logo

I KNOW WHAT YOU DID LAST SUMMER – THE ALBUM

Až se vás někdo zeptá, co jste dělali loni v létě, možná budete mlčet, protože máte tajemství, o kterém se nesmí nikdo dovědět. Jestli je to tak, pak se raději podívejte na film Tajemství loňského léta, ať víte, jak by to taky mohlo dopadnout. Něco tajit se občas nevyplácí, což na vlastní kůži poznala i čtveřice studentů. Tento hororový snímek podle scénáře Kevina Williamsona (Vřískot) a na motivy knihy Lois Duncanové natočil roku 1997 režisér Jim Gillespie.

Soundtrack k tomuto filmu tvoří obyčejná kompilace poskládaná z rozmanitých interpretů a hudebních stylů. Hned v úvodu to je kapela KULA SHAKER a její zdařilá cover verze skladby “Hush“ od DEEP PURPLE. Následuje skvěle temná, ale zároveň romantická “Summer Breeze“ brooklynských gothic metalových TYPE O NEGATIVE, která původně pochází od dua Seals And Crofts ze 70. let a letní hit v této verzi zní pěkně ponuře. Píseň hraje během úvodních titulků a je to povedený začátek filmu. V té době docela hodně populární THE OFFSPRING si to punkrockově vyřvávají a svižná “D.U.I.“ zachycuje kapelu ve skvělé formě (mimochodem, tahle skladba vyšla na EP “Club Me“, na kterém je i song dříve použitý pro soundtrack Batman Forever).

GREEN APPLE QUICK STEP ze Seattlu patří k tzv. druhé vlně grunge a prezentují se zde takovým vyklidněnějším rockem.  Ke skladbě “Kid“ natočili videoklip (https://www.youtube.com/watch?v=mZfhiLjRSpw) a o rok později ji umístili i na své poslední album “New Disaster“. Dokonce si zahráli i na premiéře filmu. Následující dívčí kapela L7 z L. A. už v té době nějaké zkušenosti se soundtracky měla a sem nahrála cover verzi od BLUE ÖYSTER CULT. Drsná hudba v kombinaci s křehkými ženami funguje. Přestože kapela SOUL ASYLUM vydala několik alb, asi navždy si ji lidi budou spojovat hlavně s jedním megahitem (a u nás díky fotografii Jana Saudka na obalu alba). Šlapavá rockovka “Losin‘ It“ s charakteristicky nakřáplým zpěvem frontmana Dava Pirnera ale dokazuje nesporné kvality souboru.

Rockově alternativní TOAD THE WET SPROCKET, kteří si název vypůjčili u Monty Pythonů, zde mají song “Hey Bulldog“. Ten je z pera dvojice Lennon/McCartney a poprvé se objevil na Žluté ponorce. To kolegové SOUTHERN CULTURE ON THE SKIDS,mixující rock s country v jakési psychobilly, si dokonce zahráli i v jedné filmové scéně. Ze země javorového listu přicházejí THE DIN PEDALS s romanticky pomalou “Waterfall“ ze stejnojmenného alba. Dalšími Kanaďany jsou OUR LADY PEACE, kteří se skladbou “Clumsy“ dokonce vévodili domácí hitparádě. Ale podle mě je to jen takový obyčejný líbivý rock.

Něco podobného by se dalo říct i o amerických FLICK, kteří nějakou velkou díru do světa neudělali. To GOATBOY z Británie přinášejí trochu čerstvější vítr do plachet, protože se snaží k rockovým základům přidat trochu elektroniky, což působí docela nenásilně. Ovšem jestli se vám líbí poklidný trip hop á la MORCHEEBA nebo MASSIVE ATTACK, tak se vám určitě budou líbit i belgičtí HOOVERPHONIC. Zasněná skladba “2 Wicky“ se příjemně poslouchá a zazněla i ve filmech Půlnoc nikdy nekončí a Svůdná krása. Navíc kapela přispěla i na pokračování filmu I Still Know What You Did Last Summer. Další pomalý song je od kanadského muzikanta Adama Cohena, který neurazí, ale to je tak všechno. Na úplný závěr přichází nu-metaloví KORN. Nevím, ale osobně se mi zdá, že svého času dávali na soundtracky k dispozici slabší kusy, než na řadová alba. Ne jinak je tomu i se skladbou “Proud“, která vznikla ve stejném časovém horizontu jako jinak skvělé druhé album “Life Is Peachy“.

 

Jak jsem psal výše, je to prostě jen obyčejná kompilace písniček, které ve filmu zazněly. Neurazí, některé skladby dokonce potěší, ale to je tak asi všechno. Daleko zajímavější je druhý soundtrack se scénickou hudbou k tomuto filmu. Tu napsal John Debney (Relic, Lhář, lhář, Umučení Krista, Sin City). Je v podstatě moderně klasická, pomalá, dramaticky temná a tajemná, aby v pravou chvíli dokázala vygradovat. Těch 21 skladeb sice ve svém oboru nepatří ke špičce, ale jako poslechovka zní příjemně.

1997 Columbia/Sony Music
země původu: USA
styl: rock
čas: 51:14
odkaz: http://en.wikipedia.org/wiki/I_Know_What_You_Did_Last_Summer#Soundtrack

tracklist:
1. KULA SHAKER – Hush
2. TYPE O NEGATIVE – Summer Breeze
3. THE OFFSPRING – D.U.I.
4. GREEN APPLE QUICK STEP – Kid
5. L7 – This Ain’t the Summer of Love
6. SOUL ASYLUM – Losin‘ It
7. TOAD THE WET SPROCKET – Hey Bulldog
8. SOUTHERN CULTURE ON THE SKIDS – My Baby’s Got the Strangest Ways
9. THE DIN PEDALS – Waterfall
10. OUR LADY PEACE – Clumsy
11. FLICK – One Hundred Days
12. GOATBOY – Great Life
13. HOOVERPHONIC – 2 Wicky
14. Adam Cohen – Don’t Mean Anything
15. KORN – Proud

(Visited 271 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Hudební nadšenec, který má na starost seriály nejen o filmové hudbě. V současnosti vedle své hudební odbornosti pracuje na rozšiřování znalostí pivních. Protože i pivo může mít tolik odstínů a chutí jako sama hudba. Kdo by mu takové starosti nezáviděl.


KOMENTÁŘE