logo

JOHN JACKSON MILLER: KENOBI

star wars kenobi

Příběh dozrávajícího života Obi-Wana Kenobiho má ve své historii podstatnou, asi devatenáctiletou mezeru. Od uvedení epizody III. vyšlo mnoho komixů o tom, co se s osamělým jedim na pouštní planetě dělo, ale až do roku 2014 nevyšla oficiální novela. S tou přišel až americký autor John Jackson Miller. Na popud svého vydavatele rozpracoval zajímavý příběh, který lze bez okolků označit jako western ve světe Star Wars.

Ještě před víc jak půl rokem jsem spřádala své plány na to, jak si na Ebay zakoupím knihu, na kterou jsem jako velký obdivovatel plavovlasého jedie (avšak ne jako moc velký fanda komixů) čekala bezmála jedenáct let. Když pak konečně v roce 2015 vydalo nakladatelství EGMONT svůj ediční plán, a já ke květnovým narozeninám obdržela paperbackový výtisk knihy KENOBI, trvalo necelé dva dny a knihu jsem přelouskala – dá se říct – jedním dechem.

S autorem John Jackson Millerem, jsem se setkala prvně u knihy Star Wars: A New Dawn, jehož audiobookovou verzi jsem recenzovala na Vlčí boudě v článku Verba et Voces #6: John J. Miller – STAR WARS: A New Dawn, tudíž skutečnost, že tento velice aktivní a schopný autor rozepsal příhody Obi-Wana Kenobiho do komplexní novely mě velice potěšila. Po zkušenosti s barvitým příběhem plným intrik a záludností jsem nedoufala v nic menšího, než skvělou povídku s ještě lepším hlavním hrdinou.

Kniha se otevírá těsně po konci epizody III., kdy Obi-Wan, jakožto jeden z posledních přeživších řádu Jedi, odevzdává dítě Owenu Larsovi a sám si hledá ubytování na rozlehlé a vyprahlé písečné planetě Tatooine. Plán svého osamělého života spřádá celkem dobře, pravidelně se pomocí meditace snaží komunikovat se svým bývalým mistrem Qui-Gon Jinnem, ale jeho dosavadní pokusy jsou zatím jen jednosměrnou komunikací. Změna osamělého způsobu života přichází ve chvíli, kdy se na poušti Obi-Wan střetává s Annileen Calwell a její náctiletou dcerou Kallie, která se nešťastně řítí na hřbetě splašeného dewbacka. I přes slib, který Obi-Wan sám sobě dal, že se nebude míchat do životů jiných, aby se mohl plně soustředit na ochranu Luka a svůj trénink, jeho povaha i výcvik mu nedovolí přihlížet potencionální smrti, která by mohla čekat dvě nešťastnice v tlamě mláděte písečného sarlacca. Jako bezejmenný hrdina se vloží do situace a obě dívky zachrání, čímž si vyslouží nejen srdce poblázněné puberťačky, ale i vděk její ovdovělé matky.

Annileen je majitelkou hospody a obchodu, který jí zůstal po manželovi. Jako správná majitelka putyky nechodí pro ostrá slova daleko a své štamgasty si umí postavit do latě. Co se ale týče neznámého cizince, nedokáže jejich zvědavost udržet na uzdě a tak se poutník známý jen jako „Ben“ rychle dostává do středu pozornosti.Stupňující se napětí mezi farmáři zvlhčovacích farem a klany pouštních lidí ale vyvrcholí v to, že se Obi-Wan ještě jednou – snad naposledy – stává součástí boje, a odhaluje skutečnou podstatu nekonečného cyklu zabíjení.

Nejspíše první věc, která mě na knize zaujala, je moje osobní domněnka, ze autor tajně chová platonickou lásku k Ewan McGregorovi/Obi-Wanovi. Snad nikdy jsem ještě nečetla knihu, kde by muž popisoval postavu jiného muže s tak láskyplnou přesností a důkladností. Ano, my ženy dobře víme, že Obi-Wanovy vlasy jsou malinko tmavší, než jeho vousy, i to, že se ve slunci lesknou do rezava. Ale opravdu si tohohle všimnul i chlap, a potřebuje to dát najevo v knize? Rozhodně mě to neurazilo a občas jsem se přistihla, že se u čtení knihy červenám nebo dělám to pověstné „awww“, neboť Obi-Wanův skromný charakter a jemný humor jsou prostě k sežrání. Hodně se podobá Obi-Wanovi v Clone Wars (TV seriál). Nevím, jak moc v té době pracoval Miller s režisérem Davem Filonim, ale vidím tady určité paralely, nevyjímaje přímých odkazů na jednotlivé osoby či epizody v Clone Wars samotných.

Dalším pozitivem knihy je její děj a způsob zpracování. Jak už jsem zmínila výše, je to western ve světě Star Wars. Máme tady ovdovělou, avšak pěknou majitelku hospody (saloonu), chudé osadníky pracující na svých farmách, zlotřilý klan Tuskenů (indiáni), a osamělého poustevníka žijícího v pustinách a stranícího se davu.

Byť kniha co do univerza nepřináší žádnou podstatnou informaci (bohužel je v kategorii neoficiálního kánonu Legends, čemuž upřímně nerozumím, protože v ničem neohrožuje epizodu VII.), je příjemnou zábavou pro dlouhou chvíli. Obi-Wan je vážně smolař, a čím hlouběji a dál knihou postupujete, tím více vás začne mrzet, že není o kousek delší. „Kenobiho patálie“, i tak by se mohla novela jmenovat, a pokud by takových od Millera vyšlo víc, neváhala bych ani vteřinu si je koupit. Je to svižné, roztomilé, vtipné a záludné čtení vhodné pro jakoukoli věkovou kategorii.

Pro ty, kdo by měli zájem – zde je krátká, bohužel jen čtyřminutová ukázka k anglické audioknize KENOBI, kterou namluvil James Taylor, imitátor Obi-Wana Kenobiho pro seriál Clone Wars. Zabíjela bych, slyšet ji namluvenou celou, bohužel ale jde pouze o lákadlo pro fanoušky. Kompletní audiobook namluvil Jonathan Davis.

(Visited 264 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Scénárista bez místa, trekkie, kreslíř, spisovatel, fanda Star Wars a hráč SW: The Old Republic.


KOMENTÁŘE