logo

STAR WARS: BOBA FETT

Kdo z vás zná Boba Fetta a ví co je zač? Ty tam v třetí řadě? Že je to nejznámější lovec v galaxii? Ano! Kdo zařval parchant?! Ano, správně. Velký parchant. Ale znáte ho skutečně? Zanedlouho se v kinech dočkáme nového dílu Hvězdných válek. Sedmý díl s názvem „Síla se probouzí“ je natočený již pod taktovkou Disneyho a budí celosvětově velké emoce. Za první týden předprodeje se jen v České republice prodalo 25 000 lístků. Abyste si ukrátili to nekonečně dlouhé čekání, můžete sáhnout po krásných komiksových knihách, které u nás vydal BBart. Dnes se podíváme na knihu věnovanou slavnému lovci Boba Fettovi a jeho příběhům, které jste ve filmech neviděli. V knize najdete celkem devět povídek.

Nepřítel Impéria: První příběh z pera Johna Wagnera se odehrává přibližně tři roky před bitvou u Yavinu, kde se povstalcům podařilo zničit první Hvězdu smrti (Luke Skywalker a jeho přesný zásah do šachty). Vypráví o setkání velitele imperiální flotily Darth Vadera s naším hrdinou Boba Fettem. Vypráví o dezertérovi, tajemné skříňce a tak trošku o prokletém pokladu.

Darth Vader má problém se zběhlým velitelem. Potřebuje jej chytit a hlavně získat skříňku, se kterou utekl. A kde selhali vojáci, tam musí nastoupit ten nejlepší z nejlepších. Boba Fett však záhy zjistí, že s ním Darth Vader nehraje čistou hru a odměna na konci může být zcela jiná, než ta slíbená. Žene jej však hlavně zvědavost, po čem že to Darth Vader tak touží. Příběh na téměř stovce stran velmi rychle ubíhá je vyšperkován hláškami členů prastarého řádu pesimistů. Kresba Iana Gibsona a Johna Nadeaua se místy zdá příliš jednoduchá, ale ve výsledku je velmi příjemná. Boba Fett a Darth Vader mají své masky, jsou precizní a vypadají stejně jako ve filmu, ostatní postavy jsou na tom hůře.

„Tam odlétá nejďábelštější muž v galaxii.“
„Ne, ne nejďábelštější. Není o moc víc než stroj, nástroj. Je to muž bez srdce, bez citů, bez zájmu o cokoli jiného, než je odměna na něčí hlavu. My máme aspoň pro co umřít. Chudák Boba Fett.“

Podsvětí: Yavinská vasilika: Druhý příběh vypráví o jedné sázce tří slimáků z klanu Huttů, o honbě za pokladem v podobě sošky z nejtvrdšího materiálu v galaxii a o jedné sexy intrikánce. A také o tom, že každý má svou cenu. V hlavních rolích Jabba Hutt, Bobba Fett a hvězdy Han Solo, Chewie a Lando Calrissian (to je kápo Oblačného města, nad kterým vyhrál Han Solo Millennium Falcona a který ho pak zalil do karbonitu) . Tento příběh se odehrává krátce před bitvou u Yavinu, předtím než Han potká Obyvan Kenobiho a Luka Skywalkera.

Příběh Mikea Kennedyho má také okolo sta stran a je zábavný, bez hluchých míst a lehce připomíná příběhy Indiana Jonese. To je trošku úsměvné, když si uvědomíme to vzájemné pojítko v osobě Harrisona Forda. Stejně jako v případě prvního příběhu i tady kresba (Carlos Meglia) zpočátku budí rozpaky. Je velmi barevná a postavy lehce působí jako své karikatury. Ale ani tady to vůbec nevadí a k příběhu se to hodí. Naopak kresba techniky, například u již zmíněného Millennium Falcona, je věrná a precizní.

„Kam až sahá galaxie – kdekoli se srocovali uprchlíci nebo kuli pikle narušitelé zákona, jedno jméno se vždy pronášelo šeptem…
…jméno, které zaselo strach i do toho nejodvážnějšího srdce.“

Bobovy kraťasy: Oběť, Vrak, Jatka, Záchrana, Dva pohony zkázy a Agent zkázy jsou krátké povídky a všechny se odehrávají po bitvě u Yavinu. Povídka Oběť se odehrává krátce po zničení první Hvězdy smrti a Impérium zuří. Příběh vypráví o jednom diktátorovi na okraji galaxie, který, aby se zavděčil Impériu, jde tvrdě proti místním rebelům a ve své krutosti nezná bratra. Ve své nadutosti si však myslí, že může nesplnit i svůj závazek vůči nájemnému lovci.

V příběhu Vrak se Boba Fett vyjímečně  nevydává po stopě žádné živé bytosti, ale jak napovídá už sám název, je najat na vykradení vraku lodi. A nejde o nic menšího než o Imperiální křižník. A je to závod s časem, neboť k vraku se již blíží Imperiální loď, aby vrak preventivně zničila. S opuštěnou lodí se setkáme i v povídce Záchrana a dozvíme se, proč bychom měli být opatrní, až ve vesmíru narazíme na loď bez živé posádky. Jsou totiž případy, kdy i Boba Fett musí zapomenout na odměnu a musí vzít nohy na ramena.

Povídka Jatka vypráví o takové menší lsti a vzpouře jednoho ambiciózního imperiálního důstojníka. Místní vládci se nechtějí nechávat odírat Impériem a blokují své rafinérie. Poručíkovi Manechovi se nelíbí neakční přístup velitele Buzka a tak vymyslí plán, ve které má svou roli i Boba Fett. A ten se do toho pustí s vervou odpovídající výši jeho velkorysé odměny.

Povídky Dva pohony zkázy a Agent zkázy nemají společnou jen zkázu ve svém názvu, ale také Bobovu snahu o očištění svého jména. První z nich přináší souboj Boba Fett vs. Boba Fett, ve kterém se musí vypořádat s jiným lovcem lidí, který se za něj kvůli větším odměnám vydává.  Ve druhém poskytne své služby skoro zdarma. Ne však proto, aby pomstil genocidu, ale aby dal světu vědět, že přežil své pozření Sarlaccem.

I u krátkých povídek je kresba pokaždé jiná, ale vždy pěkná. Ale to jsem docenil až při druhém listování knihou.

„Nikdo nepochyboval o tom, že Boba Fett je nejnemilosrdnější bytost v celém vesmíru.“

Smrt, lži a zrada: Příběh Smrt, lži a zrada od scénáristy Johna Wagnera je nejdelší v celé knize. Má 140 stran a původně to evidentně byly tři samostatné sešity, které jsou v knize bez přerušení spojeny do jednoho. Vypráví o tom, jak to vypadá, když se Hutt zamiluje, o problémech s tchánem a s piráty a dočkáme se i kouzelníka. Místy se mi vyprávění zdálo zdlouhavé. Zřejmě proto, že každý z těch tří sešitů byl uzavřený a tak se zdálo, že se děj neustále neobratně nastavuje. Musím ale na tomto scénáři ocenit, že se zde Boba Fett často dostává do situací, které nečekal a překvapily jej. Velmi osobitá je u této povídky kresba a práce s barvami Cama Kennedyho. Občas jsou celé dvoustrany laděny do jednoho odstínu, velké části obrazu jakoby splývají, ale přitom to není odfláknuté. Nemůžu říct, že se mi to úplně líbí, ale oceňuji jistou originálnost a nápaditost a věřím, že bude řada těch, kteří z toho budou unešeni.

Zhodnocení: Přestože tato kniha už není součástí kánonu, tak pokud to se světem Star Wars myslíte vážně a považujete se za skalní fanoušky, pak tuto knihu už máte doma. Potěší však i ostatní čtenáře a nabídne vám zábavu na několik večerů. Ke čtení není nutná hlubší znalost Star Wars vesmíru. Představí vám Boba Fetta jako nemilosrdného lovce lidí, který vždy dodržuje dohodu a dbá na své dobré jméno. Jediné co bych příběhům v knize vytkl, je jejich „nedůležitost“. Zažijeme s Bobou několik dobrodružství, ale žádné takové, které by nějak více, či trvale, ovlivnilo jeho život. A pokud se mu něco z těchto příběhů v budoucnu vymstilo anebo vyplatilo, pak se to z této knihy nedozvíme.

(Visited 367 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE