STAR WARS: REBELOVÉ… PŘEVÁŽNĚ NEŠKODNÍ
Od doby, co Disney koupil Lucas Films, všichni fanoušci začali hluboce pochybovat o tom, kam budoucnost spěje. Naštěstí J. J. Abrams nás prozatím přesvědčuje, že stejně jako v Globusu, i na filmovém plátně je svět ještě normální. To samé se však nedá tak úplně říct o Star Wars: Rebels, animovaném seriálu o pubertálním sirotkovi s „nadpřirozenými“ schopnostmi. Zní to vlastně povědomě, že? Osamělý chlapec pobývající na ulici se probíjí a prokrádá životem, jak jen to jde. S jasným záměrem, a pěkně nevymáchanou animovanou pusou, se shodou okolností dostává do multirasové posádky, která je až příliš hodná a příliš americky smýšlející na to, aby jí někdo uvěřil, že je skutečná. Má tohle šanci na úspěch? Kdo ví, ale druhá sezóna klepe na dveře.
Jak je veřejně známo, „nová-nová“ trilogie, a všechno, co přijde s ní, má za úkol přitáhnout mladé fanoušky a rozdmýchat v nich oheň posedlosti ve 21.století. Díky odvysílání druhého teaseru na Star Wars: The Force Awakens se zvedla obrovská vlna zájmu, ale opět si myslím, že zasáhla pouze staré, dobré, a ostřílené bardy, kteří při teaseru zatlačovali v oku slzu nostalgie. Ti noví ještě neví, co přichází, a tak pro ně filmová studia připravila seriál z „jejich věkové“, kterému v dialozích budou jistě rozumět víc, než brilantnímu slovosledu mistra Yody.
Jak již bylo zmíněno výš, hlavní postavou seriálu Star Wars: Rebels, je mladý chlapec Ezra Bridger. Tehdy čtrnáctiletý sirotek žijící na planetě Lothal jde po jakékoli věci, kterou lze ukrást a výhodně prodat. Jednoho krásného dne se připlete do cesty jiným, značně vybavenějším lupičům, ze kterých se nakonec vyklube lodní posádka, co za kredity škodí Impériu, a zároveň se snaží udržet si čest a naději v dobách nejtemnějších.
Ezra se díky své nedobytnosti, neskutečné otravnosti, spratkovitosti a mimo jiné schopnosti ovládat Sílu, vetře k této multikulti-skupince, a společně v prvním díle nezachraňují nikoho menšího, než samotné Wookie, obohacené „awwww“ elementem ve formě maličkého wookiečátka, kterému jde někdo po krku. Na konci epizody Ezra prokáže svou cenu, a člen posádky Kanan Jarrus, rytíř Jedi v utajení, se ujme chlapce jako svého nového padawana. A seriál začíná…
Celá první sezóna má vzrůstající tendenci záživnosti. Prvních několik dílů splývá do jednoho, točí se především kolem Ezrovy neschopnosti soustředit se na trénink, Kananových komplexů z pramenících z nízkého sebevědomí, a skoro až magického umu posádky dostat se z jakéhokoli problému, bez ohledu na to, jak je složitý. To je bohužel fakt, který degraduje seriál na pouhý večerníček pro věkovou kategorii 7-12let.
Situace se láme kolem středu sezóny poté, co Kanan bere Ezru do jediského chrámu na Lothalu. Stejně jako v Lukovi, (překvapivě) i v Ezrovi se probouzí něco jako inteligence a zdravý úsudek, a vytlačují pubertální rozjívenost. Chlapci už konečně začíná docházet, že svět je přece jen o něco složitější, a dějí se v něm věci mnohem zajímavější, než jeho pofňukování nad tím, že na ulici se řídil jen vlastními rozkazy. Haleluja!
Seriál má pár zajímavých momentů, několik překvapivých postav, a jistou dávku naivity a klišovitosti amerického rázu („My své lidi nepouštíme – bez ohledu na to, jak nelogické to je!“).
Je věčná škoda, že se nedají animovaným postavičkám vyčítat herecké výkony, neboť ty by v recenzi nejspíš získaly záporné tlapičky. Opožděné reakce, nesmyslná gesta jako z televizní reklamy na samozahřívací legíny, a prkenost 3D výrazů občas zabraňuje divákovi se pořádně vnořit do pocitů a pohnutek hlavních postav. A právě k tomu možná slouží kvalitně vybraný hlasový arzenál, v němž překvapivě figuruje i takové jméno jako Freddie Princ Jr. Opravdu je to jedna z mála věcí, na kterou si nemohu stěžovat.
Na konferenci Star Wars Celebration 2015 v Anaheimu, oznámila tvůrčí skupina, že Star Wars: Rebels se dočká druhé sezóny. Objeví se v něm opět několik velice zajímavých postav i hlasů – například Sarah „Buffy“ Michelle Gellar, manželka výše zmiňovaného Freddieho Prince Jr.
Pokud se tvůrci budou držet stylu posledních asi pěti epizod první série, má ta druhá slušně nakročeno. Jakmile se divák prokouše prvotním odporem k otřepanému hlavnímu hrdinovi „anakinovsko-dastanovsko-harrypotterovského“ stylu, tak si rychle zvykne i na ne úplně vtipné hlášky, předvídatelné scénáře, a disneyovské animace.
Nebýt těch konečných dílů, asi by mě nenapadlo se k seriálu vyjádřovat; byla by to ztráta času. Na poslední chvíli ale zachránili, co mohli a já dávám naprosto slabomyslně o jednu pacičku navíc za naději, že mají na to udělat druhou sérii Star Wars: Rebels koukatelnou i pro věkovou kategorii 12+.
-
Hodnocení Vlčí Boudy