logo

Slepý netopýr a nejhorší pilot

Ok, uznávám, že tenhle název není nejlepší. Abych ho přeložil, tak jde o nejnovější knihu ze série Batman Detective Comics s podtitulem Ikarus. Největší světový detektiv se v ní věnuje tomu, co mu jde nejlépe (což je jiné nejlépe, než o jaké jde ve Wolverinově případě) – detektivní práci.

Batman byl, je a vždycky bude detektiv, člověk, který se snaží zachránit nejen svět, ale především jedno město a všechny budoucí děti. Jasně, sem tam se přichomýtne i k nějakému tomu vesmírnému dobrodružství, čelí mimozemšťanům, bohům a jiným podivným bytostem. Za to ale může jeho kámoš Superman, který ho s Ligou svedl na scestí intergalaktických bitev. Báťa se ale vždy cítil jako ryba ve vodě, když byl obklopený pouliční špínou (ve všech významech tohoto slova) a mohl děsit všechny ty ubožáky, kteří si dokazují svou vlastní důležitost pomocí zbraně, drog a násilí. Ani tentokrát to nebude jiné. Na Gotham se řítí pohroma. Nejočekávanější produkt v drogovém průmyslu, na který se již nyní vyplňují předobjednávkové dotazníky. Ikarus – droga, která vás dostane tak vysoko, že se můžete spálit o jasné sluneční paprsky. I když je hluboká noc.

Elena Aguilová, nová obchodní partnerka Bruce Waynea, stejně jako on věří v Gotham. Věří v něj natolik, že sebrala dostatek odhodlání k tomu, aby se pokusila uvrtat miliardářského playboye do nevýdělečného, ba přímo ztrátového projektu, který ale může pomoci tisícům. Naštěstí je oním playboyem právě Bruce, takže Elena svou podporu dostane. To se ale nelíbí lidem ve stínech, kteří mají své plány pro využití Gothamského Eastendského nábřeží. A rozhodně nemají v plánu pomáhat nikomu jinému, než sobě. Elena tak skončí ve žhavém objetí Ikaruse přímo na schodech Bruce Waynea. Syn Gothamu je samozřejmě hlavním podezřelým a Batman nemá jinou naději, než najít skutečného viníka. Na druhé straně případu se ale pohybuje odhodlaný, staromódní detektiv Spillaneovského typu Harvey Bullock. Ten je v případu zainteresován osobně, díky utajenému zážitku z minulosti a není velkým překvapením, že nakonec zkříží pěsti i se samotným Temným Rytířem.

Francis Manapul a Brian Buccellato, kteří společně excelovali už v komiksové sérii věnované nejčervenějšímu rychlíkovi Flashovi, společnými silami vytvořili novou noirovou kapitolu v životě Le Chevalier Noir. Ačkoliv dějová zápletka je poměrně tuctová, Francis a Brian z ní vykřesávají, co to jde. Oba hlavní hrdinové, Batman a Harvey, nečelí v příběhu pouze drogovým dealerům a nebezpečné látce, ale zároveň čelí i svým vlastním démonům, kteří ne vždy pocházejí z dávné minulosti. Příběh díky tomu dostává hlubší rozměr a ústřední dvojice tak působí lidštěji, i když se každý z nich schovává za svou vlastní maskou utvořenou z minulých traumat.

Francis a Brian ale nespolupracovali jen na povedeném scénáři. Spojili štětce i při práci na kresbě. A ta je, milí čtenáři, něco, co minimálně pro mě vynáší tento kousek nad šedivé vody průměru. Kresba, nebo v mnoha případech spíše malba, spojuje přesné a jasné kontury s rozevlátostí vodových barev. Velice povedená je i práce s panely, kdy tvůrci využívají takové triky, jako je rozdělení jedné scény na několik panelů s postavou pokaždé na jiném místě, aby se tak vyvolala iluze pohybu, či vizuální trik s flashbackovým prohledáváním místa činu.

Samostatnou kapitolou jsou obálky, které jsou veskrze perfektní. Ať už obálky použité, které mi svou stylizací mnohdy připomněly obálky k noirové sérii 100 Nábojů, tak i obálky alternativní, které nabízejí nejen pin-up Poison Ivy, ale i Westmana, či dokonce Pennymana.

Tvůrčí duo je rozhodně všestranné a z jejich spolupráce tak vznikla povedená, i když lehce průměrná epizoda ze života chlapce v legínách.  A díky spolupráci překladatele Petra Zenkla, korektorky Mirky Jarotkové a lettererky (snad je to tak správně) Ludmily Nussbergerové se tento povedený kousek dostává pod hlavičkou BB/artu i do našich českých Ikaraprostých luhů a hájů.

Batman Detective Comics: Ikarus  tak nabízí příjemnou noirovou jednohubku, plnou nejen akce, ale i traumat z minulosti, která nejspíš po čase vyvane z mysli a zanechá po sobě příjemnou pachuť při vzpomínce na povedenou kresbu. Na druhou stranu znovu přečtení tohoto kousku rozhodně neurazí.

(Visited 307 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE