logo

SKALPY: ZEMĚ INDIÁNŮ – Z TOHO BY VINNETOUA TREFIL ŠLAK

Divoký západ nikdy nebyl tím krásným a romantickým místem, jak ho známe z románů Karla Maye. Nahá Ribanna se nekoupala v jezírku a opodál stojící Hatátitlá nežvýkala voňavou trávu plnou lučních motýlů. To jen civilizace vtrhla do nové země, zabrala si, na co přišla a původní obyvatele zmasakrovala a zbytky odsoudila k životu v rezervacích, kde si hnijí spokojeně dodnes. Skoro celá Amerika se snaží na celou tuto událost co nejrychleji zapomenout. Koho by dnes zajímala pravda, když není ani krásná, ani romantická.

A pak si přijde nějaký Jason Aaron (The Other Side, Ghost Rider, Wolverine, PunisherMAX) a napíše scénář, který zničí iluze všech dýmku míru si podávajících snílků sedících u táboráku. Vítejte v indiánské rezervaci Prérijní růže. V hnijícím vředu, ve kterém život udržuje na snesitelné úrovni jen snadný přístup k chlastu, drogám a sexu. A taky fakt, že takový život ukončit je snadnější, než přejít silnici. Z tohoto místa před patnácti lety utekl Dashiell “Zlý kůň” a vrací se jen proto, aby zjistil, že je všechno ještě horší. Jenže tentokrát má za sebou výcvik v armádě, umí bojová umění, a tak nějak je z něj ultimátní drsňák, který se s ničím nesere. Typický příklad hlavního hrdiny, kterého od padoucha dělí jen jeden panák ohnivé vody.

Osobně takový typ “hrdiny”, který musí být badass za každou cenu, moc nemusím. Dashiell však podle všeho má za kloboukem víc trumfů, než například podobně postavený Jonah Hex z komiksu All Star Western. Jason Aaron umí čtenáře neustále překvapovat a už z první knihy je zřejmé, že nás čekají ještě velice zajímavé zvraty. Jeho schopnost chirurgicky přesně plánovat cliffhangery musela pořádně potrápit všechny, kteří byli odsouzeni k čekání na další sešit. Skalpy se tak ženou stále kupředu v záplavě násilí, sociálních nespravedlností, korupce, intrik a neskrývaného sexu. A tak to máme rádi.

Komiks by nebyl komiksem, kdyby neměl obrázkový doprovod. O ten se postaral srb Rajko Milošević a.k.a. R.M. Guéra. Jeho práci lze v tomto případě označit za uspokojující. Vizuál Skalpů je něco, z čeho si určitě nesednete na zadek. Guéra ale předvedl slušný standard, který je sice lehce zaměnitelný, zároveň však neurazí a stylově se k celému pojetí příběhu víc než hodí.

Skalpy: Země indiánů startují skvělou žánrovou sérií, kterých je u nás stále málo. Drsná kriminální záležitost z překvapivě svěžího a zajímavého prostředí. Jsem rád, že nakladatelství Crew tento malý experiment vyšel (Skalpy začaly nejdříve vycházet v jejich časopise) a dostal se nám tak do rukou kousek, který si naši pozornost rozhodně zaslouží. Náš redakční kolega Kaluž o Skalpech řekl, že to je “takový Criminal s indiány”. A to je hodnocení víc než slušné.

(Visited 233 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE