrem v komiksové série Invincible… a pak se zombie hororem v Živých mrtvých. Když psal klasický superhrdinský komiks, tak mě to moc nebavilo.

Sleduješ i jiné komiksy, které napsal? Co se ti líbí?

Bavil mě Battle Pope, což je ale fakt čistě zábavný úlet o akčním papežovi a jeho sidekickovi Ježíšovi. Samozřejmě, super jsou Marvel Zombies, které vyjdou i česky a překládal jsem je, a Invincible… i když tam mám velký skluz.

Jak se ti líbí pokračování série v originále, kde je již nějakých 113 dílů? Nedostává se již Kirkman do slepých uliček a neopakuje se už?

Pokaždé, když se začnu bát, že to bude nuda, přijde Kirkman s něčím novým. A mám pocit, že své hrdiny opravdu nesnáší, protože jim demoluje život, jak jen to jde. Myslel jsem si, že něco horšího než Guvernér se nemůže objevit (mluvím o komiksovém Guvernérovi, ne o tom vyměklém seriálovém), ovšem Guvernér je jen školní tyran proti člověku, který dává Rickovi kapky v nejnovějších dílech. Je nejen sadista a psychopat, ale je i velmi inteligentní. A má baseballovou pálku obalenou ostnatým drátem.

Robert Kirkman kdysi prohlásil něco ve smyslu, že nemá rád, když komiksové série někdy končí. Myslíš, že se mu opravdu bude dařit vydávat nekonečnou sérii?

Z tohohle světa se dá opravdu vydávat do nekonečna. Spíš je otázka, jak dlouho mu vydrží hrdinové, kolik toho ještě snesou. Očekávám, že časem Kirkman oddělá i Ricka a kormidlo přebere jeho syn – a zase to bude zajímavé, protože Carl už většinu svého života prožil mezi mrtvými, a to se na něm muselo podepsat. Navíc už stihl utrpět pár vážných zranění a i coby dítě vypadá jako Fantóm opery. Takže jsem zvědavý.

A co ty na to jako tuzemský vydavatel, řekněme z ekonomicko – vydavatelského hlediska? Budeš v důchodu pořád vydávat WD?

Doufám, že ano… ale doufám, že nebudeme vydávat jen to.

A na závěr dvě newalkingdeadovské otázky: Co můžeme od Crwe očekávat v nejbližších měsících? Nehodíš do placu nějaké žhavé překvápko?

Tak podrobné info najdou čtenáři na stránce www.crew.cz, takže opravdu jen stručně shrnutí. V říjnu vyjde už devátá kniha ze série Živí mrtví… ale lidem, kteří mají rádi dospělé komiksy, bych doporučil i Hellblazera, Mýty či Lucifera. Všechno to jsou výborné série. Do edice Mistrovská díla evropského komiksu se chystají Borgiové, což je „historický“ román od mistra erotického komiksu Milo Manary a Alejandra Jodorowského (Incal). Jinak ale hlavně hodláme pokračovat v rozjetých řadách. Už jich máme hodně: Gantz, Batman (chystáme druhý díl toho nejlepšího současného Batmana – Soví město), Kůstek, Ultimate Spider-Man, Naruto, Bleach, Calvin a Hobbes, Dilbert, Usagi Yojimbo, Simpsonovi, Garfield, Živí mrtví, Death Note, Mýty, Lucifer, Simpsonovi…

Když o tom tak uvažuju, tak možná zrovna Gantz bych čtenářům Živých mrtvých doporučil. Je to sice manga a libuje si v brutální akci, šílených protivnících a lehké erotice, ale stejně jako u Živých mrtvých si životem žádné postavy nemůžete být jistí a stejně jako u Živých mrtvých se řeší, co dělá s mozky lidí to, že jsou vystaveni neustálému stresu. A čeho jsou pak schopní. Je fakt, že u obou těchhle komiksů jsem chvílemi nevěřícně zíral na stránky, jestli se skutečně stalo to, co tam na obrázku vidím (u Gantz je to navíc posílené tím, že to je japonské a Japonci mají v popisu práce být divní a úchylní).

A co ty jako autor, pracuješ aktuálně na něčem? Nějaké další Kladivo na čaroděje?

Když už jsem se jednou upsal, musím makat. Teď vychází moje třetí kniha z téhle série a píšu dvě další. Do toho čtu samozřejmě i díla ostatních a mám z toho deprese, protože jsou skvělá. Teď třeba velmi překvapil Jakub Mařík, který napsal šestý díl s názvem Drsné sny, což je totální jízda. Písečné zombie, zuřiví důchodci, vraždící tramvajáci, tajné vojenské základy… paráda. A to nemluvím o Nečasovi nebo Fabiánovi a o peckách, které se teprve chystají. Zatím jsem z Kladiva nadšený a doufám že aspoň část toho nadšení budou cítit i čtenáři.

(Visited 281 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Komiksový scénárista a publicista, spoluvydavatel komiksového fanzinu BubbleGun, recenzent komiksů, občasný pisatel povídek a hudební kritik. Velký boudí otec zakladatel a spoluautor série Sněhulení.


KOMENTÁŘE