logo

VERBA ET VOCES #7: TIMUR VERMES UŽ JE TADY ZAS

Není tomu dlouho, co se na pultech knihkupectví objevily kontroverzní výtisky „bible psané rukou zla“, od rakousko-uherského autora Adolfa Hitlera: Mein Kampf. Zda je vhodné tyto „návody“ prodávat, je stále otázkou, ale protože roku 2016 vypršela ochranná známka na Hitlerova díla, můžeme očekávat, že ji nyní vydá kde kdo. Co by na to asi Dolfy řekl? To se už nikdo nedozví, ale ostatně… co by Adolf Hitler řekl na dobu, v níž se právě nacházíme? Jak by se mu žilo v Německu plném přistěhovalců, tureckých prodavačů kebabu a majitelů prádelen? Tuto otázku si položil norimberský autor Timur Vermes, a ve své neobvyklé knize Už je tady zas (Er ist wieder da) probouzí Hitlera v srdci Německa roku 2011.

Možná si říkáte, a zcela právem, proč zrovna tuto audioknihu recenzujeme na Vlčí boudě? Inu, odpověď je jednoduchá – nikdo skutečně nepředpokládá nenadálé probuzení Adolfa Hitlera z mrtvých, a proto řadím tuto knihu do kategorie „satirické historické fikce“, což je podkategorie spekulativní fikce, což je zastřešující pojem třeba i pro fantasy nebo sci-fi, takže asi chápete, kam mířím.

Příběh se otevírá probuzením všemocného Führera někde na dlažbě uprostřed Berlína. Zmatený, špinavý Hitler jen tak chvíli polehává a snaží se rozvzpomenout na poslední chvíle roku 1945. Jeho myšlenky jsou rychlé, komplexní a zcela přímočaré. Všechno, co kolem sebe vidí, interpretuje v nacistických termínech a potichu chválí nebo rozdává vinu svým poskokům, o nichž si myslí, že jsou ještě stále naživu. Netrvá však dlouho a ve světě, kde se na něj lidé dívají skrz prsty nebo se mu na ulici posmívají, se necítí bezpečně. Vůdcovo dilema rozsekává až milý prodavač trafiky. Ten se nad nešťastným „imitátorem“ smiluje a poskytne mu ubytování. Díky informacím z novin a bulvárního tisku Hitler velice rychle poznává moderní svět, s nímž je samozřejmě naprosto nespokojen, a rozhodne se pro bodrý krok – vrátí se zpátky do politiky a dokončí to, co před téměř 80 lety začal. A tím nejlepším způsobem jak prorazit budou veřejné sdělovací prostředky a internet…

Kniha vyšla poprvé v roce 2012 a už tehdy se postarala o nemalý humbuk. Nejen, že autor Timur Vermes je z poloviny Maďar a ještě k tomu ze židovské rodiny, ale mnoho Němců v sobě stále nese hrůzy druhé světové války a celková připomínka těch dob je pro ně velice citlivé téma.

V magazínu The Jewish Daily Forward se autor Gavriel Rosenfeld pozastavil nad tím, že jde sice o groteskní příběh, ale Vermes zároveň ukazuje Hitlera jako člověka a ne jako monstrum. Čtenáři se během četby nesmějí jen Hitlerovi, ale také s Hitlerem, což vyvolává k jeho osobnosti nežádoucí náklonnost. A tak zatímco židovská obec kroutila neradostně hlavami, Američané vyhodnotili knihu jako zábavnou, ale těžko uvěřitelnou.

Skutečnou myšlenkou knihy není nejspíš ani tak postava Hitlera samotného, jakožto používání jeho osobnosti jako prostředku pro sebereflexi v moderní době. Věci, které považujeme za samozřejmost a téměř bez nich nedokážeme existovat (smartphony, tablety, internet, média obecně), pro nás hrají naprosto jinou roli, než by hrály pro Adolfa Hitlera. Poznávat je skrze oči někoho, kdo má Maslowův žebříček hodnot vybudovaný za dob nouze, válek nebo nezdaru, umožňuje zcela nový přístup. A zatímco se posluchač baví nad eskapádou humorných situací a Hitlerovými výbuchy vzteku, začíná si také pomalu uvědomovat, že se tento pro osoby v knize „neznámý komik“ skutečně dostává k mocenskému korytu. Lidské bytosti byly, jsou a budou manipulovatelné a snadno ovládnutelné v jakékoli době a jakoukoli formou. A poučit se z minulosti neumí pořádně nikdo z nás…

Timur Vermes: Už je tady zas (Tympanum Audioknihy; 2013)

Audiokniha je nezkrácenou knižní verzí předčítanou hercem Miroslavem Táborským, kterého můžete znát z českých seriálů Četnické humoresky, Cukrárna, České století nebo i z filmů Tmavomodrý svět, Želary či Děti planety Duna. Jako pohádkový herec se vpil do paměti dětí i dospělých postavou Hálího ze Svěrákova počinu Lotrando a Zubejda a jeho rozhodně nejznámější dabérskou rolí je hlas počítače Hollyho ze seriálu Červený trpaslík.

Jenže když si představíte, jak Holly mluví, rychle si uděláte obrázek, jaké je poslouchat pana Táborského skoro 10,5 hodiny. Jeho hlas je možná až příliš specifický, řekla bych až milý, což mi na knihu, kde Adolf Hitler používá přímou řeč, moc nesedí. Osobně bych i zvolila herce, který v delších pasážích člověka nemá tendenci uspávat. Panu Táborskému v tomto jediném případě nesedí komická složka, kterou má přirozeně v hlase, a tím pádem některé myšlenky a hádky nepůsobí věrohodně. Ale třeba je to záměr, abychom po poslechu audioknihy všichni neupadali do masové deprese. Už je tady zas dozajista není audiokniha pro posluchače, co hledají oddechovku. Prvních pár kapitol možná, ale pak už se dostáváte do víru událostí, občas opakovaných vtipů, přesto tak bolestivě pravdivých. Není úplně jednoduché stíhat Hitlerovy myšlenkové pochody, protože jsou prostě stále v době války, tudíž je každá interpretace (i müsli tyčinky) přežvýkána a vyplivnuta v novém obalu. Audiokniha také není vhodná pro někoho, pro koho je osobnost Hitlera, historie a moderní multikultruní svět úplnou neznámou. Je třeba mít minimální znalosti (stačí sledovat zprávy) toho, co se kolem vás děje, abyste pochopili rozsáhlou a nepříjemnou pravdu o nás samých.

Poslechové nároky (1/10)

Krom ukolébavkového hlasu pana Táborského, náročné interpretace myšlenek a délky přes deset hodin jsou poslechové nároky minimální.

Kde zakoupit?

Audiokniha je dostupná u našeho spřáteleného prodejce, společnosti Audiotéka. Cena je 279 Kč. A kdo by měl zájem, je zde samozřejmě k poslechu ukázková kapitola. Skutečná kniha je pak k dostání ve všech možných knihkupectvích a stojí kolem tří set korun.

A pro pobavení je zde odkaz na upoutávku na audioknihu:

(Visited 191 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Scénárista bez místa, trekkie, kreslíř, spisovatel, fanda Star Wars a hráč SW: The Old Republic.


KOMENTÁŘE