logo

BATMAN – ZEMĚ JEDNA

Každý začátek je těžký, praví stará lidová moudrost. A nebo jsem si to právě vymyslel? No co už. Tak jako tak je to většinou pravda. Pamatujete svoje začátky? Chodit jste ještě pořádně neuměli, mluvit taky ne, jen to dělání do plínek nám šlo všem skvěle. To Batman na tom je o něco lépe – na dvou už se udržel a i ty plínky už zahodil. Ale to je asi tak všechno.

Více se nám o tom rozhodl povyprávět Geoff Johns. Autor, který ani v našich luzích a hájích není neznámá postavička. Mohli jsme si přečíst jeho Supermana: Tajný Počátek, Flashe: Znovuzrození, nebo třeba Green Lanterna: Tajemství Původu. Ve výše uvedených názvech můžete spatřit jistý vzorec: Počátek – Znovuzrození – Původ. Ano ano, milé děti, mistr Johns má tak trochu rád originy superhrdinů po svém. A teď se u nás dostal na řadu další DC superhrdina, jeden z nejslavnějších a nejtemnějších – Batman.

Geoff je ale tak trochu Ferda Mravenec – práce všeho druhu. Nejen že se realizuje v komiksové oblasti zrodu superhrdinů, ale fušuje i do seriálového průmyslu, kde napsal scénář k epizodě seriálu Smallvile „Legion“, či spolupracoval na čtvrté sérii Robot Chicken. Dále strká své všetečné prstíky i do online hry DC Comics, pro kterou píše scénář. Dokonce i v počátcích své pracovní kariéry se držel (více méně) komiksu, když dělal asistenta Richardu Donnerovi při práci na jeho Supermanovi. Ale dost už o Geoffovi, pojďme si trochu povykládat o mě. Takže, jsem beran, mám rád čokoládové sušenky… no dobře, tak ne. Nevděčníci.

Zaměřme se tedy na příběh Batmanova zrození. Jak už mnozí nejspíše tuší, jde o alternativní origin. Což v podstatě znamená, že ne všechno je takové, jak jsme zvyklí. Jeden příklad za všechny je hned u postavy starého věrného komorníka Alfréda Pennywortha, který tentokráte není členem dlouhé rodiny komorníků, ale je bývalý člen britské armády, který se zná s Thomasem Waynem už z války.

Geoff Johns ví, o čem píše. To se mi na něm líbí. Vezme staré známé postavy a představí nám je v jiných rolích. Ne úplně odlišných, ale jiných. Trošku. Stejně jako komisař Gordon musí teprve najít cestu ke své bezúhonnosti, i Bruce Wayne musí najít cestu ke svému Batmanovi. A že to není žádné příjemné hledání velikonočních vajíček nám Geoff ukazuje na každé stránce. Jeho temný rytíř je odhodlaný a zarputilý bojovník, který prochází tou největší Gothamskou špínou, která probublává jenom těsně pod nablýskaným povrchem. A asi nejblíže se tahle vize Netopýřího muže přibližuje filmové verzi od Christophera Nolana. Johnsův příběh je realistický, špinavý, jako nejzaplivanější ulička za nejšpinavějším pornokinem a napínavý jako guma od Supermanových slipů.

A v utvoření téhle atmosféry mu zdatně napomáhá Bristolský rodák Gary Frank. Gary Frank a jeho sebejistá ruka, která dokáže vpravdě zázraky. Jeho kresba je přesná, pečlivá a… no, skoro se dere na jazyk slovo dokonalá. Ale, nebudeme zbytečně skromní – je dokonalá. To, že v tom, co dělá, je nejlepší, dokázal už před lety, když se spojil s jiným scénaristickým esem Michaelem J. Straczynskim. Společně nám tehdy představili svou Krajinu půlnočních stínů (která je jedním z mých nejoblíbenějších nesuperhrdinských komisků). Frank umí nejenom výrazy tváře, které jsou nejspíše jeho specialita, ale perfektně umí zachytit postavy v pohybu. V závěrečné třetině knihy  je dvojstrana, kde Batman proskakuje skrze zeď. Nad tou jsem strávil několik minut a jenom se v nábožném tichu kochal. Tak perfektní mi příjde Gary Frank.

Teď ale něco k české verzi. Za tu vděčíme největšímu komiksovému vydavatelství u nás – Crew. Překlad dostal na starosti Darek Šmíd, který překládá Transmetropolitan od Warrena Ellise nebo The Boys (Banda) od Gartha Ennise. No… a taky mu vyšel humorný erotický román Superpérák.

Dost už ale o obsahu, věnujme se teď obalu. Sice se říká nesuď knihu podle obalu, ale tohle pořekadlo si Crew rozhodně nevzala k srdci a obal neodflákla. Kniha je v pevné vazbě, kterou na přední straně zdobí dvojice postav s Báťovou hlavou na pozadí. Povrchová úprava, kdy jsou lesklé postavy na matném pozadí, opticky vytahuje ústřední dvojici z obrazu. Co mě ale obzvláště potěšilo, je úprava povrchu v oblasti hřbetu a černého pruhu na pravé straně. Povrch není hladký, ale je „zdrsněný“ (pro její potěšení). To jen dokazuje, že Crew lpěla na každém detailu, stejně jako Gary Frank. A Batman – Země Jedna si tuhle pozornost rozhodně zaslouží. Bohužel, i tahle lahůdka má jednu zásadní chybu – je strašně krátká. Knihu jsem měl (napoprvé) přečtenou asi za třicet minut. Pak jsem si ji dal ještě jednou a vychutnával každý detail, což už trvalo trochu déle.

Tak jako tak se tenhle skoro až Nolanovsky realistický Batmanův origin zaslouží svou pozici mezi tím nejlepším, co u nás z Batmana vyšlo a každý fanoušek „Ušatce“ by ji měl zařadit do své knihovničky hezky vedle Millerova Návratu Temného Rytíře a Snyderova Sovího města.

(Visited 274 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE