logo

Uneasy Rider

Po výletě Amerikou v doprovodu Two-Face se Batman rozhodl nechat své město ještě chvilku v rukou Bat-rodiny (a Bat-komořího a jiných dalších Bat-věcí, jako je třeba Bat´leth – ne, počkat, jiné univerzum) a pokračovat v osvětové jízdě po Americe. Prvním cílem na jeho cestě je Aljaška, kde jej očekává starý známý Victor Fries. Jenže jak už to tak bývá, všude, kde je Batman, začne být za chvíli horko a to i navzdory mrazivému přijetí z rukou odhodlaného a superinteligentního vědce.

Aby se Báťuška po návštěvě mrazivých plání přeci jen trochu zahřál, pokračuje jeho cesta přes rozpálené Nevadské pláně, kde na něj čeká další z jeho ne/přátel. Tentokrát jde o zelenající se botanistku Pamelu Lillian Isley, která, paradoxně, hledá v Údolí Smrti tajemství života. A dokonce i Temný Mstitel pátrá po Poison Ivy ne proto, že jí chce dostat za mříže Arkhamova ústavu, ale protože potřebuje její pomoc. Otázkou zůstává, jestli mu jedovatá rostlinka poskytne ono pověstné stéblo pomoci, kterého se i tonoucí chytá.

Pokračování cesty zavede Batmana na místo, kam by nikdo nechtěl – do jeho vlastní mysli. Netopýr totiž zkříží cestu kloboučníkovi Mad Hatterovi a je tak nucen vyměnit fyzické svaly za ty psychické.  Svou cestu zakončí Temný Rytíř v pomyslném srdci Ameriky – Washingtonu D. C. Zde bude čelit tajemnému loutkaři, který stojí za rozrůstající nákazou hrozící koncem světa. Finální souboj o osud lidstva se tak odehraje na špici Washingtonova pomníku a je jen na Batmanovi, jak tento epický duel dopadne.

Druhá polovina knihy se opět zaměřuje na Batmanova nejnovějšího společníka Duka Thomase, který zde bude čelit nejen své minulosti v podání Riddlera, ale snad konečně najde i to své místo “na slunci” v jinak temném Batmanově světě.

Kniha All Star Batman 2: Konce světa je dalším ze skvělých přírůstků nejen na pažbě Temného Ochránce Gothamu, ale také scénáristy Scotta Snydera. Ten v této sérii potvrzuje, že umí. Příběhy prvních tří sešitů jsou napínavé a mají spád, ale nutno uznat, že finále tohoto story archu je poněkud matoucí. Občas to vypadá, jako by se autor ztratil v labyrintu vlastního příběhu, ale nakonec se mu podařilo najít cestu ven. I tady pozorný čtenář narazí na Scottovo “historické” pomrkávání, například tím, že zaplete do děje jednu polozapomenutou vojenskou organizaci. Konce světa jsou knihou, která je plná nejen protikladů, ale zároveň i paralel, což se projevuje například při práci s panely. Schválně si “vedle sebe” dejte první stránky úvodních čtyř čísel 😉 Zatímco po příběhové stránce jde o přehlídku Batmanovských padouchů, po té tvůrčí jde zároveň o skvělou galerii současných kreslířských hvězd a vizuální orgie.

V prvním sešitě zazáří britský kreslíř Mark Simpson známější spíše pod svým pseudonymem Jock. I s jeho prací jsme se u nás setkali již dříve. Ať už šlo o (bohužel u nás) nedokončenou sérii Parchanti, originového Green Arrow: Rok Jedna (na obou věcech pracoval se scénáristou Andym Digglem), či aktuálního Batmana, ve všech případech je vidět Jockův výrazný a osobitý rukopis, který se dá jen těžko zaměnit s někým jiným. Jeho styl kresby je pro Gothamského Ochránce perfektním a skvěle podtrhuje mrazivou atmosféru příběhu (jsem jediný, kdo si při čtení vzpomněl na Carpenterův horror The Thing?). Díky tomu je první sešit této knihy dokonalou pastvou pro oči.  

Ale ani Lisa Wood a.k.a. Tula Lotay si v příběhu věnovanému Poison Ivy neutrhne ostudu. Ba naopak. Britská rodačka svým stylem Jockovi zdatně konkuruje a Batmanův střet s Poison Ivy tak dostává nádherný vizuální kabátek. A stejně jako v případě příběhů i zde dochází k výše zmiňované protikladnosti. Tulin styl totiž zdatně kombinuje jasné kontury s abstraktností pozadí a výsledný mix je další skvělou vizuální potěchou pro náročného čtenáře. Ačkoliv jde o autorku spíše coverovou, má na svém kontě spolupráci například s Warrenem Ellisem, kdy vytvořili minisérii Supreme: Blue Rose, nebo s ostravským rodákem Alešem Kotem na jeho světoznámé sérii Zero, kde kreslila 18. číslo.

Třetího sešitu se zmocnil italský autor Giuseppe Camuncoli. Ten většinu své práce zasvětil Marvelovskému hláškaři Spider-manovi v sériích The Amazing Spider-Man & The Superior Spider-Man na kterých spolupracoval s Danem Slottem. Pro temnější odnož DC Comics – Vertigo kreslil příběhy známého cynického mága Constantina a mimo komiksový svět jsme se s jeho prací mohli setkat například v gamebookové sérii Lone Wolf, konkrétně v knize The Storms of Chai.

Závěr příběhu má po kresební stránce na svědomí Afua Richardson. Tato Původní Američanka (tzn. má předky mezi Původními Američany a Afro Američany) je všestranná umělkyně, která se věnuje nejen kresbě, ale také hudbě, herectví a psaní. Vystupuje pod vícero pseudonymy, mezi něž patří např. Lakota Sioux (odkazujíc tak na své kořeny) nebo Docta Foo. Je jednou z mála afroameričanek, které pracovaly pro většinu komiksových gigantů, jako je Marvel, DC Comics a Image comics. Její nejznámější práce je asi minisérie Genius pro vydavatelství Top Cow Productions za kterou si vysloužila cenu Readers Choice a získala šest nominací na ocenění Glyph Comics, která je udělována za komiksy od autorů jiné barvy pleti, komiksy o lidech jiné barvy pleti a komiksy věnované lidem jiné barvy pleti. Tato cena je pojmenovaná podle blogu Glyphs: The Language of the Black Comics Community.

O druhou polovinu knihy, která je věnovaná dokončení Prokletého kruhu se postaral Francesco Francavilla, další italský rodák v této galerii. Ten mi svým stylem evokuje práci Grega Rucky (úžasná série Gotham Central), což samo o sobě naznačuje, že jde o ideálního kandidáta pro temné Batmanovské příběhy. Ačkoliv nutno podotknout, že Prokletý kruh je příběhem Duka Thomase, takže nás čeká více slunečních paprsků, než je v Báťově příbězích typické. Denní dobu ale vynahrazuje Riddlerova temnota a jeho hrátky s důchodci.

Co se týče Dukova “originu” ten nezůstává hlavnímu příběhu nic dlužen a velice příjemně se čte. Dukův vnitřní svět, jeho váhání a rozmýšlení a celkově jeho charakter je velmi dobře a hlavně uvěřitelně vykreslený, takže čtenář na jeho rozhodnutí čeká s (mírně) zatajeným dechem.

Dík patří také českému týmu, kde se na překladatelské židli usadil Jiří Pavlovský a do bublinek mu to vepsal Petr Schwarz. To vše (Bašev) pod redakčním dohledem Changer The Elder a Filipa Gotfrida.

Všeho všudy je kniha All Star Batman 2: Konce světa dalším skvělým přírůstkem nejen do knihovničky, ale hlavně do Batmanova světa. Netopýrova “rodina” je upozaděna, což příběhu jen prospívá. Kniha tentokráte vyniká především díky pětici kreslířských hvězd, které jsou stejně různorodé, jako jejich styly. Tyto překonávají příběhovou linku, která ale není špatná, protože Scott a Batman si společně velice dobře rozumí.

Nezbývá než jen počkat na závěrečnou knihu této vydařené série a doufat, že nezůstane svým bratříčkům nic dlužna. Jde o knihu, ke které se možná vrátíte kvůli příběhu a stoprocentně kvůli kresby. I když někoho může střídání kreslířů rušit od příběhu, jde o skvělou příležitost jak se seznámit s méně známými autory i u nás. Pro fanoušky Netopýra povinnost, pro ty ostatní příjemné překvapení.

(Visited 156 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE