logo

ENDER´S GAME – MUSIC COMPOSED BY STEVE SABLONSKY (ORIGINAL MOTION PICTURE SCORE)

V roce 1985 napsal americký spisovatel Orson Scott Card knihu Enderova hra, která sklidila řadu ocenění a stala se klasikou v žánru sci-fi. Zároveň odstartovala sérii románů a povídek odehrávajících se v budoucnosti. Vybrané geniální děti se mají stát vojevůdci a zachránit lidstvo před nebezpečím hrozícím od mimozemské civilizace, nazývané Termiťané. A právě náctiletý Ender má být tím vyvoleným.

Tvrdilo se, že toto téma nepůjde přenést na filmové plátno. Přesto se o to v roce 2013 pokusil jihoafrický režisér Gavin Hood (oceněný soškou Akademie za film Tsotsi) podle vlastního scénáře. Prý toho oproti knize nabízí málo a ještě zhuštěně, přesto se adaptace nakonec dle reakcí celkem povedla. Ta se mimo filmových studií natáčela i v prostorách NASA, přesto digitální triky působí celkem nízkorozpočtově, ale slušně zvládnuté. V hlavních rolích krom dětských herců uvidíme Harrisona Forda nebo Bena Kingsleyho.

„Pokud pochopím svého nepřítele natolik, abych ho porazil, v onen okamžik ho miluji.“

Hudbu k snímku měl původně skládat oceňovaný James Horner (Titanic, Avatar), který nakonec od projektu odstoupil, a tak dostal příležitost Steve Jablonsky. Sice to není moc proslavený skladatel, přesto má za sebou snímky jako Transformers, 3:15 zemřeš, Texaský masakr motorovou pilou nebo Ostrov. A byla to pro něj opravdu nelehká úloha, ať už kvůli původnímu očekávání fanoušků melodií od Hornera, nebo kvůli časovému presu.

Soundtrack se sice snaží tvářit majestátně a v kombinaci s pohyblivými obrázky se celkem dobře hodí do děje, ovšem nepůsobí moc honosně nebo okázale. Ano, ta hudba je náladová, pohrává si s emocemi a občas je i akční. A je zde prostor pro velký orchestr, stejně jako pro smyčcové kvarteto nebo několikahlasé sbory. Dokonce “Ender´s War“ je slibný hymnický začátek. Ale pak už je to povětšinou jen takové opakování a vykrádání sebe sama, což při celkové délce nahrávky 70 minut působí trochu ubíjejícím dojmem. Prostě se mezi lepšími skladbami najdou i nudnější a posluchač možná neudrží koncentraci. Neškodilo by některé kompozice vyřadit (“Game Over“) nebo je alespoň zkrátit na únosnou délku (šestiminutová “Final Test“).

Navíc zde chybí nějaký silnější moment, zapamatovatelná pasáž, prostě něco, co by vyčnívalo. To, co během několika sekund ve filmu zafunguje, to v několikaminutové kompozici začne nudit. Přesto se najdou i skvělé momenty. Osobní vrchol vidím v poklidné “The Battle Room“, kde velkou příležitost dostanou housle, aby ladně vyplnily prostor a zdárně gradovaly. Nebo “Mind Game Part 2“ s industriálními elektro beaty či až epicky dojemná “Ender´s Promise“.

Ve filmu ještě během závěrečných titulků zazní “Peace Sword in B Minor (Open Your Heart)“ od rockové kapely THE FLAMING LIPS, což je taková příjemně se poslouchající “sladká“ písnička navozující pocit, že vše dobře dopadlo. Potěšující je navíc fakt, že u vydavatelství Varèse Sarabande vyšla i vinylová verze tohoto soundtracku, která je zbavená přebytečné omáčky a obsahuje jen osm nejdůležitějších skladeb (plus jednu krátkou mezihru).

Přesto si myslím, že i přes výše zmíněné výtky je to povedené dílo, určitě lehce nadprůměrné, které může sloužit jako dobrá zvuková kulisa. A proto rozhodně stojí za poslech. Ovšem takových je celá řada a záleží jen na vás, jestli šáhnete zrovna po tomhle.

2013 Varèse Sarabande
země původu: USA
čas: 70:40
odkaz: http://en.wikipedia.org/wiki/Ender%27s_Game_%28film%29#Soundtrack

tracklist:

 1. Ender´s War
 2. Stay Down
 3. Battle School
 4. Move It Launchies
 5. The Battle Room
 6. Mind Game Part 1
 7. Salamander Battle
 8. Mind Game Part 2
 9. Dragon Army
 10. Dragons Win
 11. Bonzo
 12. Ender Quits
 13. Mazer Rackham
 14. Enemy Planet
 15. Command School
 16. Graduation Day
 17. Final Test
 18. Game Over
 19. The Way We Win Matters
 20. Ender´s Promise
 21. Commander
(Visited 188 times, 1 visits today)
 • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Hudební nadšenec, který má na starost seriály nejen o filmové hudbě. V současnosti vedle své hudební odbornosti pracuje na rozšiřování znalostí pivních. Protože i pivo může mít tolik odstínů a chutí jako sama hudba. Kdo by mu takové starosti nezáviděl.


KOMENTÁŘE