logo

MICHAEL NYMAN – GATTACA (ORIGINAL MOTION PICTURE SOUNDTRACK)

Novozélandský režisér Andrew Niccol, který točí podle vlastních scénářů, v roce 1997 debutoval skvělým sci-fi dramatem Gattaca. Jeho děj se odehrává v nedaleké budoucnosti, kdy na pozadí genetických úprav lidí vidíme příběh o ctižádosti člověka, který se narodil jen tak, přirozeným způsobem. Film, jehož název je složen z písmen čtyř složek DNA, ohodnotila NASA v roce 2011 jako nejrealističtější sci-fi snímek. V hlavních rolích se představili Jude Law, Ethan Hawhe a Uma Turman (po natáčení se vzali). Niccol později zazářil i snímky Vyměřený čas, Obchodník se smrtí nebo Hostitel.

Scénickou hudbu, kterou film i soundtrack obsahuje, složil anglický skladatel a pianista Michael Nyman, známý díky desítkám filmů jako Piano, Libertin neboKuchař, zloděj, jeho žena a její milenec. Krom toho skládá opery nebo hudbu k počítačovým hrám. Zároveň vystupuje se svou kapelou Michael Nyman Band, což mohli ocenit návštěvníci festivalu Colours of Ostrava před pár lety. S tou nahrává i hudbu pro soundtracky jako je tento, za nějž si vysloužil nominaci na Zlatý glóbus.

 Je to orchestrální hudba, ve své podstatě klasická (barokní), ale zároveň zní moderně. Přitom není nijak rafinovaná, spíše se v ní vyskytuje minimalismus. Občas je klidná, jindy dramatická, smutná nebo bouřlivá; pohrává si s libými klavírními melodiemi, smyčci a dechy – záleží na náladě jednotlivých scén. Vždy se k nim ale krásně hodí, protože je do nich citlivě vepsána.

Celé album tvoří jen krátké skladby, zasněné, romantické, občas i smutné nebo tajemné. Prolíná se v nich jednoduchá melodie, která jen tak plyne a velice pozvolna se rozvíjí a graduje. Třeba jako ústřední motiv v “The Morrow“ (v “Second Morrow“ je doplněna o dechové nástroje). Oproti tomu “Becoming Jerome“ je optimisticky svěží, pro změnu “The Crossing“ je zase dramatická. Z komplexního díla se lehce vymyká klavírní Schubertova skladba “Impromptu for 12 Fingers“.

 Soundtrack Gattaca sice není nic extra, ale rozhodně je to dobrý nadprůměr, který se opravdu příjemně poslouchá. Jeho hudba je totiž uvolňující, osvobozující a rádi se k němu budete vracet. Traduje se, že dobrý film hudbu nepotřebuje. Ovšem spojení Nymana s Niccolem tohle tvrzení rozhodně popírá a tvoří onu potřebnou atmosféru.

1997 Virgin records
země původu: USA
styl: klasická hudba
čas: 54:55
odkaz: http://en.wikipedia.org/wiki/Gattaca

tracklist:

 1. The Morrow
 2. God’s Hands
 3. The One Moment
 4. Traces
 5. The Arrival
 6. Becoming Jerome
 7. Call Me Eugene
 8. A Borrowed Ladder
 9. Further and Further
 10. Not the Only One
 11. Second Morrow
 12. Impromptu for 12 Fingers (from Franz Schubert‚s „Impromptu in G-flat Major, Op. 90, No. 3“)
 13. The Crossing
 14. It Must Be the Light
 15. Only a Matter of Time
 16. I Thought You Wanted to Dance
 17. Irene’s Theme
 18. Yourself for the Day
 19. Up Stairs
 20. Now That You’re Here
 21. The Truth
 22. The Other Side
 23. The Departure
 24. Irene & the Morrow

— a trailer nakonec:

(Visited 342 times, 1 visits today)
 • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Hudební nadšenec, který má na starost seriály nejen o filmové hudbě. V současnosti vedle své hudební odbornosti pracuje na rozšiřování znalostí pivních. Protože i pivo může mít tolik odstínů a chutí jako sama hudba. Kdo by mu takové starosti nezáviděl.


KOMENTÁŘE