logo

QUEEN OF THE DAMNED – MUSIC FROM AND INSPIRED BY THE MOTION PICTURE

Spisovatelka Anne Rice koncem 60. let napsala krátkou povídku Interview s upírem, kterou v roce 1976 přepracovala v samostatný román. Ten byl podle jejího scénáře úspěšně zfilmován v roce 1994. Do dnešního dne její série “The Vampire Chronicles“ čítá celkem deset románů. Společnou adaptací druhého (Upír Lestat) a třetího dílu je film Královna prokletých z roku 2002. Příběh probuzeného upíra se odehrává v současnosti, kdy se rozhodne stát rockovou hvězdou a se svou kapelou uspořádá koncert, na který chce přilákat všechny upíry. Snímek režíroval ne moc vytěžovaný Australan Michael Rymer (seriál Hanibal), který do hlavní role  Lestata obsadil Stuarta Townsenda (Liga výjimečných) a do role pramatky upírů Akashy Rhythm´n´Blues zpěvačku Aaliyah (Romeo musí zemřít). Film sice není nikterak skvělý a herecké výkony moc neoslní, přesto ani neurazí.

Kompletní hudbu ke Queen Of The Damned napsal Jonathan Davis, frontman kapely KORN, společně se skladatelem filmové hudby Richardem Gibbsem (Dr. Dolittle, Senzační únos). Je to jeho první práce mimo svou domovskou kapelu (Davis si zahrál i malou roli překupníka lístků na koncert a nazpíval hlavní postavu). Na soundtracku se měly objevit verze nazpívané jím samotným, ale kvůli závazkům vůči firmě Sony musel najmout hostující zpěváky z řad svých přátel. Původní verze se objevily až na jeho sólovém albu “Alone I Play“ (2007). Jsou to jmenovitě “Not Meant For Me“, “System“, “Redeemer“, “Forsaken“, “Slept So Long“ a “Careless (Akasha’s Lament)“, která ale v soundtracku nevyšla.

V oněch pěti skladbách hrají jak Gibbs (klávesy) a Davis (klávesy, kytara, baskytara), tak i další najatí hráči. Na bicí je to Vinnie Colaiuta, nájemný muzikant, který spolupracoval třeba s Leonardem Cohenem nebo Stingem a Terrym Bozzio (Frank Zappa). Kytary nahráli Head a Munky z KORN a basu Sam Rivers z LIMP BIZKIT. Dvojité housle a vokální improvizaci zaznamenal Lakshminarayana Shankar, indický houslista a skladatel, který spolupracoval např. s Peterem Gabrielem na hudbě k filmu Poslední pokušení Krista, za kterou získali Grammy.

„Víš, že nemůžu být zatracen, protože nejsem jediný. Chodíme mezi vámi, krmíme se, znásilňujeme. Musíme se před všemi skrývat?“

V úvodní “Not Meant For Me“ zpívá hostující Wayne Static z kapely STATIC-X a je to v podstatě klasická střednětempá “Kornovka“ se sekanými riffy a melodickým refrénem. Podobně je na tom i následující “Forsaken“, jejíž emotivní refrén z ní dělá hitovou skladbu. V ní hostuje David Draiman z DISTURBED. Chester Bennington z LINKIN PARK pro změnu zpívá v poklidnější “System“. Intenzivní skladba “Change (In The House Of Flies)“ je jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších hitů nu metalové klasiky DEFTONES a pochází z ceněného alba “White Ponny“. Dalším hostem v Davisově partech je Marilyn Manson a jeho démonický zpěv v “Redeemer“.

Kalifornští PAPA ROACH hrají klasický rap metal. “Dead Cell“ je z jejich druhého alba, se kterým udělali díru do mainstreamového světa. “Penetrate“ v podání industriálně rockových GODHEAD zní strojově chladně, přesto zajímavě. Osmičku “Slept So Long“ nazpíval Jay Gordon ze synthrockových ORGY a zní opravdu znepokojivě mrazivě. DISTURBED z Chicaga sem umístili hit “Down With The Sickness“ z prvního alba, který zazněl i během titulků v remaku Úsvit mrtvých nebo ve filmu Hooligans.

STATIC-X jsou další nu metal, jakých svého času vycházela spousta. Zde je lehce upravená verze “Cold“ z jejich druhého alba. Následují EARSHOT, kapela z L. A., a song “Headstrong“, který zní zajímavě. Asi to bude dáno hlavně tím, že kapela není tak provařená. V soundtracku se prezentují úvodní skladbou svého debutního alba. Stejně tak “Body Crumbles“ od DRY CELL z Kalifornie zní docela neotřele a čerstvě, i když se nikdy výrazněji neprosadili a vydali jen jedno album. Skladba “Excess“ pochází z alba “Blowback“ trip-hopera Trickyho, ve které v refrénu hostuje Alanis Morissette. Je sice relativně monotónní, ale i tak má své kouzlo. Jako poslední je zde industriálně alternativní kapela KIDNEYTHIEVES se strojovými rytmy a podmanivým ženským zpěvem. “Before I’m Dead“ pochází z alba “Zerospace“.

Tento disk je lehounký nadprůměr, ale nic víc. Jen kompilace nu metalových kapel, kterých bylo na přelomu milénia mraky. Toto je aspoň přehled těch nejlepších, resp. komerčně nejprofláklejších. Tyhle skladby ani nepotřebují společného jmenovatele v podobě filmu a obstojí samostatně. Je to prostě jen výběr v rámci doby a žánru. Nic víc, nic míň.

2002 Warner Music Group
sestavy: různé
země původu: USA
styl: Nu metal, Alternative metal, Industrial metal, Alternative rock
čas: 57:71
odkaz: http://en.wikipedia.org/wiki/Queen_of_the_Damned_%28soundtrack%29#Track_Listing

tracklist:

  1. Not Meant For Me
  2. Forsaken
  3. System
  4. Change (In The House Of Flies)
  5. Redeemer
  6. Dead Cell
  7. Penetrate
  8. Slept So Long
  9. Down With The Sickness
  10. Cold
  11. Headstrong
  12. Body Crumbles
  13. Excess
  14. Before I’m Dead
(Visited 279 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Hudební nadšenec, který má na starost seriály nejen o filmové hudbě. V současnosti vedle své hudební odbornosti pracuje na rozšiřování znalostí pivních. Protože i pivo může mít tolik odstínů a chutí jako sama hudba. Kdo by mu takové starosti nezáviděl.


KOMENTÁŘE