logo

MORTAL KOMBAT – ORIGINAL MOTION PICTURE SOUNDTRACK

V roce 1995 vznikl film Mortal Kombat podle akční bojové hry se zajímavým soundtrackem, na kterém jsou zastoupeny industriálně metalové kapely. Tohle byly informace, které se ke mně v té době dostaly. Hry jsem nikdy nehrál, nebavily mě, takže jsem vůbec netušil, o co jde. A když jsem o pár let později film viděl, tak mi snímek režiséra Paula Andersona o turnaji na život a na smrt a záchranu lidstva přišel jako strašná béčková blbost (nedávno jsem si ho schválně pustil a pořád s původním názorem souhlasím).

Mně ale šlo o hudbu především. Už jenom pojmy jako FEAR FACTORY, NAPALM DEATH nebo TYPE O NEGATIVE vzbuzovaly můj zájem. Ovšem ne všechna hudba byla použita ve filmu a je označena jako bonusová (skladby 4, 8, 10, 11 a 12). Úvodní “A Taste Of Things To Come“ má na svědomí George S. Clinton, což je hudební skladatel (neplést s králem funky), který dělal i scénickou hudbu k filmu. Následují industrial rockoví GRAVITY KILLS. Demo verze skladby “Goodbye“ má sice disco základ, ale je dost ovlivněná NINE INCH NAILS. O rok později vyšla na jejich debutním albu. Elektro-industriální KMFDM z Německa jsou zavedeným pojmem už od poloviny 80. let. Song “Juke-Joint Jezebel“ se objevil i na soundtracku k filmu Bad Boys. Je to šlapavý mix elektroniky a elektrické kytary.

PSYKOSONIK byli americká techno kapela a jejich song “Unlearn“ mě tady vůbec nebaví, za což může remix DJ Winka. Jeho verze je oproti celkem zajímavé původní verzi hodně monotónní. Skladba “Control“ od herečky a zpěvačky Traci Lords  je elektro-pop na způsob kapel typu SNAP!, ale tady jde o její instrumentální verzi (beztak v originále Traci jenom mluví) a pěkně šlape, i když je zbytečně natažená na dvojnásobek délky. Ambientní ORBITAL asi není nutné představovat. Jejich “Halcyon + On + On“ je celkem poklidná s nasamplovaným jemným ženským zpěvem. Ale na můj vkus je těch skoro deset minut zbytečně dlouhých. Jo a tahle skladba stejného roku zazněla i ve filmu Nebezpečná síťUTAH SAINTS jsou další elektronická kapela a tady si v rave rytmu pohráli s titulní melodií filmu. A nezní nejhůř.

Hned po sobě následují dvě skladby, ve kterých zpívá Burton C. Bell. Nejdřív v “The Invisible“ s projektem G//Z/R, což je kapela okolo baskytaristy BLACK SABBATH Geezera Butlera, ale tady je to podstatně tvrdší muzika. Album “Plastic Planet“ docela upadlo v zapomnění, což mi připomnělo, že jsem si ho taky spoustu let nepustil. A potom přichází Burton se svou domovskou kapelou FEAR FACTORY a songem “Zero Signal“ z jejich přelomového alba “Demanufacture“. Industriálně rockoví Amíci SISTER MACHINE GUN tady mají skladbu “Burn“ ze stejnojmenného alba a je to taková pohodová poslechovka. Následuje skladba “Blood & Fire“ od gotických TYPE O NEGATIVE z jejich přelomového alba “Bloody Kisses“ (mimochodem, je to moje úplně první CD ve sbírce), a i když by mělo jít o remix, moc to poznat nejde.

New Yorští BILE hrají ostrý industriální metal s elektronicky znějícími bicími, zkresleným zpěvem a notnou dávkou samplů. Song “I Reject“ pochází z jejich debutního alba. NAPALM DEATH jsou grindcore legendou hrající už od roku 1981 a song “Twist The Knife (Slowly)“ je z jejich pátého řadového alba, které je ale víc do death metalu. MUTHA’S DAY OUT zahráli “What U See/We All Bleed Red“ i na začátku filmu ve scéně v klubu. A tohle je příjemné hudební oživení, svižná kytarovka se dvěma ukřičenými vokalisty, která šlape. Skladba je z jejich jediného alba z roku 1993. THE IMMORTALS byl techno projekt dvou Belgičanů z kapely LORDS OF ACID, který vznikl speciálně kvůli hře Mortal Kombat. Tohle mě ale nebaví. Na závěr je tady opět George S. Clinton. Nejdřív ve spojení s kytaristou Bucketheadem a potom opět sám s klasickou scénickou hudbou.

I když je film nic moc a tenhle soundtrack je jen obyčejný kompilát různých skladeb, je potřeba říct, že se všechny více méně do těch bojových kung-fu scén hodí. Navíc se údajně tohoto soundtracku prodalo přes 5 miliónů kopií. Že by to bylo to žánrovou pestrostí?

1995 TVT Records
Čas: 68:28
Styl: industrial rock/metal/techno/electronic music
Sestavy: různé
Odkaz: http://en.wikipedia.org/wiki/Mortal_Kombat:_Original_Motion_Picture_Soundtrack

Tracklist:
1. George S. Clinton – A Taste Of Things To Come
2. GRAVITY KILLS – Goodbye (Demo)
3. KMFDM – Juke-Joint Jezebel (Giorgio Moroder Metropolis Mix)
4. PSYKOSONIK – Unlearn (Josh Wink’s Live Mix)
5. Traci Lords – Control (Juno Reactor Instrumental)
6. ORBITAL – Halcyon + On + On
7. UTAH SAINTS – Utah Saints Take On The Theme From Mortal Kombat
8. GEEZER (GZR) – The Invisible
9. FEAR FACTORY – Zero Signal
10. SISTER MACHINE GUN – Burn
11. TYPE O NEGATIVE – Blood & Fire (Out of the Ashes Mix)
12. BILE – I Reject
13. NAPALM DEATH – Twist The Knife (Slowly)
14. MUTHA’S DAY OUT – What U See/We All Bleed Red
15. THE IMMORTALS – Mortal Kombat (Techno-Syndrome 7″ Mix)
16. George S. Clinton feat. Buckethead – Goro Vs. Art
17. George S. Clinton – Demon Warriors/Final Kombat

a ještě samozřejmě trailer:
(Visited 447 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Hudební nadšenec, který má na starost seriály nejen o filmové hudbě. V současnosti vedle své hudební odbornosti pracuje na rozšiřování znalostí pivních. Protože i pivo může mít tolik odstínů a chutí jako sama hudba. Kdo by mu takové starosti nezáviděl.


KOMENTÁŘE