logo

OD ENTERPRISE K U.S.S. TITAN: KNIŽNÍ PRŮVODCE ŽIVOTEM DEANNY TROI A WILLIAMA RIKERA, ČÁST III.

Vítám čtenáře u třetí části našeho putování životem Williama Rikera a Deanny Troi. Právě se nacházíme na Aljašce, ve Willově rodném městě Valdez. Snad celá Enterprise-E se zde sešla, aby oslavila „po lidském způsobu“ svazek Deanny a Williama. Již brzy je čeká vlastní loď. Majestátná LUNA, třída opravdových objevitelů. Všichni tancují, zpívají a baví se. Dat věnuje svým dlouholetým přátelům svatební dar ve formě písně od Irving Berlina: Blue Skies. V roce 2002 tak přichází poslední film Star Trek: NEMESIS, jenž byl pro mnohé fanoušky Nové generace šokující a nesmírně dojemný. Museli se zde rozloučit hned s několika oblíbenými postavami, ale štěštím v neštěstí se stal fakt, že osudy některých z nich pokračují dále – v knižní sérii U.S.S. TITAN.

Všeobecné informace o U.S.S. Titan NCC-80102

Loď U.S.S. Titan je plavidlem Hvězdné flotily, používaným v pozdní polovině 24.století
Třída: Luna
Registrační značka: NCC-80102
První let: 2379
Velící důstojník: Kpt. William T. Riker
Délka: 453.3 m
Šířka: 203.9 m
Rychlost: Warp 9.9
Zařazení: Vědecká a výzkumná loď
Posádka: 350 osob

Třída Luna byla designována doktorem Xin Ra-Havreii, Efrosianským inženýrem, pracujícím v docích na Utopia Planitia na Marsu. Luna je pravděpodobně nejlépe vybavenou vědeckou a výzkumnou třídou ve Hvězdné flotile. Všechny lodě třídy Luna jsou pojmenovány po měsících v naší Sluneční soustavě.

Seznam plavidel třídy Luna

USS Amalteha, USS Calisto, USS Charon (zničen 2380), USS Europa, USS Galatea, USS Ganymede, USS Io, USS Luna (prototyp), USS Oberon, USS Rhea, USS Titan, USS Triton

Skutečný design Luna-class

Když začala vycházet knižní série Star Trek: Titan, vypsalo nakladatelství Pocket Books soutěž o design třídy Luna. Vítězný návrh designera Seana Tourangeau a umělce Ellery O’Connella byl poprvé zveřejněn 6. října 2005 a objevil se na obálce čtvrtého dílu Titanu: Sword of Damocles.

Posádka U.S.S. Titan

Rozhodně nejzvláštnějí na Titanu je druhová rozmanitost jeho posádky. Doktor Ra-Havreii neměl jednoduchý úkol, neboť se na palubě nachází i takové rasy, jejichž nároky na prostředí jsou nesmírně komplikované na vybavení nebo simulaci. Tento případ se bezpochyby týká poručíka Ailiy Laveny, pacifianské ženy, která má kajutu plnou vody, anebo nadporučíka Melory Pazlar, elaysianské důstojnice, jejíž kajuta má zase gravitaci stejně nízkou jako její rodná planeta Gemworld.

Ale to není všechno. Na palubě Titanu se můžeme setkávat i s mnohem podivnějšími druhy než jsou jen Pacifiani a Elaysiani. Za zmínku rozhodně stojí dinosauří hlavní lodní lékař Shenti Yisec Eres Ree (Pahkwa-thanhský samec), podivný bezruký podporučík Torvig Bu-Kar-Nguv (samec druhu Choblik), zvláštní kopečkovitý člen posádky Chwolkk (samec druhu Horta) nebo hmyzí počítačová specialistka K’chak‘!’op, zvaná také „Chaka“ (samička druhu Pak’shree).

KNIHA PRVNÍ

STAR TREK: TITAN – MEZI DVĚMA SVĚTY

Autoři: Michael A. Martin a Andy Mangels
Originální název: Star Trek: Titan – TAKING WING
Nakladatelství: Pocket Books
Nakladatelství ČR: Laser-books
Předklad: Radim Rouče, Jakub Marek
Vydáno: 2007
Stran: 346
Hvězdné datum: 56941.1 (2379-2380)

Zápletka

Kniha Mezi dvěma světy plynule navazuje na události po filmu Star Trek: NEMESIS. Posádka nové vědecko-výzkumné lodi U.S.S. Titan je povolána na prostoru Romulanského hvězdného impéria, aby se zúčastnila dění po strhujících událostech způsobených zesnulým praetorem Shinzonem. Vzniklé mocenské vákuum přináší destabilizaci Romulanského hvězdného impéria a jednotlivé frakce se snaží získat moc nad tříštící se společností.

V roce 2379 se posádka Titanu, společne s hostem admirálem Akaarem, vydává na Romulus, aby se pokusila zabránit totálnímu chaosu, vzniklému po pádu Shinzona. Snahou lodi je diplomatická mise, která by mohla alespoň na chvíli přinést smír mezi frakce Romulanů a Remanů.

Rikerovi se sice podaří vyjednat dočasné složení zbraní, ale romulanští komandérové Donatra a Suran využijí situace k tomu, aby si zajistili pozůstatky romulanské flotily. Plánují se schovat do zvláštní anomálie, vzniklé po výbuchu Shinzonovy thalaronem vybavené lodi Scimitar.

Ani Riker, ani komandér Donatra nemají tušení, že toto přiblížení k anomálii způsobí, že jsou během chvíle přeneseni do Malého Mengelleova mračna. Vzdáleného místa, kde podle starých zpráv z U.S.S. Excelsior přebývají Nýelové – geneticky vylepšení lidé.

Shrnutí

Star Trek TITAN: Mezi dvěma světy je přiměřeně dlouhá kniha, která ale přináší hned několik malých výtek, díky kterým ji čtenář ve svém počátku může rovnou zavrhnout, anebo naopak se ji rozhodne sledovat a studovat. Je to asi o tom, jak má kdo co rád. Přehršel neznámych ras na lodi mi přijde trochu jako výstřel do tmy. Mám pocit, že aby si fanouškové zapamatovali, co je na Titanu jiného než na všech ostatních Star Trek knihách, je právě druhová rozmanitost. Stejně tak nevím, jestli přivedení postavy Tuvoka na palubu Titanu má nějaký hlubší význam, anebo to byl další „známý“ prvek k množství neznámých.

Snad poprvé se zde setkáváme s homosexualitou. Jde o postavy Ranula Keru a poručíka Hawka (jde o stejného poručíka Hawka z filmu Star Trek: PRVNÍ KONTAKT). Tento nezvyklý pár bude pravděpodobně prací Andyho Mangelse, který se svou homosexualitou netají, a dokonce přispíval i do antologie Gay Comix o superhrdinovi jménem Pride.

SPOILER ALERT: Kdo by snad neměl rád ani drobné sneak-peaky, ať dál nečte. Komu nevadí, měla bych pro vás při listování Star Trek TITAN: Mezi dvěma světy jednu radu – na lodi je spousta postav, spousta ras a povolání. Faktem ale je, že jich na konci hodně ubyde. Proto si během čtení pište jména – na konci je budete jen škrtat.

To by bylo asi všechno k prvnímu dílu momentálně osmidílné ságy. Osobně pro mě byla tato kniha trochu zklamáním, protože dle mého přiliš tlačila na pilu ve smyslu „budeme jiní a budeme zajímaví“. Přišlo mi to zbytečně nucené,  a díky tomu žádná postava nedostala úplně prostor na to, aby jí čtenář poznal a zvykl si na ni.

(Visited 352 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Scénárista bez místa, trekkie, kreslíř, spisovatel, fanda Star Wars a hráč SW: The Old Republic.


KOMENTÁŘE