logo

VERBA ET VOCES #6: JOHN J. MILLER – STAR WARS: A NEW DAWN

Díky novému způsobu náhledu na Hvězdné války již nyní víme,  že všechno, co jsme kdy považovali za kánon, je zařazeno mezi příběhy zvané Legends. Nová dějová linka zahrnující pouze Epizody 1-6 a Clone Wars,  se tak začíná rozrůstat o nové knihy. První z řady takovýchto výtisků je prequel k animovanému seriálu Star Wars: Rebels, kde se poprvé setkáváme s postavami Kanana Jarruse a Hery Syndully, a to v příběhu, který rozhdoně – narozdíl od seriálu – není pro děti.

Zkušený pisálek ze světa Star Wars: John Jackson Miller (47 let) rozhodně není mezi fanoušky žádná velká neznámá. Tento americký novelista a komixový autor má na svém kontě neuvěřitelných 48 různých povídek, komixů a knih – a to vše ze světa Star Wars. Maloval od malička, psal krátké komixy, které později i publikoval. Jeho první profesionální počin přišel v roce 2003 pro Marvel Comics, v roce 2008 napsal komixovou adaptaci Indina Jones a království křišťálové lebky. V následujícíh letech dále pokračoval ve spolupráci s nakladatelstvím Dark Horse.  V říjnu roku 2012 publikoval jednu ze svých prvních novel Star Wars: Kenobi, o životě Obi-Wana Kenobiho na Tatooine, a kniha se dostala na dvanáctou příčku nejlepších knih (vázaných v pevné vazbě) v hodnocení New York Times. Následně v roce 2014 napsal knihu Star Wars: A New Dawn, která je první vydanou knihou z nového kánonu Star Wars. Miller se během své kariéry podílel také na knihách z prostředí Star Treku. Jeho poslední kniha Star Trek The Next Generation: Takedown, vyšla 27. ledna 2015.

O Jedi bohémovi a sexy twi’lce: Kniha se odehrává devět let po událostech z Epizody III. Impérium je ve své plné síle, a s velkou potřebou drancuje planety napříč systémy. Bez ohledu na to, co tím způsobuje, komplikuje tak život i těžebním planetám jako je Gorse, kde se nachází jistý mladý opilec, nájemný pracovník a nenapravitelný sukničkář Kanan Jarrus. O jeho miniulosti se moc neví, ale všichni ho znají jako toho, který “komu může, tak pomůže”, protože na alkohol je třeba si vydělat. I když Kanan na první pohled působí jako naprosto ordinérní individum, snažící se přežít ve světě imperiální diktatury, ve skutečnosti je jeho rané mládí spjaté s mnohem honosnější minulostí. Kananovo pravé jméno je totiž Caleb Dume – padawan, který přežil Rozkaz 66.

Těsně po genocidě jediů se Kanan ukrýval na různých planetách, až nakonec skončil právě na Gorse, kde jako zaměstnanec Moonglow Polychemical pracuje jako pilot nákladního letadla. Protože se Kanan snaží vyhnout očím Impéria jak jen je to možné, po událostech a vzrůstajícím napětím mezi Impériem a zoufalými revolucionáři, dojde k rozhodnutí planetu opustit. Bohužel však brutální smrt blízkého přítele právě rukou Impéria zapříčiní, že si bývalý Jedi musí vybrat, jak se k tak krutému činu postaví – buď se Impériu podvolí, anebo se mu postaví na odpor. S tímto rozhodnutím mu v nemalé míře pomáhá okouzlující twi’lka Hera Syndulla. Zelená, talentovaná pilotka s okouzlujícím hlasem a jasným názorem na Impérium, i způsobem, jak s ním má být naloženo.

Kanan a Hera se tak společně bombovým radikálem Skellym, a pomstychtivou sullustanskou členkou bezpečnosti Zalunou Myder, vydávají vstříc nebezpečí, které pokud uspějí, podrazí ve velké míře nejen moc samotného Impéria, ale zároveň zachrání mnoho nevinných životů.

Audiokniha  A New Dawn: Star Wars (Random House ; 2014): Jedná se nezkrácenou knižní verzi s dramatizací, která je někdy tak dramatická, že z toho jde posluchači hlava kolem. Audiokniha je namluvena opět ostříleným vypravěčem ze světa Star Wars – Marcem Thompsonem, který již pracoval kupříkladu na knihách Timothyho Zahna (Přízrak minulosti, Vize budoucnosti), na relativní novince Heir To The Jedi, nebo Star Wars (The Old Republic): Revan. Thompson má pěknou barvu hlasu ve své klasické poloze, ale aby lépe rozlišil jednotlivé charaktery, dokáže hnát své vokální ability do extrémů – příkladem je právě postava Skellyho, který permanentně řve. Nevím, jestli je to proto, že Skelly pracoval s výbušninami  (a je tak nahluchlý), nebo proto, aby bylo doopravdy rozeznatelný, ale v delších monolozích si člověk opravdu chvílemi říká, že by audiobook nejraději vypnul. Jinak se Thompsonovy přirozené hlasové modulace velice líbí, dokáže si je udržet, takže i pokud se posluchač ztratí v textu, dokáže si alespoň uvědomit, kdo právě mluví.

Dramatizace okolí ve formě zvuků v pozadí je obohacena o různé výbuchy, pípání, hvízdání a vrzaní, melodie známé z filmové sextalogie, i o šumy při komunikaci s hologramem, což oceňuji právě i v knize, která je opravdu čtená slovo od slova.

Poslechové nároky (7/10): Poslechové nároky jsou v tomto případe relativně vysoké, právě kvůli způsobu, jak Thompson mění hlas i dynamiku výslovnosti. Také to chce jistou znalost Star Wars terminologie, aby se posluchač neztrácel v textu.

Kde zakoupit? Audioknihu lze zakoupit na stránkách Random House za $25.00, v prodeji je od září 2014. Pokud by snad měl někdo zájem i o psanou verzi, je kniha v tištěné formě dostupná na ebay, kde se paperback pohybuje v cenové relaci kolem $15.00, v hardcoveru kolem $26.00. A kdo by snad nechtěl kupovat zajíce v pytli, celý audiobook je k poslechu na starém dobrém Youtube.

(Visited 252 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Scénárista bez místa, trekkie, kreslíř, spisovatel, fanda Star Wars a hráč SW: The Old Republic.


KOMENTÁŘE