logo

Konec hry, Batmane!

Autoři nekonečných seriálů to mají těžké. Nemohou si jen tak říct, že zabijí hlavní postavu. To by jim nakladatelé, majitelé práv nebo držitelé akcií dali! Pokud teda autor není George R. R. Martin, který si v eliminaci postav přímo libuje a celý svět ho za to nenávidí i miluje. Co ale teprve takový scénárista, který dostane pod ruky superhrdinu, jehož začátky si pamatují naše babičky a dědové. Musí stále vymýšlet nové a nové krize, kterými protáhne pláštěnku hrdiny, ale vždycky to musí v poslední chvíli dopadnout dobře, protože nakladatel má s postavou plány na dalších padesát let. Hrdina trpí, prohrává, krvácí, ale i pětiletému dítěti je jasné, že se to přece jen nějak vyřeší, protože na zadní straně sešitu je už obálka toho druhého.

Scott Snyder se ale snažil. Házel Batmanovi pod nohy co šlo. Potrápil ho sovami, omlátil mu o hlavu Jokerův obličej, připravil ho dokonce o celý Gotham. Samozřejmě z toho Bruce pokaždé vybruslil (přesněji tedy vy-bat-bruslil), ale jedno musíme Snyderovi přiznat – nikdy to nebylo pitomé, ani ploché. Snyder ukázal Batmana tak, jak ho máme rádi. V rámci možností dospělého, temného, rozervaného a bylo zábavné sledovat, jak ho minulost, budoucnost i současnost neustále kope do koulí.

Sedmá kniha s příhodným podtitulem Konec hry dosavadní radovánky pomyslně uzavírá. U velkolepého finále jistě nemůže chybět Batmanův hlavní principál Joker. Odhodlaný, připravený a dostatečně nasraný. Už po několika málo stránkách je čtenářovi jasné, že Temný rytíř bude potřebovat pomoc od kohokoliv, kdo půjde zrovna kolem. A že těch kamarádů projde kolem požehnaně. Jenže skoro každý na Batmana mrkne červeným očíčkem a jde mu po krku. Joker se tentokrát opravdu vytáhl. Ale Wayne to nakonec zvládne! Nebo ne?

Tvůrčí duo Scott Snyder a Greg Capullo i v tomto případě odvedlo velmi uspokojivou práci. Až by se chtělo říct standardní, nebýt toho, že většina ostatních superhrdinských příběhů je tak slabá. Několikrát jsem dokonce musel uznale pokývat hlavou a zalitovat, že některé scény nedostaly více prostoru. Tentokrát nemá kniha příliš prostoru ke zvolnění a stane se toho nečekaně moc. Ale gulášem to zavání jen lehce. Snyder sice čerpá z bohaté historie DC Comics, příjemné ale je, že se i zde obejdete u čtení bez otevřené encyklopedie postav a událostí. Dostal za úkol Batmana restartovat a zhostil se toho se ctí. Na druhou stranu bych naskočení do série touto knihou nedoporučil. Přece jen je třeba předchozích šest knih alespoň letmo prolistovat.

(Visited 349 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE