logo

KLINGONSKÉ VÁLEČNÉ IMPERIUM

I když je ve světě sci-fi a fantasy nepřeberné množství válečných hrdninů a krutých, bezcitných kmenů, pro které je bitva synonymem k příjemně prožitému dni, k těm nejznámějším patří bezpochyby rasa Klingonů.Tvůrcem myšlenky této hrdé, válečné rasy, byl Gene L. Coon, scénárista Star Treku. Klingony pojmenoval podle skutečného člověka – poručíka Wilbura Clingana, který spolupracoval s Genem Roddenberrym na policejním oddělením Los Angeles.

Vizuální podoba Klingonů se během celého seriálu měnila. První Klingoni měli výrazné asijské znaky. Spekuluje se, že za to mohly stále živé antipatie k Japonsku po Druhé světové válce, díky kterým byli Klingoni ve své podstatě popsání jako „orientální typy s tvrdými rysy.“ Co se ale týče sociálního postavení a mentality, hledali tvůrci inspiraci spíše na východě. Rusko, jakožto letiý sok a opak svobodné a idealistické USA, se zdálo vhodným protikladem. A tak vznikla oproti mírumilovné Federaci nová, krvelačná a krutá rasa, kterou nikdo neměl rád.

Klingoni se vyznačují vysokým zvrásněným čelem, nosem a příkrým obočím. Toto zvrásnění je patrné na celém těle, včetně páteře a nohou. Jsou obdařeni hustými vlasy, vousy a tmavou pletí. Vnitřní stavba těla Klingona je na hony vzdálená fyziologii klasického člověka. Vlastním termínem brak’lul nazývají Klingoni svou tělesnou rezistenci – srdce s osmi komorami, 23 žeber, pár jater a dva žaludky. Mozek je chráněn dvouvrstvou omozečnicí. Tím pádem jsou fyzicky statnější a odolnější při soubojích.

Klingonské ženy se od mužů v zásadě neliší. Ale samozřejmě jako každá samice dokáží nosit potomky. Těhotenství u Klingonek trvá 30 týdnů, normálně kojí. Je možné i křížení druhů (např. člověk a klingon).

Klingonská kultura

Klingoni mají dlouholetou válečnou historii, tudíž i jejich kultura se točí především kolem schopnosti bojovat. Mylně vykládaná neúcta k životu pramení z klingonského pojetí smrti, které je za správných okolností vítáno. Klingon, který následuje Cestu bojovníka, stanovenou Kahlessem (zakladatel Klingonského impéria), si nade všechno váží cti. Proto ti, kteří zemřou v boji se ctí, se ke Kahlessovi připojí v Sto’Vo’Koru (verze vikingské Vallhaly).  Padlí nejsou oplakáváni, nýbrž oslavováni. Opakem Sto’Vo’Koru je Gre’Thor, klingonská verze pekla.  Gre’Thor stráží démon, a klingonská duše vcházející do tohoto světa je sužována utrapami a mučením. Může být vysvobozena hrdinským sebeobětováním člena rodiny nebo přítele.

Kompletní klingonská víra je zaznamenána ve svitcích paq’batlh – Kniha cti.

Klingonské bojové technologie

Kromě nepřeberného množství zbraní, které Klingoni používají, jakými jsou dýky nebo meč cti zvaný bat’leth, vládnou také výbornými bojovými loděmi. Nejznámější jsou lodě třídy Bird-of-prey. V polovině 24. století byli Bird-of-prey třídy hojně využívany k diplomatickým misím. Na jejich palubě se nacházely ty nejlepší zbraně a nejlepší vojáci. Jak již ale mají Klingoni ve zvyku, i lodě třídy Bird-of-prey byly vždy připraveny k pohotovému boji. Na dvou křídlech se nacházejí distruptorové kanóny a odpalovací zařízení pro fotonová torpéda. Bird-of-prey třída je rovněž opatřena efektivním maskovacím zařízením.

Jazyk

Klingonštinu vymyslel a do použitelné formy zpracoval Marc Okrand, americký lingvista. V roce 1984 vydal Klingonský slovník, zahrnující základní gramatická pravidla, větnou skladbu a slovní zásobu. První vydání z anglického originálu The Klingon Dictionary přeložil Viktor Horák v roce 2008. Vydalo nakladatelství Triton. Klingonština má velké množství dialektů a je dynamicky vyvíjejícím se jazykem. Často se mění v závislosti na tom, kdo je zrovna císařem Říše.

Fanoušci po celém světě studují klingonštinu a překládají do ní i knihy. Berou si na paškál i taková jména, jako je například William Shakespeare. Podle Institutu klingonského jazyka totiž žádný Shakespeare neexistoval, a Hamlet je původně dílem velkého klingonského dramatika Wil’yama Shex’pira. Divadelní hra řeší podstatu samotné klingonské existence a její hlavní hrdina Khamlet, syn císaře z Kronosu, se tak dostává do sporů o vládu a prostředí ochablé klingonské společnosti 23. století.

Klingonského Hamleta vydalo nakladatelství Netopejr v roce 2001.

Ukázka klingonského jazyka

yaSvaD taj nobpu‘ qama‘ Vězeň dal důstojníkovi nůž

bong yaS vIHoHpu‘  Nešťastnou náhodou jsem zabil důstojínka

pa’DajDaq ghaHtaH la“ e‘ Velitel je ve své ubikaci

Klingonština má samozřejmě i vlastní písmo.

Jak již bylo dříve řečeno, Klingoni jsou rasa, jejichž život je založený na cti, a možná i právě proto si získali oblibu mezi mnoha fanoušky. Narozdíl od jiných druhů jsou přímí a upřímní, trénovaní a ostražití. Svým způsobem v sobě skrývají i rytířské ideály – až na to, že nepějí písně svým vyvoleným pod okny. Klingoni byli vymyšleni podle předlohy ne příliš oblíbených států v 60. letech v USA, ale časem se vyvinuli v synonymum pro silného, agresivního hrdinu, jdoucího přes mrtvoly za ctí a slávou.

(Visited 612 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Scénárista bez místa, trekkie, kreslíř, spisovatel, fanda Star Wars a hráč SW: The Old Republic.


KOMENTÁŘE