logo

MICHAEL KAMEN & QUEEN – HIGHLANDER

Téma nesmrtelnosti je vděčné nejen v kinematografii už pěknou řadu let. Proto se není čemu divit, že scénář k Hihglanderovi prodal Gregory Wilden (ještě během studií) za 200.000 dolarů. A tak mohl roku 1986 vzniknout britsko-americký snímek pod dohledem režiséra Russella Mulcahyho (Vraždy podle Jidáše,Resident Evil: Zánik, Král Škorpión: Vzestup Říše), který i po necelých třech desetiletích nepůsobí směšně nebo naivně. Navíc se toto téma ukázalo být natolik životaschopným, že vznikly další čtyři pokračování, televizní seriály nebo komiksy.

Nikdo neví, odkud Nesmrtelní jsou nebo proč tady jsou. Jisté je, že v boji jeden proti jednomu (ne na svaté půdě) mohou zemřít jen setnutím (zde dostává věta „Neztrácej hlavu“ pravý význam), a tím přechází síla poraženého do vítěze. Na konci zůstane jen jeden, který získá sílu všech Nesmrtelných, tajemnou sílu mimo chápání, zvanou “Odměna“.

Mezi Nesmrtelné patří i Connor MacLeod (Christopher Lambert), jeho učitel Juan Sanchez Villa-Lobos Ramirez (Sean Connery) a jeho letitý sok Kurgan (Clancy Brown). Děj se odehrává ve dvou rovinách, kdy se prolínají středověká minulost a současnost. V 16. století žije Connor na severu Skotska (Highlands), kde je naprosto nádherná příroda. Ta vynikne nejen během bitvy mezi klany. Ve filmu je sice uvedena vesnička Glenfinnan poblíž Loch Schiel, ale natáčelo se na hradě Eilean Donan (který leží na jezeře Loch Duich), na což dodnes hrdě upozorňují turistické materiály. Oproti tomu současnost je situována do New Yorku (zajímavostí je, že v úvodní scéně měl být původně hokejový zápas místo wrestlingu v Madison Square Garden, ale vedení NHL to zamítlo kvůli zdůrazňování násilí během hry).

Až nás zbude jenom pár, pocítíme nepřekonatelné nutkání odjet do jedné cizí země a bít se o Odměnu. 

Soundtrack “Highlander“ rovným dílem stvořili skladatel Michael Kamen a skupina QUEEN. Díky prolínání děje je pak tento hudební celek trochu rozháraný, když jsou až necitelně promíchány rockové písničky se scénickou hudbou. Kamen (známý hudbou k filmům Smrtonosná past, Smrtonosná zbraň, spoluprací s kapelami METALLICA, PINK FLOYD nebo Davidem Bowiem) složil poklidné orchestrální kompozice, které ve filmu obstojí a ve scénách působí majestátně. Ale samostatně ničím nevynikají, prostě jen tak plynou a občas na mě působí až nudně. I když světlé výjimky se zde najdou, jako třeba ústřední motiv v “Highlander Theme“ nebo skladba “Training Montage“.

Bez mučení se přiznám, že QUEEN nemusím od chmelu, kdy během několika hodin strávených v hospodě jsem viděl snad vše, co bylo v té době od této kapely dostupné na videokazetách. Takže mě spíš irituje, ale přesto ji toleruji, respektuji a uznávám, že Freddie Mercury měl jedinečný hlas. Proto jsem i k této nahrávce ze začátku přistupoval hodně opatrně. Ale musím uznat, že ve filmu QUEEN fungují. Ostatně většinu skladeb napsali přímo tak, aby zapadaly do jednotlivých scén a až později se šest z nich objevilo na albu “A Kind Of Magic“. Zatímco “Princes Of The Universe“ je prostě klasický song z Mercuryho dílny, tak “One Year Of Love“ je sladký ploužáček se saxofonem. Naopak “Don’t Lose Your Head“ mi přijde jako naprostá blbost (i když do scény se docela hodí), přesně kvůli kterým tuhle kapelu nemusím. Většinou to jsou skladby složené bubeníkem Rogerem Taylorem, což je i případ “A Kind Of Magic“. Ale “Who Wants To Live Forever“ z pera Briana Maye je celkem známý hit se silně podmanivým motivem, který je navíc podpořený orchestrem. Ovšem za jakýsi vrchol a určitě nejlepší věc tady bych označil rockovou vypalovačku “Gimme The Prize“ (opět May), v níž jsou použity i úryvky z filmu („Rád bych vám něco řekl. Je lepší shořet, než pomalu vyhasnout.“), Kurganův ďábelský smích nebo ruchy (jiskření mečů). Dokonce v jedné pasáži elektrická kytara imituje zvuk skotských dud. Navíc i textová stránka zapadá do děje.

Zůstane jen jeden!

Měřeno dnešní optikou je Highlander pořád filmem se zajímavým scénářem a, i když v něm jsou určité nedostatky po trikové stránce, pořád obstojí. Po hudební stránce to není tak strašné, jak jsem zpočátku čekal. Ale tohle bych nenazýval soundtrackem, je to spíš hudební album. Hodnocení ovšem sráží ta výše zmíněná nevyváženost mezi scénickou hudbou a skladbami QUEEN (a výše zmíněná averze vůči této kapele). Přesto všechno si film rozhodně zaslouží pozornost.

1986 Immortal records
země původu: USA / Velká Británie
čas: 77:59
odkaz: http://en.wikipedia.org/wiki/Highlander_%28film%29

tracklist:
1. Sean Connery – Prologue
2. QUEEN – Princes Of The Universe
3. Michael Kamen – Highlander Theme
4. Michael Kamen – Under The Garden / The Prize
5. Michael Kamen – Scotland 1536 – The Clan MacLeod
6. Michael Kamen – Scotland 1536 – The Clan MacLeod (alternate)
7. QUEEN – Gimme The Prize / Kurgan’s Theme
8. QUEEN – One Year Of Love
9. Michael Kamen – Connor & Heather / Ramirez Arrives
10. Michael Kamen – Connor & Heather / Ramirez Arrives (alternate)
11. Michael Kamen – Training Montage
12. Michael Kamen – Forge Fight / Kurgan Vs. Ramirez
13. QUEEN – Heather Dies / Who Wants To Live Forever
14. QUEEN – Heather Dies / Who Wants To Live Forever (alternate)
15. QUEEN – Hammer To Fall
16. QUEEN – Don’t Lose Your Head
17. Michael Kamen – Nash & Brenda / Love Scene
18. QUEEN – New York, New York
19. Michael Kamen – The Prize Revealed / Epilogue
20. QUEEN – A Kind Of Magic / End Credits
21. QUEEN – Who Wants To Live Forever (demo version)

…a trailer nakonec:

(Visited 566 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Hudební nadšenec, který má na starost seriály nejen o filmové hudbě. V současnosti vedle své hudební odbornosti pracuje na rozšiřování znalostí pivních. Protože i pivo může mít tolik odstínů a chutí jako sama hudba. Kdo by mu takové starosti nezáviděl.


KOMENTÁŘE