logo

KOPRCON 2013 – NA SLOVÍČKO S PADMÉ A SILVAROU

Snad na každé sci-fi nebo fantasy sešlosti narazíte na skupinku skalních fanoušků, kteří kolem poskakují v kostýmech. Můžete se na to dívat různě. Můžete si myslet, že jsou to podivíni, exhibicionisté, ale i frajeři a frajerky, co se nestydí a snaží se svou oblíbenou modlu propagovat, kde se dá. K tomu správnému zdravému nerdovství to zkrátka patří. Nedávno proběhnuvší Koprkon 2013 nebyl výjimkou. Protože je to akce převážně zaměřená na Star Wars, na chodbách základní školy Milady Horákové v Kopřivnici jste mohli potkat rytíře Jedi, Stormtroopery, princeznu Leiu nebo otrokyni JabbuHutta. A byla to paráda.

Vyzpovídali jsme Annu „Silvaru“ Malinovou a Andreu „Padme“ Ulagovou, členky organizovaných kostýmových skupin a zjistili jsme, co za tím vším převlékáním vlastně stojí.

Můžete představit sebe a své organizace?

Silvara: Jsme členky dvou organizací: 501. legie – Czech Garrison, což je spolek zlých kostýmů ze Star Wars a Rebel Legion – Lion Base sdružující ty hodné. Jsou to obě celosvětové organizace fanoušků, kteří si tvoří kostýmy a pak se účastní různých akcí a tím příspívají na charitu. Není to žádná konkrétní, vždy záleží, se kterou se domluvíme. Dělali jsme akci pro vozíčkáře v Brně nebo v Praze pro autistické děti. Vždy, když nějaké peníze získáme, tak je darujeme.

Jak tyto organizace vznikly?

Silvara: Původní americká legie vznikla před šestnácti lety. Skupina fanoušků si chtěla vytvořit kostýmy na nějaké vyšší úrovni. Jeden ze zakladatelů měl nemocnou dceru, ostatní fanoušci se začali na její léčbu skládat. Dcera to bohužel nepřežila, ale ta charitativní myšlenka už zůstala.

Jak je to s českými pobočkami?

Padme: 501. legie – Czech Garrison funguje v České republice 5 let, Rebel Legion – Lion Base je o rok mladší. Obě mají kolem třiceti členů.

Jak dlouho se kostýmům věnujete?

Padme: Star Wars kostýmy nosím 12 let.
Silvara: Já začínala před patnácti lety s historickými kostýmy a se Star Wars jezdím tři nebo čtyři roky.

Jaké postavy máte v repertoáru?

Padmé: Já překvapivě Padmé… 🙂 , Leiu, dceru Hana Sola a Leiy Jainu Solo nebo pašeračku z comicsů Khaleen Hentz. Ze záporných postav Sithku Visas Marr a Ysanne Isard.
Silvara: Já mám samozřejmě ráda také Leiu i Padmé, ale i Aaylu Securu a z komiksů Mirax Terrik a Marasiah Fel. Ze záporných postav Asajj Ventress a Zam Wesell.

Co vlastně ty fanoušky nutí oblékat si kostýmy?

Padme: Tuto otázku dostáváme strašně často a my na to strašně často odpovídáme stylem: co člověka nutí, aby chodil na ryby nebo si kupoval stále nové vytuněné součástky pro své auto? Je to normální, i když specifický koníček. Někdo sbírá známky a nás baví oblékat se jako naše oblíbené postavy.
Silvara: Je to asi stejné jako u šermířů, kteří chodí na bitvy, nosí historické kostýmy a tak. Je to i o tom, že většina členů jsou lehce exhibicionisti, kteří rádi dělají pro ostatní show.

Co na vaši zálibu říká rodina?

Padmé: Moje rodina mě podporuje. Maminka má v peněžence moji fotku v kostýmu Padmé. 🙂
Silvara: U mě je to obdobné, manžel jezdí se mnou a je také členem obou jednotek a rodičům to také nijak nevadí.

Jezdíte na celosvětové srazy?

Silvara: Občas ano, ale přece jen to je dost finančně náročné. Někteří z nás byli letos na Celebration Europe, což je taková největší Star Wars akce, co bývá.

Kde se takové akce konají?

Silvara: Různě. Nejčastěji samozřejmě ve Spojených státech.
Padme: Jednou za pět let to bývá v Evropě. Byli jsme v Londýně, letos to bylo v Essenu. Pořádá to přímo LucasFilm. Tam můžete navštěvovat přednášky, potkat další členy v kostýmech a samozřejmě i některé herce. Potkali jsme Mark Hamilla nebo Carrie Fisherovou, můžete si je nechat podepsat na zakoupenou fotku, nebo se s nimi vyfotit, ale není to zrovna levná záležitost. Za fotku princezny Leiy jsme zaplatili 80 Euro a viděli jsme v černých brýlích asi deset vteřin, než se s námi vyfotila. Je to bussines. Potkáte tam spoustu lidí, kteří jsou skutečně zapálení fanoušci, ale ty herce nechtějí vůbec vidět. Mají ty postavy za své polobohy a idoly a nechtějí je vidět staré. Když jsme viděli Carrie, tak jsme uznali, že něco na tom asi bude… Carrie sama na svém diskuzním panelu říkala, že ji už domů poslali výživového specialistu a trenéra, kteří by ji měli dát dohromady pro nadcházející epizody. I když během té diskuze nám přišlo, že tím Star Wars fenoménem mírně pohrdá – jiní zase říkali, že je to spíše póza.

Jakým způsobem vznikají kostýmy?

Silvara: Některé se dají koupit v obchodě, ale pokud chcete autentickou repliku, tak si ji musíte spíše vyrobit. To je i náš případ. Každý si vyrobí to, co zvládne, dle šikovnosti. Nebo je prodávají ostatní fanoušci na zakázku.

Jak je to s finanční náročností takového koníčku? Někdo by řekl, že takový kostým Leiy bude levnější než kostým Stormtroopra.

Padme: Ono se možná zdá, ale někdy bývají pracnější právě ty látkové kostýmy. Je problém se trefit do přesného materiálu, aby vypadal podobně. Já si myslím, že pracnější, i když možná levnější, je vyrobit látkový kostým.
Silvara: S těmi plastovými díly je to jednodušší. Dají se sehnat. Když to už někdo už vymodeluje a odleje, není to pak problém. Cena kostýmů je různá. Může se to vyšplhat i k nějakým padesáti tisícům. Máme třeba Vadera a ten stál tolik.
Padme: Můj nejlevnější kostým stál nějaké čtyři tisíce.
Silvara: I ty na první pohled levné kostýmy vůbec levné nejsou. Třeba rytíři Jedi. Už jen světelný meč je drahá sranda a zkuste si sehnat vysoké kožené boty…

Jak je takový koníček časově náročný?

Silvara: To je dobrovolné. Je nás relativně hodně, takže kdo chce někam zajet, jede a když ne, tak se nic neděje. Může to zabrat celé léto nebo jen víkend.

Máte sponzory?

Padme: Nic takového nemáme. Stává se nám, že nás pozvou na nějakou akci – oslavu narozenin nebo firemní večírek, ale všechny peníze, které dostaneme, dáváme na charitu. Často je ani nevidíme. Našim jménem pořadatel převede peníze jinam.

Takže kdyby někdo chtěl, může si na své narozeniny někoho z vás objednat?

Padme: Mohou si nás objednat na dětskou oslavu nebo i klidně na oslavu pro dospělé. Kamarádi třeba kolegovi pozvali na rozlučku se svobodou DarthaVadera a Stormtroopery. Byl nadšený. Někdy lidi píšou, jestli by si kostým mohli půjčit, ale to rozhodně neděláme.

Setkáváte se i s negativními ohlasy?

Silvara: Vysloveně zlé to nikdy nebylo. Někdy se nás třeba starší paní ptají, jestli pod těma bikinama princezny Leiy máme spodní prádlo.
Padme: Já mívala problém v předchozí práci. Snažila jsem se lidi navyknout na to, že takový koníček mám a budou mě v kostýmu občas vídat, ale i tak jsme měla problém s tím, že mi říkali, jaký jsem magor a podobně. Vždy odpovím: A co ty děláš ve volném čase? Proč vstáváš v pět ráno a celý den sedíš u rybníka?

Co říkáte na to, že Star Wars vzal pod své křídla Disney?

Silvara: Z mého pohledu to zase tak špatné není, protože se ten svět zase rozšíří. U nás je vidět, že menší děti Star Wars moc neznají a často se nechytají. U nás to všechno začalo o dost později, tak tady není taková velká základna.
Padme: Já mám spíš obavy z toho, jak dopadne ten film. Jsem ráda, ale na druhou stranu prosakují takové zvláštní informace o změnách scénáristů, větřím trochu problémy. Může to dopadnout velmi dobře nebo velmi špatně. Informace ještě nejsou skoro žádné. Jen jedna věc známá je. Uvidíme tam robota R2-D2 vyrobeného skupinou fanoušků DroidBulders.

Co říkáte na jméno režiséra J. J. Abramse?

Silvara: My jsme spokojení. Nový Star Trek byl konečně trochu víc Star Wars, takže jsme s ním problém neměli.
Padme: Já třeba starý Star Trek nemám ráda, ale s příchodem dvou nových filmů mě to bavit začalo. Smáli jsme se trekkistům, že když Abrams restartoval universum Star Treku, tak se těm hardcore fanouškům vlastně tak trochu vysmál. A teď nám to trekkies vrací: Jen počkejte, až dopadnete jako my. Ještě se uvidí, kdo se bude smát naposled.
Silvara: Ale máme tu výhodu v tom, že Abrams je fanoušek Star Wars a snad k tomu bude přistupovat víc s citem.

Probíhá i u nás válka mezi Star Trekem a Star Wars?

Silvara: Jasně, aspoň na oko. Ale většina českých fanoušků vyznávají sci-fi obecně, takže nemají jen jeden oblíbený svět. Ale děláme si ze sebe navzájem legraci, že chodí v pyžamech a tak, ale žádné bitvy v hospodě neprobíhají.

Jaký je průměrný věk fanoušků Star Wars u nás?

Silvara: U nás jsou fanoušci mladší.
Padme: Kdž přijedete na akci do Německa, hned jde vidět, že jsou tam všichni starší. Přijde Darth Maul a kolem něj běhá skupinka malých Jawů, což jsou jeho děti. Jsou to tátové a mámy od rodin. Tady to nastoupilo až po revoluci.

Zlepšuje se povědomí o Star Wars?

Silvara: Ono je to asi průběžně pořád stejné.
Padme: Tady je problém, že tady v Čechách moc lidí Star Wars celkově nezná. Říkají nám, že jsme Batmani, roboti, čarodějnice, elfové a tak podobně. Moc to tu nejede. To nás spíš poznávají rodiče, ale děti často netuší. Když vyrazíme do Německa nebo Polska, tak tam nás jsou bez problému schopni poznat, i když nejsme přímo v kostýmu z filmu.

(Visited 252 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE