logo

STAR WARS: STÍNY IMPÉRIA

Mezi Star Wars omnibusy jsou kousky průměrné, kousky slabší a potom ty, po jejichž dočtení jste nadšení. Kam patří Stíny Impéria? Jsou tři příběhy na 400 stranách, které kniha obsahuje, zklamáním anebo něco, co si budete dlouho pamatovat? Stíny impéria: Pamatujete, jak pátá epizoda končí zalitím Hana Sola do karbonitu a Boba Fett jej odváží z Bespinu ve své lodi? A jak začíná šestá epizoda osvobozováním Hana u Jabby Hutta? Taky jste si říkali, co se asi odehrálo mezi tím? Na tohle všechno odpovídají „Stíny impéria“. A je to příběh spletitější, něž byste čekali.

Boba Fett se vypravil přímo na Tatooine, aby Hana předal Jabbovi a zkasíroval odměnu. Její výše však láká i další lovce odměn. Hned na oběžné dráze Tatooine je napaden jiným lovcem. Ze souboje vyjde jako vítěz, ale jeho Slave 1 je vážně poškozen a tak Boba Fett odkládá předání Hana a míří na Gallu, kde je bezpečný opravárenský dok. Ale po Fettovi nejdou jen chamtiví lovci, ale také povstalci, kteří jsou odhodlaní Hana zachránit. Fettovi brzo dojde, že tenhle úlovek je i na něj až příliš horký.

Darth Vader se musí zodpovídat císaři za své selhání v Bespinu, kde měl zajmout Luka. Zároveň zodpovídá za stavbu projektu u Endoru. Císař se dohodl s kápem organizace Černé slunce, s princem Xizorem, na pomoci s dopravou materiálu a Vader, ač s jeho zapojením do projektu nesouhlasí, musí s Xizorem dojednat smlouvu na Coruscantu. Vader se proto nemůže věnovat stíhání svého syna a tak alespoň posílá na Tatooine svého muže, který má za úkol u Jabby chránit Lukův život. Xizor však má s Impériem a hlavně s Vaderem jiné plány a vypisuje odměnu na Lukovo zabití.

Povstalci netuší, kdo usiluje Skywalkerovi o život, proto ho uklidí do „bezpečí“ na Tatooine a Leia s Chewiem se v přestrojení vydávají za Xizorem na Coruscant. Takto jsou tedy rozdány karty a scénárista John Wagner je velmi dobrý hráč. Přestože jsem četl omnibus Boba Fett, tak jsem se s touto postavou sžil až tady a začínám chápat jeho oblibu mezi fanoušky. Zajímavé party tady má i Darth Vader, který zde není jen chlápek v černém. Musí vzdorovat Xizorovu spikutí vůči své osobě a musí přitom riskovat i hněv samotného císaře.

Kresbu mají na svědomí Kilian Plunkett a John Nadeau a rozhodně odvedli dobrou práci. Svým dílem, coby inker, přispěl i P. Craig Russell, jehož kresbu najdeme třeba i v u nás vydaných Hellboyích, Sandmanech anebo v novince „Vražedná tajemství a další příběhy“. Jedinou výtku budu směřovat k překladu „Threepio“ a „Artoo-Detoo“. To jsou prostě prasárny.

Mara Jade: Císařovou rukou

Je jako Black Widow. Je Černou vdovou ve světě Star Wars. Má dlouhé zrzavé vlasy, dokonalou postavu a libuje si v upnutých oblecích. Je citlivá na „sílu“ a je absolutně smrtící. Dámy a pánové, Mara Jade, ruka císaře Palpatina. Agentka pro úkoly nejvyšší priority a maximálního utajení. Zbraň cvičená samotným imperátorem.

V poslední době však má poněkud smůlu. Infiltrovala se do paláce Jabba Hutta, aby na příkaz císaře zabila Luka Skywalkera. V době, kdy princezna Leia nosí své legendární bikiny na Jabbově vodítku, ona dělá Jabbovi tanečnici. V rozhodující okamžik však selže a Luke ji uniká. Druhou šanci už od císaře nedostane, protože je převelena na jiný akutní úkol. Má zabít nástupce prince Xizora, který teď šéfuje organizaci Černá mlhovina. I přes drobný zádrhel a ztráty na civilním obyvatelstvu svůj úkol splní a užívá si zasloužené volné dny.

Ale jak jsem již řekl, v poslední době se jí nedaří. Zrovna když zjišťuje, že byla oklamána a zabila jen dvojníka, je zabit císař Palpatin. A z Mary se kvůli jejímu maximálnímu utajení stává osoba podezřelá ze zrady. Je uvězněná v celách, které sama pomáhala zabezpečit a vyčítá si, že díky jejímu selhání se Skywalkerem je císař mrtvý. Zbývá ji jedině útěk a život v utajení. To by ale nesměla být tím, čím je.

Maru Jade, ač je Palpatinův zabiják, si nejde neoblíbit a nefandit jí. Není čiré zlo. Je skvělá. A pokud máte rádi zrzky, tak se vám bude líbit o to víc. Tento špionážní příběh, který si nezadá s Jamesem Bondem anebo s Mission Impossible, je z pera Timothy Zahna. Scénář k němu napsal Michael A. Stackpole. O kresbu se postaral Carlos Ezquerra a přestože by se jí daly nějaké drobnosti vytknout, tak je radost si ji prohlížet. Zvláště celostránkové ilustrace jsou úžasné.

Stíny Impéria: Evoluce

Také ve třetím příběhu, odehrávajícím se po vítězství rebelů, se dočkáme krásného ženského těla v hlavní roli. Patří Guri, prsaté blondýně, která byla osobní stráží šéfa Černého slunce a setkali jsme se s ní už ve „Stínech Impéria“. Nebo spíše s „tím“. Nejde o žádného transsexuála, ale o droid-lidskou repliku. Jedinou, která byla vycvičena jako úkladný vrah a naprogramována pro absolutní věrnost princi Xizorovi.

Přestože se po Xizorově smrti mohla stát novým šéfem, jde raději za svým přáním. Přáním nebýt už vrahem. To může vyřešit jedině její přeprogramování. A s tím ji může pomoci jediný člověk v galaxii – její stvořitel. Ale jak už to bývá, nic nejde tak lehce, jak bychom si přáli. Existují jedinci, kteří stále stojí o její poslušnost a její vražedné schopnosti. Splní se Guri její přání? Své k tomu budou chtít říct také Han, Chewie, Lando a sourozenci Skywalkerovi.

Příběh napsal Steve Perry a hlavní příběhovou linii doplnil Gurininými vzpomínkami na její minulost. Kořením příběhu jsou humorné žárlivé scény princezny Leii. Celé to úžasně nakreslil Ron Randall, který nepochybně rád kreslí ženy. Když tam Guri pobíhá v přiléhavé, ale roztrhané kombinéze, tak je prostě k sežrání.

Mezi Star Wars omnibusy, které vydal BBart, nepatří Stíny Impéria mezi nejobjemnější, ale rozhodně patří mezi nejlepší. Všechny tři příběhy jsou zajímavé, mají nádhernou kresbu a pěkné hlavní hrdinky. ComicsPoint stále nabízí Star Wars omnibusy za akční cenu 660 Kč a pokud vám tato kniha chybí anebo chcete ochutnat komiksové Star Wars, pak jsou Stíny Impéria jasná volba. Jděte do toho!

(Visited 451 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE