logo

SCOTT SNYDER ŠÁHNUL NA RODINU TEMNÉHO RYTÍŘE!

Po obrovském úspěchu Sovího tribunálu a Sovího města přichází scénárista Scott Snyder a ilustrátor Greg Capullo s dalším příběhem Temného rytíře. Tentokráte zaútočí na všechny, které má Batman rád a obklopují ho. A použijí k tomu nejproslulejšího gothamského padoucha ze všech. Muž s proklatě velkým úsměvem je zpět! Joker se pořádně zaculí a vytáhne na stůl otřepané triky s novými pointami. A na Bruce Wayna čeká Smrt rodiny. Spojení, kterého si váží nejen mafiáni, opravdoví příbuzní, přátelé na život a na smrt a mnoho jiných, je ve velkém ohrožení. Navíc muži s permanentním úsměvem na rtu se povede vrazit klín mezi Batmana a jeho blízké. Tohle je pořádný útok na psychiku všech zúčastněných. Vše je předloženo v temných ponurých obrazech o několika dějstvích, tak jak nám to autoři předvedli již v předchozích opusech.

Scott Snyder opět dokazuje, že je právem považován za jednoho z nejlepších současných scenáristů. Navíc tomuto rodáku z New Yorku u fanoušků hraje do karet i fakt, že je amík jako poleno. Sami víte, že v zámoří si na národní hrdost pěkně potrpí. Po časech, kdy nadvládu nad tamním komiksovým mainsteamem drželi pevně v rukou scenáristé ze Starého kontinentu je tady konečně rodák, jehož příběhy se vynášejí do nebes. Gothamu do jeho temných uliček vrátil ponurou atmosféru, zdejší zločinci jsou v jeho podání opravdovými vyvrheli společnosti a z Bruce Wayna udělá chlapa, co stojí nohama pevně na zemi a umí přijmout pořádnou ránu. Sice využil všechny zaběhlé pointy a klišé, ale vzal to s gustem a pěkně po svém. Jde o to, že už vám Báťi není líto jako ubožáčka, kterému každý nakope prdel. Byť pokaždé vstal z popela a obrátil vítězství na svou stranu, už to začalo být poněkud fádní. Snyderovu Temnému rytíři držíte palce! Přejete si, aby těm padouchům nakopal zadky a dýcháte s ním. To je výrazný krok vpřed. Navíc naprosto plnohodnotně mu sekunduje jeho parťák Greg Capullo. V jeho podání dostal celý Gotham nový a nebezpečnější rozměr. Akční scény opravdu vyvolávají pocit boje a tváře jednotlivých postav získaly charakteristické rysy. I přes důstojně úsporný styl kresby dokážete vidět pocity, jenž se jeho postavám odrážejí v duši. Samozřejmě v mašinérii velkých amerických nakladatelství musíme zmínit i další, jenž tomuto dílu pomohli na svět. Ať to je inker Jonathan Glapion nebo známý kreslíř Mark Simpson, kterého spíše znáte pod pseudonymem Jock. A samozřejmě další…

Joker se vrátil a je v opravdu dobré formě. Pořádně zatopí všem, kteří Batmana a jeho chrabré poslání obklopují. Tahá z rukávu jeden šprým za druhým a dobrá nálada jej vůbec neopouští. Navíc používá triky z minulosti, jen vychytrale změnil koncovku. Všichni víme, že tenhle podivný chlap nemá moc logiku. A pokud ano, tak je jasná jen jemu samotnému. Batman se dostane do úzkých a občas má pocit, že svého nepřítele, či jeho znamení vidí snad úplně všude. A to i v nejtajnějších a přísně střežených netopýřích doupatech. Ke všemu vznikne rozkol mezi jím a jeho blízkými, co vše může Joker vědět a kam až sahá jeho bezbřehá troufalost. A budeme i tančit. Jeden krásný pomalý ploužák jako vystřižený z psychedelického snu, jenž je ztělesněním běsnících nočních můr.

Budete se především  výborně bavit, ale zažijete i pořádnou dávku napětí. Možná to nebude taková šoková terapie jako při předchozím sovím náletu, ale pořád to bude ve vysokém nadprůměru. Místy máte pocit, že autoři otestovali nějaký nový typ drog, který předtím neměli. To s nimi zatočilo tak, že se rozhodli pořádně zatočit i se samotnými čtenáři, což není vůbec na škodu. Scott Snyder chytil Batmana za koule a pořádně je zmáčknul. Následkem toho se z Bruce Wayna stal chlap, kterému při setkání uhnete pohledem i tělem. Joker zase dostal od Grega Capulla vizáž vyžilé rockové hvězdy, která se na stará kolena rozhodla vydělat pár drobných v obludáriu. Vzala si k tomu veselý obleček a děťátka leká svým zjevem už při vstupu. A co teprve, když vytáhne nějaký ten pošetilý vtípek… Batmanovy příběhy se v podání těchto pánů mění v temné eskapády, které berou dech. Všechny zúčastněné dali do pořádné formy. Gothamu vrátili jeho děsuplnost a pověst města s kriminalitou velkou tak, že by se dala prodávat po kilech na ebayi. Snyderův Batman působí moderně, neotřele a drsně. Takže napište Ježíškovi! Pokud chcete něco pořádného, tak vám dárky nesmí přinést vyžraný vousáč v oblečku od Coca – Coly, ale netopýr!

(Visited 207 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Komiksový scénárista a publicista, spoluvydavatel komiksového fanzinu BubbleGun, recenzent komiksů, občasný pisatel povídek a hudební kritik. Velký boudí otec zakladatel a spoluautor série Sněhulení.


KOMENTÁŘE