logo

ŠŤASTNOU CESTU, PANE SPOCKU…

Ve věku 83 let zemřel dne 27.2. 2015 Leonard Nimoy, který se zapsal do paměti diváků především jako vulkánský důstojník USS Enterprise, pan Spock. Na začátku minulého týdne byl hospitalizován v nemocnici s bolestí na hrudi, pravědpobně způsobenou jeho závislostí na kouření, se kterým přestal před neuvěřitelnými 30 lety. Jeho poslední slova zachycená na Twitteru končila notoricky známým: „Žijte dlouho a blaze“.

Leonard Simon Nimoy se narodil 26.3.1931 židovským imigrantům Maxovi a Doře Nimoyovým v Bostonu, Massachusetts. Vystudoval drama na Boston Colleage a svou kariéru nastartoval již ve věku kolem 20 let, kdy vyučoval herectví a pracoval na menších filmech a televizních produkcích. V letech 1953-1955 dokonce sloužil v americké armádě s hodností seržanta.

V roce 1952 přišla jeho první významá role a to ve filmu Kid Monk Baroni, ale největšího úspěchu dosáhl až v letech 1965-1969, kdy si zahrál postavu vulkánského důstojníka pana Spocka ve sci-fi seriálu Star Trek. Tato postava měla na fanoušky, a potažmo celý svět, velký kulturní dopad a vynesla Nimoyovi 3 nominace na ceny Emmy Awards. TV Guide jeho postavu Spocka zasadil mezi 50 nejlepších postav v historii filmu.

Nimoy se jako jeden z mála nikdy nebál otevřít se svým fanouškům i tak, jak jej většinou viděli, a to jako pana Spocka. O tom mohou vyprávět dvě jeho biografie s názvy „I Am Not Spock“ a „I Am Spock„, přičemž druhá je psaná z pohledu soužití sama sebe s jeho postavou.

V 80. letech se Nimoy začal aktivněji věnovat režii. Pod jeho taktovkou vznikly i tak notoricky známé filmy jako např. Tři muži a nemluvně. Věnoval se také zpěvu, psaní poezie a naučné literatuře o fotografování. Ani přes svůj vysoký věk se do poslední chvíle nepřestal pohybovat mezi filmaři a nebál se dělat si legraci sám ze sebe.

Jeho famózní hluboký a znělý hlas hlas mohli diváci slyšet v seriálu Simpsonovi, nebo Futurama. V roce 2008 dostal roli dr. Willama Bella v seriálu Fringe (Hranice nemožného), a dokonce v roce 2011 i v Transformers 3. Velký star trekovský návrat pro něj přišel v roce 2009, kdy se objevil se své postavě Spocka ve filmu Star Trek (2009) režiséra J.J. Abramse.

Okamžitě po oznámení Nimoyovy smrti se internet zaplnil vzkazy fanoušků, jejichž úcta a respekt k tomuto nezapomenutelnéhu herci a tvůrci jasně definují, jak velkým přínosem byl pro celý známý svět:

Siki Georgevic: „Sbohem, pane Nimoyi. Neřeknu ‚odpočívejte v pokoji‘, protože nyní už můžete prozkoumávat širší vesmír a jiná místa. Žijte dlouho a blaze.“

Drew Griffiths: „Byl jsem a vždycky budu Vaším fanouškem.“ (parafráze na filmovou repliku: „I have been and always shall be your friend.“ z filmu Star Trek II: Khanův hněv)

AnAlrightBloke: „A slova pana Nimoye v seriálu Simpsonovi – ‚Má práce zde je hotová‘. Odpočívej v pokoji.“

(Visited 394 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Scénárista bez místa, trekkie, kreslíř, spisovatel, fanda Star Wars a hráč SW: The Old Republic.


KOMENTÁŘE