logo

Hladit, hladit až do úplného vyhlazení

…protože to je přesně to, co opět hrozí lidské rase. Zase.

Liga Spravedlnosti se vždy dává dohromady během velké krize. Ať už to byl Appelaxiánský útok, který zformoval původní Ligu; marťanská invaze, jež napomohla sestavení Ligy v televizním seriálu Justice League (2001 – 2006 který rozhodně stojí za vidění); či Apokaliptická hrozba vedoucí k seskupení Ligy ve vesmíru New 52.

Tentokrát je hrozba opravdu enormní, protože rizikem není zotročení lidí, ale totální anihilace. Liga má v tomto případě za sebou už nějakou historii, ale i tak není kompletní. Hal Jordan je nahrazen dvěma nováčky v zácviku – Simonem Bazem, americko-libanonským muslimem narozeným v Dearbornu, Michigan; a Jessicou Cruz, jež byla nejdříve ovládnuta Prstenem Volthoomu, původně patřícímu Haroldu Jordanovi ze Země 3* – členovi Zločineckého Syndikátu, což je paralelní zlá verze Ligy Spravedlnosti (viz animovaný film Crisis on two Earths, či komiks JLA: Země 2*). S pomocí Batmana, Flashe a Hala Jordana se jí podařilo Prsten Volthoomu přemoci a ovládnout, takže nyní využívá jeho schopnosti a moc jako neoficiální člen Green Lanternů. Dalším “nováčkem” týmu je Superman.

Kal-El tohoto vesmíru totiž zemřel (viz Road to Rebirth – Superman: The Final Days of Superman). Jeho “náhradníkem” není nikdo jiný, než původní Clark Kent, manžel Lois Laneové a otec Jonathana Samuela Kenta (což je příběh minimálně na samostatný článek a s diagramy 😀 ). Clark, Lois a Jonathan si žijou své poklidné životy a snaží se do chodu tohoto vesmíru moc nezasahovat. Jenže Kalova nátura (a schopnosti) tento způsob života neumožňují.  Superman ale trpí pochybnostmi, protože si plně uvědomuje, že toto není jeho původní vesmír. Obdobnými pochybnostmi trpí i Batman, který byl nejlepším Kal-Elovým přítelem, ale teď se musí znovu naučit věřit Nejmocnějšímu muži na Zemi. A co si budeme vykládat, Bruceovo alter ego nepatří zrovna mezi Nejdůvěřivější lidi na Zemi.

Liga tak musí najít nejen cestu k porážce dvou neuvěřitelně mocných entit usilujících o likvidaci veškerého života na Zemi, ale musí také najít cestu sama k sobě.

Knihu Liga Spravedlnosti: Vyhlazovací stroje má po scénáristické stránce na svědomí britský rodák Bryan Hitch. Toto jméno vám může být známo především díky úchvatné sérii The Ultimates, která ve čtyřech knihách vyšla i u nás. Na té spolupracoval se scénáristou Markem “Kick-Ass” Millarem. Mezi další významné počiny patří série Autority, kterou vytvořil společně s Warrenem Ellisem (Transmetropolitan), či Captain America: Reborn, na kterém pracoval s dalším komiksovým velikánem Edem Brubakerem. Své prsty má ale i ve filmovém průmyslu, kde pracoval kupříkladu na restartu vesmíru Star Trek s režisérem J.J. Abramsem, který si Bryanovy spolupráce vysoce cenil.

Po výtvarné stránce s Bryanem spolupracovali Antonio Salvador Daniel, který napsal první dvě knihy série Batman Detective Comics – Tváře smrti a Zastrašovací taktiky, či se kresebně podílel na Harley Quinn: Šílená odměna a Liga Spravedlnosti: Trůn Atlantidy. Salvadorovi pomáhal španělský rodák Jesús Merino, který kreslil knihu Superman: Cena zítřka a Superman: Tajnosti a lži. Pro “druhou stranu barikády” ilustroval například příběh Avengers: Na věky věků, který u nás vyšel v rámci Ultimátního Komiksového Kompletu (#61 #62)

Nové Znovuzrození Ligy spravedlnosti je kniha plná akce. Tak trochu svým stylem připomíná Ligu Spravedlnosti: Počátek – od první strany se čtenář veze v rychlíku, který nezastavuje na žádných místních zastávkách.

Rozsáhlá, obří a megalomanská akce, která ale zvládá poskytovat prostor příběhu. Díky tomuto spojení (podtrženému skvělou kresbou) získává sám čtenář pocit… ne přímo stresu, ale rozhodně tlaku. Ano, řítí se na nás vesmírná hrozba, jasně, Země se chce roztrhat na kusy, ok, tady se na nás valí další sračka, ale to zvládneme, protože tady není nikdo, kdo by to udělal za nás. Tvůrčí tým tak zvládl vytvořit tu pravou atmosféru blížící se totální záhuby, s tou správnou porcí “jiskřičky naděje”.  

Liga spravedlnosti: Vyhlazovací stroje je ideální začátek série. Čtenáře si zaháčkuje a už nepustí. Díky svižnosti příběhu vše rychle uteče, ale i tak se zvládne rozjet start pro (doufejme) delší příběh. A my se tak možná i dozvíme, komu byla Píseň určena.

P.S.: Věta Ideální start pro nové čtenáře by se daleko více hodila k výše zmiňovanému Počátku 😉

*Pokud Vás mate původ Zločineckého Syndikátu na Zemi 3 a komiks Země 2, tak za to může Krize na nekonečnu zemí. Ta totiž eliminovala koncept multiversa. Po Krizi, existovaly dva akceptované vesmíry – Země 1, základní vesmír složený z normální hmoty; a Země 2, vesmír z antihmoty. Aby to ale čtenáři neměli tak jednoduché, tak byl koncept multiverza obnoven eventem Infinite Crisis, “pokračováním” Krize na nekonečnu zemí, který vedl ke vzniku New 52, což znamená, že v současné době má pojem Země 2 opět jiný význam.

(Visited 244 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE