logo

Batmanův půlnoční běh

Batman vyráží na cestu skrz Americký venkov se svým nejlepším přítelem/nejhorším nepřítelem Harvey Dentem/Two-Facem po boku. Má před sebou 800 kilometrů dlouhou cestu, na jejímž konci jej čeká lék pro Harveyho Denta. To se ale nelíbí Two-Faceovi, který vypsal na hlavu Temného Rytíře tak vysokou odměnu, že se k honu přidávají i takoví lidé, jako je Jim Gordon. Batmana tak čeká závod o čas, ve kterém bude čelit nejen svým nepřátelům, ale i nejbližším spojencům. Má jen dvě možnosti – vzdát se a zachránit tak svou tajnou identitu, nebo tvrdohlavě pokračovat vpřed a zachránit tak jednoho ze svých nejbližších přátel. Za zády má sebranku krvelačných monster pasoucích po jeho hlavě a před sebou dlouhou cestu bez podpory a většiny svých technických vychytávek. Podaří se mu dosáhnout cíle v jednom kuse?

Autorem knihy All Star Batman #1: Můj nejhorší nepřítel je světoznámý komiksový scénárista Scott Snyder. Ten nepotřebuje představovat ani v tom našem malém komiksovém rybníčku, především díky sérii Batman (New 52) jejíchž deset knih u nás vyšlo v letech 2013 – 2018  díky nakladatelství Crew.

V novém Batmanově příběhu (který rozhodně není ideálním startem pro nové čtenáře – kdo ten slogan sakra vymyslel?) opět ukazuje, že umí řádně přitlačit na pilu (motorovou he he he) a protáhne Bruce masomlejnkem skládajícím se z pěstí, čepelí, nábojů, kyseliny, ohně a spousty dalších věcí neslučitelných se životem. Osm set kilometrů dlouhá cesta tak prověří Batmanovy schopnosti a odhodlání až na úplnou dřeň. Temný Rytíř během ní vystřídá, podobně jako Robert DeNiro, řadu dopravních prostředků, ale narozdíl od lehce komediální cesty Jacka Walshe je tenhle výlet temný, násilnický a hlavně řádně krvavý. Padouši vyskakují ze všech stran a každý z nich si z Batmana kousek utrhne na památku. A aby toho nebylo málo, tak se k fyzickému nátlaku přidává i psychologický tlak ze strany Two-Face. Vzdát se by bylo tak jednoduché a lákavé…

“Bonusovým” příběhem v knize je první polovina Prokletého kruhu (The Cursed wheel). Tato epizoda se zaměřuje především na nového Batmanova sidekicka Duka Thomase. Ten zde bude čelit nejen šílenému maniakovi Viktoru Zsaszovi, ale především vlastní nejistotě. Následkem Jokerova útoku se skoro-osiřelý Duke původně přidal k hnutí We are Robin (My jsme Robin), které shromažďovalo teenagery rozhodnuté bránit vlastní město. Později se oficiálně přidal k samotnému Temnému Rytíři, v jehož područí se teď snaží najít vlastní místo nejen v Gothamu, ale také ve své nové rodině. Vypadá to, že se nám zde zrodí “Batman pro slunečné dny”.

Scott Snyder staví na obdiv své znalosti Batmanovského univerza, díky čemuž se v knize objeví hodně postav z Netopejrovy minulosti. Některé se objeví jenom na chviličku (Killer Moth, Firefly, Harold) a některé, aby udělaly pořádnej svinčík. Dokonce i Penguin se v tomto příběhu projevuje poněkud děsivěji a impozantněji, než bývá zvykem.

O vizuál se postaral John Romita jr. Tento “syn svého otce” taktéž nepotřebuje moc představovat. Mezi jeho nejznámější kousky u nás patří Straczynskiho Amazing Spider-man (což je mimochodem série, kterou po odchodu Stevea Ditka převzal právě John Romita sr.), nebo superhrdinská parodie Marka Millara Kick-Ass (Nářez). Musím se přiznat, že pro jeho hranatý kresební styl mám slabost. I když k Batmanovským příběhům se mnohdy hodí poněkud abstraktnější styl, jako třeba v případě Davea McKeana, či gotičtější podání ve stylu Kelleyho Jonese, zvládl John Romita jr. tento úkol se ctí.

O doplňkový Prokletý kruh se kresebně postaral irčan Declan Shalvey, který se u nás mihnul v nové komiksové sérii o Deadpoolovi, či v “červeném” UKK Nejmocnější hrdinové Marvelu #043: Moon Knight. Jeho kresební styl rozhodně není nezajímavý, ale po výrazném Romitovi jr. je takový… obyčejný.

O překlad české verze se postaral Jiří Pavlovský a lettering má na svědomí Petr Schwarz, takže je vidno, že stejně jako originálu i české mutaci se věnovali ti nejpovolanější.  

All Star Batman #1: Můj nejhorší nepřítel je akční adrenalinová jízda, kterou si víc užijí spíše starší Batmanovi fanoušci, ale ani novodobí čtenáři nebudou o moc ochuzeni. Možná nepoznají jednu, či dvě postavy, ale na oplátku dostanou akční thriller, kde se nešetří napětím, nečekanými zvraty, ale ani krví. Příběh se sice díky flashbackům může jevit poněkud zmatenější než ve skutečnosti je, ale nejde o žádné komiksové Memento.

Scott Snyder se spolu s Batmanem vrací v plné síle a my můžeme poděkovat Crwi a BB/Artu za to, že smíme být při tom.

(Visited 175 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE