logo

STAR TREK – ZKOUŠKA OHNĚM: SPOCK – OHEŇ A RŮŽE

V jediném okamžiku… se životy trojice mužů navždy změní. Ve zlomku vteřiny, kdy zároveň cosi získají a ztratí, zničí svět, aby ho v zápětí opět stvořili. Mnohé už se stalo dřív, mnohé se ještě stane, nic ale neovlivní jejich životy tolik jako ona chvíle na pokraji věčnosti. V jediném okamžiku… musí Spock, Vulkánec ztracený v čase, přihlížet tomu, jak nejlepší přítel nechá na jeho radu zahynout svou životní lásku, což zajistí, že dějiny Země zůstanou beze změny. Když sám Spock za jiných okolností úmyslně změní historii, neúprosné požadavky logiky ho nutí hledat způsob, jak se vypořádat s výsledným rozporem.

V jediném okamžiku… který se mu stále znovu vrací, zachránil Spock dějiny na úkor štěstí svého přítele, Jima Kirka. Teprve Kirkova smrt Spocka přiměje přehodnotit samotné základní kameny svého dosavadního života. Aby se dokázal vzepřít pocitu ztráty a výčitkám svědomí, hledá řešení tam, kde už jednou selhal: v úplném ovládnutí vlastních emocí. Ani dokonalá geometrie naprosté logiky však Spocka neušetří nových ztrát a nové nutnosti čelit nevyhnutelnému utrpení, se kterým se nikdy nedokázal sžít. Kruh se uzavírá (oficialní text distributora).

V roce 2006, ku příležitosti oslavy 40. výročí vzniku světoznámého fenoménu Star Trek, bylo vydáno hned několik knih hodných za zmínku. Mezi ně se bezpochyby řadí i trilogie Star Trek: Crucible zabývající se do opravdové hloubky postavami doktora McCoye, Spocka a kapitána Kirka a jejíž stěžejním tématem je epizoda TOS: The City on the Edge of Forever, která v moha ohledech zasáhla do osobních životů všech tří hlavních přestavitelů. Jako první vtrhla na prodejní pulty právě kniha McCoy: Odkud přicházejí stíny (její recenze již příští měsíc najdete na Vlčí boudě), odhlaující strasti známého doktora, jinak přezdívaného Kostra. Hned poté nasledovala kniha Spock – Oheň a růže a ještě v roce 2007 vyšel i poslední díl trilogie Kirk: The Star to Every Wandering (v ČR zatím není v prodeji).

Jak již bylo výše zmíněno, celá trilogie má své těžiště v epizodě s postavou Edith Keelerové, a právě kniha Oheň a růže se zabývá Spockovým rozpoložením nad radou, kterou tehdy svému příteli Jamesi Kirkovi dal – doporučil mu, aby nechal lásku svého života zemřít, a obnovil tak chod historie, jak ji známe.

Zdálo se to jako perfektně logické řešení, avšak když ve filmu Star Trek: Generace Kirk umírá, je Spock nucen přezkoumat svůj život a každé rozhodnutí, které učinil. Uvědomuje si, že nutil své přátele chovat se proti jejich vůli, a přitom sám se svým vlastním dilematům a vnitřním soubojům vyhýbal. Oheň a růže je typickým příkladem knihy zabývající se životem jediného člověka/vulkánce a detailním zkoumáním jeho rozhodnutí. Není vyplněna akcí, ve skutečnosti je v knize snad jen jedna akční scéna. Místo toho je to mistrovské dílo v rámci psychologického rozboru.

Narozdíl od dílu McCoy: Odkud přicházejí stíny, není Oheň a růže dílem s duální časovou linkou. Všechny události (minulost – současnost) jsou již předem jasně dané, ale jejich popis je detailnější – jako právě třeba v případě epizody The City on the Edge of Forever. V “minulosti” vidíme jasně, jak se Kirk zamiluje do Edith Keelerové, a jak devastující je pro něj nechat jí pro dobro lidstva zemřít. A vnímáme hlavně Spocka, který se i přes absenci většiny emocí snaží pochopit svého přítele, a situaci, jakou prožívá.

V “současnosti” naopak sledujeme Spocka, jak se pokouší vyrovnat s Kirkovou smrtí, a zároveň s náklonností, kterou chová ke své lidské kolegyni, velvyslankyni Alexandře. Jak se jejich cesty sbližují, nastavuje spisovatel David R. George III. úzkou hranici mezi vulkánskou logikou a přecitlivělostí, po jaké se Spock vžycky pohyboval. Do Kirkovy smrti Spock nikdy neměl problém se svou částečně lidskou povahou, ale jeho odchod vyvolává ve Spockovi otázky jeho vlastní podstaty. I přes fakt, že ublíží své nově nalezené lásce Alexandře tedy Spock odlétá zpět na Vulkán, aby jednou provždy zapečetil svou citlivou lidskou duši před nemilosrdnými nástrahami života.

Knihu rozhodně doporučuji milovníkům originální série, ale i těm, kteří po příchodu filmu Star Trek (2009) nalezli zalíbení ve Vulkáncích. Nabízí možnost detailně a barvitě zkoumat Spockovu duši i jeho myšlenkové vyhodnocení jednotlivých situací. Čím více se člověk noří do této knihy, tím více získává dojem, že Spock opravdu není jen tvrdá slupka logiky. Je – jak již bylo mnohokrát řečeno – synem dvou světů a dá se říct, že souboje sám se sebou svádí v každé dramatické chvíli. Autor této knihy si dal doopravdy pečlivě záležet, aby popsal jednotlivé postavy, jak bylo v jeho nejlepších silách a přesvědčení a já věřím, že se mu to povedlo skvěle.

Celá série Zkouška ohněm není vázaná na žádné jiné knihy, krom sebe samých, a i tak každá jednotlivá část dokáže stát jako samostatné dílo. Ti, kteří jsou fixovaní na současné kontinuum, mohou být trochu zmatení nebo překvapeni, pokud se v novelách něco odehrává jinak (George popírá sňatek mezi Spockem a Saavik), ale v tom je právě Georgova nezávaznost a naopak větší orientace a napojení na samotný seriál, animovanou sérii a filmy.

(Visited 201 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Scénárista bez místa, trekkie, kreslíř, spisovatel, fanda Star Wars a hráč SW: The Old Republic.


KOMENTÁŘE