logo

THE CROW: CITY OF ANGELS – ORIGINAL MOTION PICTURE SOUNDTRACK

Vránu zná snad každý. Ostatně komiksový příběh Jamese O´Barra o návratu do světa živých zaznamenal úspěch ve všech rovinách, takže vznikly knihy, počítačová hra a natočily se filmy nebo seriál. O prvním filmovém zpracování toho bylo napsáno hodně, hlavně o nešťastných událostech, které celé natáčení provázely. Film zaznamenal ohromný úspěch (i díky nešťastné reklamě v podobě smrti představitele hlavní role) a stal se už kultem. Stejně tak je tomu i se skvělým soundtrackem, na kterém najdeme veličiny hudebního pole jako THE CURE, NINE INCH NAILS, RAGE AGAINST THE MACHINE nebo PANTERU (svého času jsem tu kazetu poslouchal pořád dokola). Dalo se čekat, že po takovém úspěchu přijde zanedlouho pokračování. Dnes se tedy zaměřím na díl druhý, s podtitulem “City Of Angels“.

Zase se stalo bezpráví, byl zastřelen otec se synem, protože byli svědky vraždy. A otec Ashe se vrátil, aby se pomstil. Opět v koženém kabátě a líčením na tváři, doprovázen vránou a Sarah z prvního dílu, která mezitím vyrostla v slečnu. Město už není tak ponuré, jako v jedničce, kdy stále prší. Ale jak řekl Eric Draven: „Nemůže pršet pořád.“ A tak je Los Angeles zahaleno do jakési “jedovatě“ nažloutlé mlhy, která taky působí démonicky. Tato atmosféra je umocněna scénickou hudbou z pera Graeme Revella (dřív hrál v industriální kapele S.P.K. a poté se podílel na filmové muzice např. Od soumraku do úsvitu, Spawn, Lara Croft: Tomb Rider, Sin City aj.) a hlavně dalším skvělým výběrem převážně drsnějších rockových kapel.

Na úvod tady jsou HOLE, celkem zajímavá kapela kolem manželky Kurta Cobaina, která není asi díky drogovým eskapádám tam, kde by patřila. Což je škoda. Její potenciál se víc projevuje na různých soundtracích než na vlastních albech. To WHITE ZOMBIE byla pro změnu kapela kolem zpěváka a příležitostného režiséra (kdysi se šuškalo o tom, že by měl točit třetí Vránu) Roba Zombieho, která zde v horror podání nahrála song od funky kapely KC AND THE SUNSHINE BAND. FILTER opět klasicky míchají metal s elektronikou a v jejich podání to zní hodně zajímavě. Zpěvačku (a vlastně i multiinstrumentalistku) PJ Harvey snad ani netřeba představovat. “Naked Cousin“ je příjemná rocková kytarovka, která se Polly Jean nevešla na album, tak ji o pár let později zařadila speciálně na tento soundtrack. Následující BUSH se celkem slušně vypořádali s cover verzí temné skladby “In A Lonely Place“ od JOY DIVISION.

V další skladbě se spojil trip hoper Tricky s horrorcore hip pop gangsta rap kapelou GRAVEDIGGAZ, ale je to takové nemastné neslané, monotónní. Zato alternativní post rock od SEVEN MARY THREE zní hodně zajímavě. Linda Perry byla frontwoman kapely 4 NON BLONDES a dlužno dodat, že na sólové dráze jí to zpívá daleko líp, viz. debutní album “In Flight“, ze kterého je i skladba “Knock Me Out“. TOADIES jsou v podstatě neznámá kapela hrající tuctový alternative rock. To stejné by se dalo říct i o NY LOOSE, ale ti znějí zajímavěji i díky ženskému zpěvu. Ale pořád mám pocit, že v 90. letech hrála takových kapel spousta.

Během dvaceti let existence KORN ušli pěkný kus cesty, ale začátky budou vždy nejcennější. Tady mají píseň “Sean Olson“, která se nese v duchu jejich prvních dvou alb, tedy přesně v tom období, kdy nu metal byl v plenkách a jejich hudba za něco stála. To DEFTONES jsou jacísi jejich mladší bráškové, svého času trochu zněli právě jako plagiát KORN, ale brzy se ukázalo, že i oni mají punc originality. Kapela si ve filmu dokonce zahrála sama sebe a je uvedena i v titulcích. Iggy Pop si ve filmu taky zahrál a role jednoho z gaunerů v jeho podání byla dost výrazná. Tady se objevuje v koncertní verzi “I Wanna Be Your Dog“, velký hit jeho domovské kapely STOOGES. Uskupení PET se točí kolem spojení zpěvačky Lisy Papineau a skladatele Tylera Batese (stojí např. za hudbou k remaku Barbar Conan) a v Lil´ Boots je to kytarovka plná zvratů a zajímavých vokálů. Na závěr je zde spojení rapové kapely ABOVE THE LAW a hip hopera Frosta ve skladbě jednoduše pojmenované podle filmu – “City Of Angels“.

Sice “Město andělů“ nedosahuje takových kvalit jako jeho předchůdce, což se projevilo i na tržbách kin, ale film stojí za shlédnutí. A jeho soundtrack je pestrý a umně poskládaný.

sestavy: různé
země původu: USA
čas: 76:16
1996 |Hollywood records
odkazhttp://en.wikipedia.org/wiki/The_Crow:_City_of_Angels_%28soundtrack%29

tracklist:

 1. HOLE – Gold Dust Woman (FLEETWOOD MAC cover)
 2. WHITE ZOMBIE – I´m Your Boogie Man (KC AND THE SUNSHINE BAND cover)
 3. FILTER – Jurassitol
 4. PJ Harvey – Naked Cousin
 5. BUSH – In A Lonely Place (JOY DIVISION cover)
 6. Tricky vs. GRAVEDIGGAZ – Tonite Is A Special Nite (Kaos Mass Confusion Mix)
 7. SEVEN MARY THREE – Shelf Life
 8. Linda Perry (feat. Grace Slick) – Knock Me Out
 9. TOADIES – Paper Dress
 10. NY LOOSE – Spit
 11. KORN – Sean Olson
 12. DEFTONES – Teething
 13. Iggy Pop – I Wanna Be Your Dog
 14. PET – Lil´ Boots
 15.  ABOVE THE LAW feat. Frost – City Of Angels

A ještě trailer jako bonus:

(Visited 365 times, 1 visits today)
 • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Hudební nadšenec, který má na starost seriály nejen o filmové hudbě. V současnosti vedle své hudební odbornosti pracuje na rozšiřování znalostí pivních. Protože i pivo může mít tolik odstínů a chutí jako sama hudba. Kdo by mu takové starosti nezáviděl.


KOMENTÁŘE