logo

PRO NETOPÝRY I SOVY JE GOTHAM MALÝ

V současnosti jedna z nejblyštivějších scénáristických amerických hvězd Scott Snyder vtrhla i na náš tuzemský komiksový rybníček silou posledního typu Panzerfaustu. Byť jsme z jeho pera zatím měli možnost číst dvě knihy Amerického upíra a dvoudílného Batmana, tak i přesto si již u nás získal množství oddaných fanoušků. Po vydání a záslužně sklizených ovacích famózního opusu Batman: Soví tribunál byli všichni napjatí, jak tento příběh bude pokračovat v titulu Batman: Soví město. Nebudu vás dlouho napínat, pokračování jednoho z absolutně nejlepších současných batmanovských příběhů rovněž dopadlo dle očekávání. Takže na jedničku a ještě podtrženou.

Sovy a netopýři se evidentně nemají moc v lásce, takže na stavění dvojdomku v Gothamu to nevypadalo ani v prvním díle. Navíc teď tajemné společenství zvané Soví tribunál vypustil invazi svých zabijáků, Pařátů. Po dlouhé době máte dojem, že tohle je přesně ten moderní batmanovský příběh, kdy netopýřímu muži fandíte tak, že vám bělají klouby na prstech. Tohle je Batman, za kterého se vyplatí dýchat i zemřít. Scott Snyder s vámi hraje dokonalou partii a rozkrývá jedno tajemství ponuré gothamské historie za druhým. Ovšem rovněž nezapomíná na tradiční postupy batmanovských komiksů. Hlavní hrdina nejprve musí dostat pořádně na držku, být sražen až na samotné dno, aby se poté vzchopil a jednoduše svým nepřátelům nakopal prdel. Co si budeme nalhávat, jak to dopadne, je dopředu jasné, ale o to přeci nejde. Jde o to, že u tohohle příběhu budete slintat blahem, až vám tekutý výměšek slinných žláz dopadne na vaše tričko s batarangem. Budete se královsky bavit a ve vašich zorničkách se bude odrážet napětí. Budete naprosto vcuclí fajnovou kresbou Grega Capulla, stejně jako budete pohlceni moderními vyprávěcími postupy. Ti, jenž ještě nepoznali pořádný orgasmus, se ho nečekaně dočkají při čtení obrázkového příběhu o muži, jenž má všechno, ale chce víc. Chce víc pro všechny! Pro celé město, které nesmí být terorizováno násilím, podlostí a intrikami.

Gotham je Batman a Batman je Gotham. Běda všem, jenž se tohle konstantní rovnítko pokusí nějak porušit. A přitom právě v tomto městě je tolik padouchů, že by to mohla závidět i celá česká politická scéna. Batman samozřejmě není sám, ale je v první linii a na seznamech všech zloduchů, kteří v tomto městě touží rozjet svou zločineckou kariéru. Samozřejmě je i na čelních místech shitlistu Sovího tribunálu, stejně jako Bruce Wayne. Pokud chcete nejlepšího Batmana nejen letošního roku, tak absolutně neváhejte a po Sovím tribunálu / Sovím městě bez přemýšlení šáhněte. Tohle je totiž óda na radost roku 2013 na českém komiksovém trhu. Jedině také letos vydaný Kameňák, na kterém se podílela další scénáristická esa Alan Moore a Ed Brubaker, se může měřit. Protože při vší úctě k Tony S. Danielovi (Batman detective comics) a Grantu Morrisonovi (Batman a Robin) a ostatním, kteří se podíleli na Temný rytíř: Temné děsy, tento příběh je o mnoho mílových kroků dál a na ty ostatní se dívá jako na tečky na obzoru, když už se spokojeně vydýchal v cíli.

(Visited 197 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Komiksový scénárista a publicista, spoluvydavatel komiksového fanzinu BubbleGun, recenzent komiksů, občasný pisatel povídek a hudební kritik. Velký boudí otec zakladatel a spoluautor série Sněhulení.


KOMENTÁŘE