logo

ESKADRA ROGUE

V prosinci se do kin dostane nový Star Wars film – Rogue One. Tak nebude na škodu podívat se na zoubek knize, která u nakladatelství BBart vyšla před čtyřmi lety. „X-wing: Eskadra Rogue“, s podtitulem „Kniha 1“ vypráví příběhy, které se odehrávají těsně po zničení druhé hvězdy smrti u Endoru, tedy po Epizodě VI. Na 300 stranách najdeme tři příběhy a přílohu tvoří obsáhlá příručka eskadry Rogue, což je užitečný průvodce k některým postavám, plavidlům a situacím, které se vyskytují v této knize a nebo v původě plánovaných knihách dalších.

Eskadra Rogue je stíhací jednotka složená z nejlepších pilotů v alianci povstalců. Výstavní skříň rebelů. Vznikla už před bitvou o Yavin, kterou však z eskadry přežili pouze Luke Skywalker a Wedge Antilles. Těsně po bitvě u Endoru ji Skywalker znovu sestavil. Hned jejich první mise, podle Skywalkerových plánů odpočinková, se zvrhla v tuhý boj a záchrannou akci. O tom vypráví první příběh knihy s názvem Velitel Rogue. Na Coronet, domovskou planetu velitele Wedge Antillese, zaútočí imperiální jednotka vedená sadistickým generálem Weirem. Eskadře Rogue, která je ve městě kvůli odpočinku a zábavě, se podaří útok odrazit, ale Weir zajal jejich kolegu Tena. Scénář napsal Haden Blackman a kresby se ujal Tomáš Giorello. Jeho kresba je mainstreamová, ale dal si záležet na výrazech a rysech jednotlivých obličejů.

Druhý příběh se jmenuje „Opozice proti rebelům“. Eskadra Rogue se zde vydává na pomoc aliančnímu konvoji se zásobami na planetu Mrlsst. Tentokrát už ale bez Luke Skywalkera, který na sebe vzal zodpovědnost za budoucnost řadu Jedi a vedení eskadry se ujal Wedge Antillese.

Na planetě Cilpar se mají setkat s aliančním kontaktem, ale stále se jim ho nedaří kontaktovat. Navíc na ně neútočí nejen imperiální jednotky, ale také místní odboj. Díky vývoji událostí se tak na této planetě s hustou džunglí plnou prastarých staveb a divokých ronků rozbíhá příběh, který se větví do několika dějových linek a ve kterém členové eskadry naleznou naleznou nové přátele. Autorem námětu je Michael A. Stackpole a do komiksového scénáře jej zpracoval Mike Baron. Kresba Allena Nunise je příjemná, plná detailů, ale ničím neoslní ani nepřekvapí.

Třetí povídka s názvem „Fantomová aféra“ přímo navazuje na předchozí příběh. Námět je stále od Stackpolea, ale scénář tentokrát napsal Darko Macan a kresbu vytvářeli hned čtyři kreslíři. Styl kresby je podobný jako u „Opozice proti rebelům“, ale autorům se ne vždy podařilo úplně sladit kresbu obličejů hlavních postav. Příběh vypráví o dražbě nové technologie, kterou vyvinula akademie na Mrlsstu. Zájem o ni má nejen Nová Republika, zastupovaná Wedge Antillesem, ale také Impérium, zastupované Loka Haskem. Protentokrát obchodní rivaly Wedgeho a Loka však pojí dávná křivda a v pozadí jsou i další, kteří mají o data k projektu zájem. Následující události tak budou zřejmě jiné, než jak si to představoval prezident akademie.

Příběhy eskadry jsou dobré, ale dle mého nedosahují na kvality některých jiných Star Wars omnibusů. Jako spousta jiných příběhů i zde události vyvrcholí přestřelkou mezi dobrými a zlými, v tomto případě mezi X-wingy a TIE stíhačkami. Tím ale nechci říct, že je ta kniha a povídky v ni špatné, ale po přečtení několika Star Wars omnibusů mám pocit, že jsou ty příběhy příliš často podle stejného schématu. Je to krásně nakreslené a kniha rozšiřuje komiksový vesmír Star Wars. I když teď, po tom co Star Wars koupil Disney, už nejsou součástí oficiálního kánonu.

Během čekání na film „Darebák 1“, který nebude vycházet z těchto příběhů (podle dostupných informací se bude odehrávat těsně před epizodou IV), můžete zavítat na ComiscPoint.cz a využít akční cenu 660,- Kč.

(Visited 135 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE