logo

TREVOR JONES – EXCALIBUR (ORIGINAL MOTION PICTURE SOUNDTRACK)

Kdo by neznal legendu o králi Artušovi, rytířích kulatého stolu a bájném meči. O kouzelníku Merlinovi, rytíři Lancelotovi, hradu Kamelot, o odvaze, lásce a hledání svatého grálu. Podle námětu knihy Thomase Maloryho Artušova smrt natočil režisér John Boorman v roce 1981 výpravné historické drama, které se stalo nejznámějším zpracováním tohoto příběhu. Ano, Excalibur.

Protože měl režisér docela omezený rozpočet, ohledně hudby oslovil začínajícího autora. A tím byl britský hudební skladatel Trevor Jones (původem z Jihoafrické republiky), který se později proslavil hudbou k snímkům jako Hořící Mississippi, Poslední mohykán nebo Z pekla. Zadání zakázky znělo jasně. Režisér chtěl ve filmu předěly mezi použitou hudbou Wagnera a Orffa, které by navodily temnou atmosféru nebo bujaré oslavy na dvoře krále. Prostě dobovou středověkou hudbu.

Čarovný meč – Excalibur. Byl ukován, když svět byl ještě mladý. Ptáci, zvířata, květiny a lidé žili spolu v míru a smrt byla jen snem.

Jones se s tímto tématem popasoval na začátečníka relativně dobře a vznikly celkem silné a dobře zapamatovatelné melodie, které nahrála London Philharmonic Orchestra. Ale je to jen taková výplň mezi vážnou hudbou a silnými kompozicemi Richarda Wagnera. Největším důkazem je hned úvodní majestátní “Siegfried’s Funeral March“. Tomuhle jen těžko může někdo konkurovat.

A polemizování o úžasnosti dramatické kantáty “O Fortuna“ ze skladby Carla Orffa “Carmina Burana“ (1937) snad ani není na místě. Tento zhudebněný středověký latinský text s hodně známou melodií má díky sborovým zpěvům úžasnou dynamiku. I proto se na filmovém plátně tato skladba objevila hodněkrát (třeba ve filmech Takoví normální zabijáci, Hon na ponorku nebo The Doors).

Soundrack vyšel v několika verzích, ta první z roku 1981 na LP obsahovala jen 7 skladeb. Až později se objevily ucelenější soubory, které ale díky jakési kompilačnosti tří autorů moc kompaktně nepůsobí. Přesto je tato filmová kulisa skvělá a zaslouží si pozornost.

1994 Old World Records
země původu: Velká Británie
čas: 65:53
odkaz: http://en.wikipedia.org/wiki/Excalibur_%28film%29

tracklist:
1. Theme From Excalibur
2. Igrayne’s Dance
3. Merlin’s Spell
4. The Siege Of Carnylarde
5. A Dance At The Court Of King Artur
6. The Lady Of The Lake
7. Lancelot And Guinevere
8. The Wedding
9. Camelot
10. Knight Of The Round Table
11. A Challenge To Honour
12. Quest For The Holy Grail
13. Mordred’s Lair
14. Percival
15. The Land And The King
16. The Death Of Arthur
17. Alternate Theme
18. Alternate End Titles

…a trailer na konec:

(Visited 527 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Hudební nadšenec, který má na starost seriály nejen o filmové hudbě. V současnosti vedle své hudební odbornosti pracuje na rozšiřování znalostí pivních. Protože i pivo může mít tolik odstínů a chutí jako sama hudba. Kdo by mu takové starosti nezáviděl.


KOMENTÁŘE