logo

VERBA ET VOCES #5: CABIN PRESSURE

Snad každý kluk má rád letadýlka a každá holka Benedicta Cumberbatche. A tak přišlo rádio BBC 4 s úžasným nápadem tyhle dvě věci spojit a vznikl rozhlasový sitcom z letištního prostřední s názvem „Cabin Pressure„. Další dokonalá ukázka britského humoru a zároveň potěcha pro uši.

Hlavními hrdiny seriálu jsou čtyři podivná individua – majitelka společnosti a stewardka v jednom Carolyn Knapp-Shappey (v podání Stephanie Cole), její syn Artur Shappey (kterého ztvárnil tvůrce seriálu John Finnemore, (jehož hlas mi přišel až nápadně podobný hlasu Marina Freemana)), první důstojník Douglas Richardson (Roger Allam) a kapitán Martin Crieff (ano, Benedict Cumberbatch). A pak je tu vlastně ještě pátá hrdinka téhle show a tou je „Gertie“.

Gertie je přezdívka pro šestnáctimístný dopravní letoun G-ERTI (golf, echo, romeo, tango, india, kde G je značka pro Velkou Británii), typ Lockheed McDonnel 312. Tímhle letadlem se bohužel neproletíte, protože neexistuje. Označení Lockheed McDonnel vzniklo spojením názvů Lockheed Martin, což je jedna z vedoucích mezinárodních společností s pokročilou technologií a také výrobce letadel, a McDonnel Douglas, což byla firma zaměřená na výrobu amerických komerčních a vojenských letadel. Zároveň na tyto dvě firmy odkazují i jména kapitána Crieffa a jeho prvního důstojníka Richardsona. Gertie je stará, pomalá a poruchová a zároveň je i jediným letadlem společnosti MJN (My Jet Now). Společnost byla založena Carolyn poté, co při rozvodu vysoudila letadlo na svém ex-manželovi, a proto také nese jméno My Jet Now – volně přeloženo „Teď je to můj tryskáč“. Už od počátků se potácí na hraně bankrotu, což vysvětluje, proč jsou zde zaměstnáni takoví ztroskotanci jako Martin Crieff, téměř neschopný, nesebevědomý pilot, který ale umí nazpaměť celý šestisetstránkový manuál letadla a od šesti let nechtěl být ničím jiným, než pilotem (do šesti let chtěl být letadlem); první důstojník a kopilot Douglas Richardson, který narozdíl od svého kapitána překypuje sebevědomím a je podfukář na slovo vzatý, což byl také jeden z důvodů, proč byl vyhozen od společnosti England Airlines; Artur Shappey, dobrosrdečný a věčně usměvavý, ale neschopný a hloupý ňouma, pro kterého je všechno „brilliant“ a ještě ve věku 29 let žije se svou matkou; a nakonec samotná Carolyn Knapp-Shappey, stará, zahořklá, cynická a sebevědomá majitelka společnosti, která na větu: „Cestujícím se snažíme let co nejvíce zpříjemnit.“ reaguje hurónským smíchem.

Série se začla vysílat v roce 2008 a dočkala se čtyř řad zhruba po šesti dílech, plus bonusová vánoční epizoda a závěrečný dvoudíl, jenž byl vysílán 23. a 24. prosince 2014. Každá epizoda nese název dle cílové destinace (a jsou seřazeny abecedně) takže s touto bandou nekňubů, budižkničemů a podfukářů procestujeme téměř celý svět od Abu Dhábí, přes Qikiqtarjuaq, až po Zurich. Každý let trvá téměř 28 minut a můžu vám zaručit, že se po celou dobu budete řezat smíchy jako emař žiletkou.

Poslechové nároky (4/10)

Osobně mám angličtinu naučenou především z poslechu a seriálů, ale tohle pro mě nebyl nejmenší problém. Sem tam jsem nepochytil nějaké to slovíčko, ale rozhodně nic zásadního, co by mě připravilo o pointu, či pokazilo dojem z poslechu.

Ukázky různých částí z „Cabin Pressure“ lze dohledat na youtube, ale kompletní díly tam nenajdete. Cabin Pressure jde zakoupit ke stažení na stránkach www.bbc.co.uk, nebo na čtrnácti cd spolu s bonusy a bookletem na stránce www.bbcshop.com za 32.49 liber, což vychází zhruba na 1212 korun. A věřte mi, stojí to za každý halíř.

Takže pokud vám angličtina nedělá moc velké problémy, máte rádi britský humor a chcete vědět, co to znamená „Citrón je ve hře“, pak vám nezbývá, než svěřit své bránice letecké společnosti MJN („Nemůžeš všude tvrdit, že jsme aerolinky. Jedno letadlo do lajny nepostvaíš. Můžeme být tak maximálně aerotečky!“) a užívat si tuto ztřeštěnou a šílenou cestu kolem světa.

P.S. Cabin Pressure získal cenu „Best British Radio Sitcom“ a „Comedy of the year“ za rok 2014!

(Visited 159 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE