logo

Run West, run!

Blíží se bouře. To povětšinou znamená hromy, blesky, déšť, možná i kroupy. Občas se dokonce stane, že někoho ten blesk trefí (což, pánové, je bohužel větší šance, než že budete randit se supermodelkou). No a pokud obýváte jeden z vesmírů DC universa, tak se také může stát, že namísto úmrtí získáte superrychlost. Přesně to se stalo i mladému zaměstnanci policejního oddělení v Central City Barrymu Allenovi. Jeden zásah bleskem s sebou přinesl kromě několikaměsíčního kómatu i schopnost uběhnout 100 metrů pod 1 sekundu. K tomu červenožlutý kostým a Flash byl na světě. Nyní se k Central City blíží další bouře, tentokráte mnohem větší. Blesky lítají celým městem a ne každému se podaří jim uniknout. A Flash má najednou plné nohy práce. Ohromná bouře totiž probudila desítky rychlíků po celém městě, jenže ne každý chce být superhrdina. Někdo se chce věnovat své kariéře zločince a někdo chce prostě jen svůj život zpět. Samozřejmě se ale najdou i tací, kteří se rozhodnou nepostávat nečinně kolem a podat Flashovi pomocnou ruku s výchovou nové generace rychlíků. A Barry Allen je v sedmém nebi. Za pomoci doktorky Meeny Dhawanové a svého nového parťáka detektiva Augusta Hearta tak instruuje nové běžce a pomáhá jim pochopit jejich nové schopnosti v supermoderním výcvikovém středisku pro běžce (tempaře) ve S.T.A.R. Labs.

Protože zdroj rychlosti nyní zásobuje daleko víc jedinců, Flashova rychlost trochu klesá, ale stále si udržuje status Nejrychlejšího Člověka na Světě. Tedy až do chvíle, než se na scéně objeví nový superzáporák Godspeed, který krade rychlost všem ostatním tempařům. Bohužel s jejich rychlostí jim krade i životy a Flashovi tak nezbývá nic jiného, než znovu obhájit svůj titul Nejrychlejšího člověka na Světě a ochránit tak svou novou rodinu. Jak už modročerná hlavička napovídá, titul Flash: Když blesk udeří dvakrát spadá do kolekce Znovuzrození hrdinů DC. Což znamená, že ne vše je takové, jak to známe. Wallymu Westovi se konečně podaří doběhnout do cíle, jen aby zjistil, že došlo k dalšímu Flashpointu a vesmír není takový, jakým býval. Lidem chybí nejenom jejich čas, ale i vzpomínky, lásky a životy. Dokonce i samotný Wally byl nahrazen svým dvojníkem (který je mnohem podobnější své seriálové předloze) a musí si tak v tomto novém vesmíru najít své místo.

Flash: Když blesk udeří dvakrát rozhodně patří mezi ty lepší kousky, které v rámci Znovuzrození hrdinů DC u nás vyšly. Dle mého v Česku vyšlo trestuhodně málo Šarlatového běžce a čím více, tím lépe. Obzvláště když půjde o podobně kvalitní příběhy. Děj knihy je napínavý, nabízí vyváženou směsici akce, humoru a ještě trochu akce, takže čtenář jej slupne téměř bleskovou rychlostí a zůstane chuť na další díl. To má na svědomí tvůrčí tým složený ze scénáristy Josuhy Williamse, hlavního kreslíře Carmina Di Giandomenica a koloristy Ivana Plascencia.

Josuha se narodil 23.12.1981 v Kalifornii. Mezi jeho autorská díla patří kupříkladu hororová série Nailbiter, která vznikla pod hlavičkou nakladatelství Image. Svou kariéru začal před jedenácti lety a od té doby dělal pro širokou škálu nakladatelů. Od Shadowline, přes zmiňovaný Image, až po giganta DC Comics. Dělal také na knize Batman Detective Comics: Trest, která u nás vyšla v roce 2015. Mezi jeho další kousky patří třeba série Ghosted, či Birthright, které obě stvořil pod hlavičkou Image, stejně jako výše zmiňovaného Nailbitera.

Za svižný, přehledný a výrazný vizuál vděčíme italskému rodákovi Carminovi Di Giandomenica. Ten se narodil roku 1973 v městečku Teramo. Mezi jeho prvními díly byla limitovaná série Examen pro nakladatelství Phoenix, která vznikla v roce 1995, či Conan the Barbarian, kterého v roce 1997 kreslil pro Italskou odnož nakladatelství Marvel, kterou tehdy psal oceňovaný autor Chuck Dixon. V roce 2004 stvořil vlastní dílo Oudeis a poté se přesunul pod ochranu komiksových gigantů. 2005 vydal Marvel jeho limitovanou sérii Vegas, a v rámci série Co kdyby… (What if…) část s Captainem Americou. Poté následoval Satan z Hell´s Kitchen, konkrétně Daredevil: Battlin´ Jack Murdock, kde pracoval na zápletce, scénáři a kresbě tužkou. Dostal do spárů i nejslavnější postavu Marvelu – Spider-mana. Konkrétně alternativní (a řádně temnou) verzi Spider-man: Noir, kterou psal David Hine. Byl také hlavním kreslířem pro sérii Punisher: War Zone, kterou v roce 2012 tvořil společně se scénáristou Gregem Ruckou (Gotham Central).

O barevnost se v tomto případě postaral Ivan Plascencia, který má své barvičky ve spoustě různorodých sérií od Kirkmanova Wolf-Mana, či Invincible, přes McFarlaneovo Haunt, sérii věnující se historické postavě Rasputin, až po DC Legends of Tomorrow, Batman/Shadow a nejcyničtějšího čaroděje Constantine: The Hellblazer psaného Jamesem Tynionem IV (Batman/Želvy Ninja).

O české vydání se postaralo nakladatelství Crew – překlad: Changer the Elder, lettering Petr Schwarz, korektury Filip Gotfrid. Výsledná cihlička (kniha obsahuje devět sešitů) je kousek, který by měl být v knihovně každého DC fandy. Příběh, kresba a celkové zpracování nám tak nabízejí zábavnou a výživnou lahůdku, ke které se člověk rád vrátí. Flash se u nás konečně pořádně rozbíhá a je nutno říct, že tenhle start mu opravdu vyšel. Série Znovuzrození hrdinů DC si tak může na své konto připsat další povedený kousek.

(Visited 218 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE