logo

STAR WARS: DESTINY – sběratelská karetka s kostkama

Už od počátku věků se lidé dělili na ty dobré a zlé. Na hrdiny a padouchy. Na ty, kteří se přiklání ke světlé straně a na ty, co holdují té temné. A neplatí to pouze kdysi dávno v jedné předaleké galaxii. Taky jsme si díky tomu užili spousty legrace, díky které není dějepis tak nudný. Nakonec nikdo neodolá možnosti rozbít tomu z druhé strany ciferník. Rukou, klackem, nožem, v ideálním případě světelným mečem. Díky nové sběratelské karetní hře ze světa Star Wars s podtitulem Destiny, máte tuto možnost kdekoliv. Třeba v hospodě u piva.

Karetní hra Star Wars: Destiny byla představena na americkém Gen Conu v srpnu 2016 společností Fantasy Flight Games a na český trh se dostala v prosinci stejného roku v distribuci ADC Blackfire. A to kompletně v české lokalizaci. Star Wars: Destiny se řadí k takzvaným CCG (collectible card game), čili sběratelské karetní hře. Je to svěží vítr ve světě karetních her, kde poslední dobou převládali převážně LCG (living card game). Oproti nim totiž nabízí nekonečně mnoho možností stavby a ladění balíků a variability hraní. Průkopníkem CCG, resp. TCG (trading card game) je světoznámý Magic: The Gathering (o kterém bychom mohli napsat stohy článků a stejně by to bylo málo) slavných Wizardů, kteří si svůj systém patentovali takovým způsobem, že vytvořit další podobnou hru bylo náročné a rozhodně ne levné.

Zajímavým prvkem Star Wars: Destiny nejsou pouze krásně zpracované kartičky, ale jsou to také hrací kostky, které hru zpestřují, relativně zvyšují podíl náhody a celkově dělají hru napínavou a zábavnou.  Základ tvoří dva starter packy (tj. cca dvakrát dvacet karet), jeden za světlou a druhý (nečekaně) za temnou stranu Síly, tématicky zasazené do období sedmé epizody Hvězdných válek. Za světlou stranu dostanete pod ruce Ray a Finna, u temné budete drtit soupeře s Kylo Renem a Stormtrooperem Prvního Řádu. Hra ovšem zahrnuje postavy a události napříč celým aktuálním kánonem. Jak se sluší na správnou sběratelskou karetní hru, v nabídce je rozšiřující sada Awakening, díky které se aktuální počet karet zastavil na čísle 174. Karty i kostky k sobě patři a tedy vyměňují se mezi hráči společně. Jak už bývá u takových her zvykem, nechybí stupně vzácnosti karet (základní, běžná, neobvyklá, vzácná a legendární). 

O co tedy jde? Star Wars: Destiny je duelovka. To znamená, že se proti sobě postaví dva soupeři se svými balíky (není povinnosti boj světlé proti tmavé straně). S vybranými hrdiny (nebo rebelskou pakáží) posílenými kartami vybavení, událostí a podpor se snaží porazit jeden druhého. Hra se dělí na několik kol a samotné tahy jsou velice svižné. Během tahu můžete provést jen jednu vybranou akci (ale i více, pokud na to máte příslušnou kartu), například zahrát kartu z ruky, aktivovat postavu se všemi jejími kostkami včetně vyloženého vybavení nebo třeba obsadit bojiště a získat výhodu do dalšího kola. Celá partička tak v průměru trvá přibližně půl hodiny, výjímkou ale není rychlá smrt během pěti minut nebo vleklá opotřebovací válka, kterou často rozhodne až smutný pohled na prázdný dobírací balíček.

Samotné akce včetně souboje se častokrát vyhodnocují právě kostkami aktivovaných hrdinů, vybavení a podpor. Symboly na kostkách znázorňují několik možností, jak soupeři znepříjemnit hru nebo pomoct sám sobě. Můžete tak soupeře rozsekat světelným mečem, rozstřílet jej funkčním blasterem, získat suroviny k zahrání karet z ruky nebo kontrolovat karty v soupeřově ruce a kostky se tak stávají jedním z hlavních prvků hry. Vnášejí do hry nezanedbatelný prvek náhody, který někteří hráči kritizují, nicméně i ten se dá takticky zohlednit a značně omezit stavbou balíku. Řada karet i kostek umí vržený výsledek na kostce změnit dle výběru hráče (ale i spoluhráče, což přispívá ke zdravé rivalitě).  

Samotná hra obsahuje řadu omezujících pravidel, které definují jak tvorbu herních balíků, tak herní systém a fungování jednotlivých karet. Není tak například možné mít v balíčku deset postav, více než dvě stejné karty nebo neomezeně kombinovat barvy karet definující příslušnost charakterů (červená – velení, modrá – síla, žlutá – lstivost). Celé znění pravidel si můžete přečíst na českých oficiálních stránkách.

Pokud se chcete hru naučit předtím, než se do ní pustíte, podívejte se na výukové video tvůrců hry:

A ukázkovou partii můžete shlédnout zde:

Máme za sebou už pěknou řádku her. Pokaždé dokáže v něčem překvapit. Základem je tvorba herního balíčku. Není problém postavit útočný balík, kterým budete od začátku drtit soupeře silou, soustředit se na kontrolu surovin a nechat protivníka “vyhladovět”, vsadit všechno na jednu jedinou kartu, která rozhodne nebo bude lstivě kazit soupeřovy kroky a házet mu klacky pod nohy. Samozřejmě sebelepší plán může ztroskotat na tom, že při lámání chleba nepadne na kostce to, co nutně potřebujete. Ale takový je život a náhoda hraje stejnou roli jak u vás, tak u soupeře. Důležité ale je, že i nebohý Stormtrooper má stejnou šanci trefit se, jako navoněný Jedi, třebaže o tom koluje na internetu plno trapných vtipů.

Od startu hry v České republice vzniklo mnoho herních skupin a klubů pořádajících turnaje. Je to známka oblíbenosti a potenciálu hry. Star Wars: Destiny zřejmě nikdy nedosáhne takového úspěchu, jako má Magic, ale i tak má před sebou vydlážděnou cestu k velké popularitě nejenom mezi fanoušky Hvězdných válek. Pokud si hru chce vyzkoušet (bez nutnosti si ji hned koupit), můžete například v Ostravě navštívit herní klub Black Lotus a zde také zkusit štěstí v pravidelně pořádaných turnajích.

Sběratelská karetní hra Star Wars: Destiny je ideální (návyková a relativně levná) příležitost vyzkoušet si svěží a originální herní koncept a vyzvat na souboj kamarády, rodinu a díky přehledným a jednoduchým pravidlům dokonce i děti. My už lačně vyhlížíme blížící se nové rozšíření s názvem Spirit of Rebellion, díky kterému se rozroste rodina karet o dalších 160 kousků.

(Visited 1 179 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE