logo

Drsná škola pro dospělé děti

To si takhle žijete svůj život likvidátora v pojišťovně, máte ženu a dvě děti, dům, auto, sousedy a tak – takový ten normální rodinný typ. Trápí vás jenom brutální noční můry, ale nic co by nespravila troška sexu s manželkou a nějaká ta injekce z rukou dětí. Potom najednou zjistíte, že jste zabijácký robot a že na vás spoléhá robotí revoluce. Z toho už se jednomu rozžhaví tranzistory.

Komiks Drsná škola je už nějaký ten pátek na trhu, ale nikdy není pozdě drsnou školu absolvovat. Komiks s původním názvem “Hard Boiled” vydalo ComicsCentrum v roce  2013. Jeho vydání však předcházela dva a půl roku dlouhá piplačka s digitální rekonstrukcí pro větší formát knihy. Kniha vyšla v pevné vazbě bez přebalu (v limitované edici 100ks navíc s krabicí a s podepsaným certifikátem) s rozměry plachty pro malou jachtu.  Scénář napsal slavný komiksový autor Frank Miller, od nějž můžete znát komiksy Sin City, 300: Bitva u Thermopyl, anebo Návrat temného rytíře. Miller se nechal inspirovat povídkou “Elektrický mravenec“ od dalšího slavného autora – Philipa K. Dicka. O tom, že je Dick mistr, není pochyb. Jeho povídkami byly inspirovány filmy jako Blade Runner, Minority Report, Total Recall, Next a další.

Ale jak říká známé lidové rčení – není každý den posvícení. Ani hvězdnému autorovi se nepodaří vždy napsat geniální příběh a mám trošku podezření, že se o to Miller ani nesnažil. Prim totiž v tomto komiksu nehraje scénář, ale kresba. O tu se postaral Geof Darrow, jehož kresby se staly předlohou pro již zmíněný film Blade Runner a najdeme jej i v titulcích všech tří filmů Matrixu, kde je uveden jako autor výtvarných návrhů. Dalšími z Darrowových komiksů jsou “Big Guy and Rusty the Boy Robot” a  “Shaolin Cowboy”. Za všechny tři zmíněné komiksy dostal Darrow cenu Willa Eisnera.

Znáte takové ty knížky pro děti, ve kterých je na dvoustranných obrázcích hrozně moc malých věcí a děti je hledají a učí se říkat jejich jména? Tak úplně stejně se čte Drsná škola. Otáčíte ty obrovské stránky a hledáte, co tam ten šílenec všechno nakreslil. Darrowova kresba je ve svých detailech opravdu maniakální. Neváhá absurdně vrstvit detaily na detaily takovým způsobem, že se tomu budete smát a zároveň budete fascinováni. A jako ty malé děti budete hledat, co tam všechno autor schoval. Zkuste si představit obrázky “Kde je Wally?”. Jsou na nich desítky, ne-li stovky postaviček. Darrowova kresba je stejně hustá, ale tady ty postavičky souloží, fetují, zabíjejí se a vůbec dělají všechno, co si dovedete představit v dekadentní sci-fi budoucnosti. A na tomto pozadí hlavní hrdina bojuje se svými protivníky, přičemž ničí a masakruje vše a všechny. Všude je sex, násilí, divoké honičky, čelní nárazy, tříštící se sklo, čokoládové tyčinky a stroje jako z nočních můr nebo jako ze zubařského křesla – všechno pěkně pohromadě v jednom obrovském maglajzu. Prostě sedíte a téměř nevěřícně civíte a dlouho hledáte všechny ty drobné vtípky, kresbičky a pop-kulturní narážky. Budovy mají takový ten retro sci-fi design ve stylu starých amerických rádií a roboti zase mají prvky starých amerických bouráků se všemi těmi ploutvemi a chromovanými prvky.

Drsná škola je možná komiks na jedno přečtení, ale na jedno listování to rozhodně není. Tak jako se děti stále vrací ke svým obrázkovým knížkám, tak i vy se budete vracet ke všem těm absurdním detailům. Je to jiné než to, co znáte z jiných komiksů. Ale být jiný je často výhoda. A tady to rozhodně platí.

(Visited 495 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE