logo

SUBSPECIES – SOUNDTRACK PERFORMED BY THE AMAN FOLK ORCHESTRA

Před nějakými dvaceti lety jsem měl od kamaráda půjčených pár soundtracků a některé z nich se mi líbily tak, že jsem si je nahrál na kazety. Byl mezi nimi i “Subspecies“. Název mi nic neříkal, ale tušil jsem, že by se mohlo jednat o horor. V každém případě se mi hudba hodně líbila a během jejího poslechu jsem přečetl nejednu knihu. Až nedávno jsem si na tu nahrávku vzpomněl, kazetu oprášil a začal po filmu pátrat. Jedná se o nízkorozpočtový videofilm společnosti Full Moon Entertainment z roku 1991, který natočil režisér Ted Nicolaou jako první díl série. Následovaly Bloodstone: Subspecies II (1993), Bloodlust: Subspecies III (1994), Vampire Journals (1997) a Subspecies 4: Bloodstorm (1998).

Byl to první americký film, který se natáčel v Rumunsku. Je to sice béčkový horor, ale použití rumunštiny nebo nedokonalé angličtiny zde docela funguje.

V dnešní době působí trochu úsměvně herecké přehrávání, masky a hlavně počítačové triky (původně byli malí ďáblíci herci v oblečcích, nakonec ale použili loutky před modrým pozadím), exteriéry rumunského venkova ovšem vypadají úchvatně a noční scény v ruinách hradu nebo hřbitov za úplňku fungují vždy. Děj je nicméně poněkud předvídatelné klišé.

Dvě americké studentky folkloristiky se vydají za kamarádkou do Transylvánie (ta jezdí trabantem), aby nasály tamní atmosféru. Dozvídají se, že před několika staletími byla zem napadena Turky, ale zachránil ji místní kníže – upír. Aby svou žízeň nehasil na nebohých poddaných, opatřil mu jeden cikán Kámen krve, ve kterém se ukrývá krev svatých. Starého vladaře ale zavraždí jeho syn Rudu Vladislas, který touží jen po moci a krvi, a v jeho dlouhých spárech se ocitnou i nebohé dívky. Naštěstí je tady Stefan Vladislas, rozpolcený nevlastní bratr, a vše nakonec dobře dopadne.

Pod soundtrackem jsou podepsáni rovnou čtyři autoři – Richard Kosinski, Michael Portis, John Zeretzke a Stuart Brotman. To prý bylo tak… Jednou při jízdě autem uslyšel režisér z rádia živou transylvánskou hudbu. Byli to The Aman Folk Orchestra. Kontaktoval tedy jejich šéfa Zeretzkeho, jestli by nevytvořili hudbu pro jeho film. Další část hudby sesbíral přímo v “terénu“ etnomuzikolog Brotman. A Kosinski s Portisem pak složili většinu scénické hudby. Vznikla tak zajímavá kombinace moderních syntetizátorových postupů prolnutých lokálním folklorem.

Je to opravdu temně mrazivá hudba, která obsahuje spoustu zajímavých momentů, ať už jde o tajemné melodie, nebo o tu správnou hororovou atmosféru. K zaslechnutí jsou tradiční neobvyklé nástroje východní Evropy, jako děsivě znějící cimbál, fujara, hoboj nebo housle a flétny. Kombinace se scénickou hudbou je pak nejpatrnější v “Death at the Mask Dance“. Zároveň si však pohrává s ženskými vokály. Soundtrack jako takový dobře funguje ve filmu i samostatně. Tohle bude nejspíš hodně neznámá věc, přesto si určitě zaslouží zvýšenou pozornost.

1991 Moonstone records
čas: 55 min.
země původu: USA
odkaz: http://en.wikipedia.org/wiki/Subspecies_%28film_series%29

tracklist:

 1. Lord of the Vampires
 2. Main Title
 3. Welcome to Romania
 4. Danse Macabre
 5. A Taste for Blood
 6. Stefan Gives Chase
 7. The Defensive Wall / While Princes Sleep
 8. Eternal Thirst
 9. The Legend Revealed
 10. Death at the Mask Dance
 11. Bring Me the Bloodstone / Evil in the Woods
 12. The King is Dead
 13. Exploring the Village
 14. Love Theme
 15. Subspecies‘ Lust
 16. Funeral for Lillian
 17. Where Lies Radu
 18. Leave While You Can
 19. Radu Must Be Destroyed
 20. Saved by the Vampires
 21. The Vampiress Rises
 22. Holy Ground
 23. Swords of the Undead
 24. Blood Marriage
(Visited 197 times, 1 visits today)
 • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Hudební nadšenec, který má na starost seriály nejen o filmové hudbě. V současnosti vedle své hudební odbornosti pracuje na rozšiřování znalostí pivních. Protože i pivo může mít tolik odstínů a chutí jako sama hudba. Kdo by mu takové starosti nezáviděl.


KOMENTÁŘE