logo

THE NEVERENDING STORY – ORIGINAL MOTION PICTURE SOUNDTRACK

Je to už asi třicet let, co jsem byl s máti jedno sobotní dopoledne v ostravském kině Elektra na fantaskní (a dnes už kultovní) film Nekonečný příběh. Tehdy jsem se moc těšil, protože jsem opravdu byl malé děcko. Nejvíc mi utkvělo v paměti, že aby se hrálo, musel přijít určitý počet (snad šest) diváků a já doufal, že se promítat bude. A nakonec to byl zážitek neskutečný a ještě dlouho se mi v hlavě odehrávala dobrodružství Atreje, mnohokrát jsem se proletěl na rychlodraku Falkovi (závodní hlemýžď mě nějak nebral), smál se kamenožroutovi, vyhrál souboj s vlkem Gmorkem nebo o chlup unikl smrtelnému pohledu sfing v Sandonoriku. Prostě mě pohltila říše Fantazie.

Je to už hodně dávno, co jsem ten film viděl naposled a musím říct, že když jsem ho teď nedávno o čtvrt století viděl znovu, jako by se vůbec nic nezměnilo. Pořád funguje ten silný příběh podle fantasy románu Die Unendliche Geschichte (1979) Michaela Endeho z Bavorska, i když on osobně prý byl adaptací velice zklamán. Stejně tak dobře působí i trikové efekty a celková výprava filmu, jenž byl nejdražším v Německu (Západním, v koprodukci s USA). Režie se tehdy ujal ještě neznámý Wolfgang Petersen, který později pro Hollywood natočil snímky jako Smrtící epidemie, Air Force One nebo Troja.

„Nikdy se nevzdávej a štěstí si tě samo vyhledá.“

Spolu s tímto filmem je nezapomenutelná i úvodní titulní skladba “The NeverEnding Story“, kterou nazpíval britský popový zpěvák Limahl (vlastním jménem Christopher Hamill) v duetu s americkou zpěvačkou Beth Anderson (ta své party nazpívala odděleně ve Státech). Singl bodoval v hitparádách napříč světem (např. Británie 4. místo, USA 6.) a nakonec byl zařazen na druhé vydání zpěvákova debutního alba “Don´t Suppose“. Text napsal Keith Forsey, anglický soundtrackový skladatel, který produkoval např. debut Billy Idola. Zajímavostí je, že existuje i francouzská verze “L´Histoire Sans Fin“ s Ann Calvert.

Pod prvními pěti skladbami na americké verzi soundtracku je podepsán Giorgio Moroder, italský hudební skladatel a legendární (disco) producent. V 70. letech vlastnil v Mnichově studio Musicland, kde natáčeli třeba PINK FLOYD, LED ZEPPELIN nebo QUEEN. Zároveň se začal věnovat i hudbě k filmům, což mu vyneslo tři sošky Oskara (za hudbu k filmu Půlnoční expres a písně k Flashdance a Top Gun). Když tedy nepočítám úvodní megahit, tak ty zbylé jsou bohužel jen takové tuctové instrumentální syntezátorové skladby plné líbivých melodií, elektrických bicích, tak populárních v 80. letech, a s kvílivou elektrickou kytarou.  Přitom ve filmu je “Ivory Tower“ monumentální orchestrální skladba, která bohužel nikdy ani oficiálně nevyšla. Ale dojemný ploužák “Ruined Landscape“ s kytarovým sólem je docela fajn.

Následující desítka skladeb je z pera německého jazzového saxofonisty Klause Doldingera. A hned od úvodní titulní znělky “Bastian´s Happy Flight“, jejíž ústřední motiv se prolíná i zbytkem nahrávky, je to o poznání jiné kafe. Orchestrální dynamická muzika je plná zvratů a silných melodií. Smyčce i dechy se doplňují s naprostou lehkostí. To samé platí i pro pomalejší smutné (“Theme Of Sadness“) nebo tajemné (“Mirrorgate“) skladby. Není to nic extra komplikovaného, přesto tahle část působí daleko víc jako hudba k filmu. Ostatně kromě té americké verze, která nutně potřebovala mít nějaký hit, existuje i německá verze soundtracku “Die Unendliche Geschichte: Das Album“, která obsahuje 17 skladeb výlučně od Doldingera.

A ještě taková pikantnost na závěr: V té době jsem dokonce neváhal utratit závratných 100 Kčs, domácí interpreti stáli do 50 kaček, za Limahlovo LP “Colour All My Days“ (vyrobeno v Indii!) z roku 1986. A bylo pro mě, neználka, velkým zklamáním, když jsem na něm oblíbenou píseň nenašel.

1984 EMI
země původu: USA
styl: moderní klasika, synth-pop
čas: 36:42
odkaz: http://en.wikipedia.org/wiki/The_NeverEnding_Story_%28film%29#Music

tracklist:

  1. Never Ending Story
  2. Swamps Of Sadness
  3. Ivory Tower
  4. Ruined Landscape
  5. Sleepy Dragon
  6. Bastian´s Happy Flight
  7. Fantasia
  8. Atreju´s Quest
  9. Theme Of Sadness
  10. Atreju Meets Falkor
  11. Mirrorgate – Southern Oracle
  12. Gmork
  13. Moonchild
  14. The Auryn
  15. Happy Flight
(Visited 775 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Hudební nadšenec, který má na starost seriály nejen o filmové hudbě. V současnosti vedle své hudební odbornosti pracuje na rozšiřování znalostí pivních. Protože i pivo může mít tolik odstínů a chutí jako sama hudba. Kdo by mu takové starosti nezáviděl.


KOMENTÁŘE