logo

BUDE NÁS OVLÁDAT UMĚLÁ INTELIGENCE?

Třetí technologická revoluce je v plném proudu. Za posledních 30 let jsme se posunuli o několik staletí. Možná si to ani neuvědomujeme, ale již dnes přístrojům věříme víc než si dokážeme připustit. Když nepočítám přirozený vývoj, stále chceme víc a kolikrát se na tom dokážeme spálit. Ve sci-fi knihách a filmech se bavíme nad umělou inteligencí, která ovlivňuje hrdiny příběhu, a mnohokrát si říkáme, že to stejně není možné. Ale i v dnešní době již existují vynálezy, které dělají ze sci-fi realitu. A jelikož k robotům tohle téma také patří, zapátral jsem a posbíral množství informací, které do našeho lednového tématu, krásně zapadnou.

Je chladná páteční noc a vy se právě uprostřed zimy vracíte domů po těžkém pracovním dni. Těšíte se na teplo domova a klidný odpočinek. Když se však přibližíte k příjezdové bráně, stisknete tlačítko, abyste ji otevřeli, a váš zlý sen začíná. Počítač, který ovládá váš domov, se totiž zbláznil a odmítá vás uznat jako osobu oprávněnou ke vstupu. Za první překážkou v podobě otevření brány vás pak čeká další problém s elektronickými předními dveřmi. Mezitím dojde ke spuštění poplašného zařízení, které uvědomí policii a rozzuří sousedy. Chaos. Uvnitř je ústřední topení již celé hodiny vypnuté a v domě mrzne. Kávovar vyhořel, stereosouprava hraje na plný výkon, přetéká vana a ze zahrady je jedno velké kluziště, neboť již od rána je zapnutý postřik trávníku. A aby toho nebylo málo, automatizovaný kuchyňský systém sám objednal tolik jídla a sanitarních přípravků, že by to stačilo pro celý regiment vojáků. Samodiagnostický systém pračky se rozhodl zavolat do servisu a technik zrovna volal zpátky, že u vás bude za pět minut, aby do pračky instaloval nová ložiska do bubnu.

Možná se této absurditě smějete, ale inteligentní domovy jsou dneš již realitou, a jakmile bude všechno v takovém domě propojeno a řízeno z jednoho zdroje, tak podobný scénář bude více než možný. Stejně tak se bude moci jednat o odplatu vašeho bývalého partnera, protože jste zapoměli změnit heslo, nebo o dílo vašeho zlomyslného dítka. Ačkoliv podobný software či hardware ještě běžně není na takové úrovni, je mnoho existujících systémů, které při hromadném propojení, nejspíše skrz internet, mohou tyto domovy ovládat.

Technologie jsou již dnes na tak vysoké úrovni, že automatizace je dnes hlavním cílem vývoje pomocných přístrojů, nebo-li snaha zautomatizovat naše denní pomocníky natolik, aby člověk téměř nemusel hnout ani brvou. Většina dnešních domovů obsahuje přehršel strojků, přístrojů a zařízení, od automatických praček, přes složité audio a videosystémy, kuchyňské spotřebiče, které se zapnou v nastavenou dobu a dokáží připravit i složitá jídla. Obrovský počet dálkových ovladačů dal podnět ke zrození jednoho univerzálního, ale i tak stále musíte používat konvici a mačkat správná tlačítka.

Představte si, kdyby přístroje mezi sebou komunikovaly a informovaly jeden centralizovaný systém, jako mozek, o tom co je třeba udělat. Již společnosti Microsoft a Google představily takové centralizovaně řízené domácnosti a tak, jak se vaše životy sledují přes profily sociáních sítí dnes na internetu, a lze tak vytvořit váš osobnostní profil, i vaše domovy by přesně věděly, co zrovna potřebujete. Třeba by na facebook jen stačilo napsat, že máte chuť na zmrzlinu a váš dům by vám ji do vašeho příchodu domů zajistil. Lednice by dobře věděly, které jídlo zrovna chybí, a tak by přes internet objednávaly dovážku postrádaných surovin až do domu. Malí roboti by denně uklízeli a vysávali vaši podlahu a ti velcí by vám byli schopni přinášet věci, které zrovna potřebujete, abyte se nemuseli zvedat z pohodlného gauče, který vám zrovna dopřává masáž. Líbí se vám to?

Například skupina HES, která združuje giganty typu Samsung, Bosch či LG vyvinula již několik plně automatických systémů založených na propojení jednotlivých kuchyňských spotřebičů. Přes dotykové obrazovky by stačilo centralizovaně nastavit, kdy se má zapínat kávovar, kdy se má ohřát oběd nebo otevírat plechovka pro psa. Také vám na obrazovce zobrazí nejznámější kuchařky jako pomocníky při vaření včetně přepočtu na počet porcí. Mnoho takových systémů již existuje a pomalu se začleňují do života všech obyvatelů vyspělých zemí.

I samotné bezpečnostní systémy vyvýšily na úroveň, kdy se z vašeho domova stává nedostupná pevnost. Infračervené detektory, které zapínají kamery na vašem pozemku či v domě vám umožní přenášený obraz promítat do televize během sledování vašeho oblíbeného programu, takže stále víte, kdo se kolem domu pohybuje. Automatické zapínání elektrických plotů v případě nebezpečí či posílání informací policici během vloupání je již běžnou věcí. Stále se bojuje s bezpečnostními prvky a obranou vůči kyberútokům, protože pomocí připojení do veřejné sítě jsou tyto systémy napadnutelné a dnes víme, že hesla jsou snadno promitelná.

V Londýně existuje ukázkový „byt budoucnosti“ společnosti Google. Zde se dnes dá fungovat za pomoci hlasových příkazů. V kuchyni hlasem ovládáte spotřebiče, v obývacím pokoji, během sledování televize, si hlasem můžete googlovat např. jména herců hrajících ve filmu, na který zrovna koukáte. Ložnice zase obsahují různé relaxační zóny, masážní křesla a regulátory tvrdostí matrací. Vše je propojeno přes jeden centralizovaný systém, který provádí diagnostiku v reálném čase, a je tak schopen opravovat závady v softwaru či sám sjednat opravu přistrojů.

V dnešní době se vyvíjí i tzv. inteligentní nábytek, který je schopen přizpůsobit se vašim požadavkům, změnou tvaru velikosti nebo barvy. Nábytek složený z nanočástic bude schopen měnit samotnou podstatu našeho života. A tak jídelní stoly se budou například přizpůsobovat podle počtu přisedících a zahřívat se na místech, kde bude ležet talíř s jídlem. Kuchyňské zařízení dokáže samo zmrazit zboží spěšně zaslané z obchodu a bazény a vany budou při dotyku s hladinou upravovat průtok a teplotu vody.

Vše je závislé na energii, která není levná, avšak již dnes existuje řada tzv. přírodních domů, které jsou schopny využívat přírodní energie. K topení se v nich používá slunečního záření, k mytí a vaření přefiltrované dešťové vody a odpadky se proměňují na kompost. Ideální by bylo skloubit tyto energeticky nezávislé domy s centralizovaným počítačovým systémem. Bohužel zatím není mnoho lokací, kde takové domy lze vystavět, aby splňovaly všechny podmínky provozu.

Abych nepovídal stále o domově budoucnosti, podíval jsem se třeba i na automobily. Dnešní palubní počítače jsou napojeny na družice, takže lze vaše auto sledovat kdykoliv a kdekoliv. Auta jsou tak chytrá, že dokáží sama zaparkovat nebo po zavolání na servis i dálkově nastartovat a již není sci-fi, že brzy nás automobily budou samy dopravovat na různá místa a budou řízené pomoci jednoho centralizovaného dopravního systému. Vždy tak bude dodržena bezpečnost. V Evropě se takhle pracuje na propojení s polohovým družicovým systémem Galileo, který se stále vyvíjí v podstatně modernějším duchu a měl by nahradit již používaný systém GPS.

I mobilní technologie se posunuly neskutečně kupředu a dnes v době smartphonů si plánujeme život snadněji než kdykoliv předtím. S neomezeným přístupem na internet jsme stále v kontaktu s lidmi kolem sebe a na síť chrlíme informace o našich pocitech a myšlenkách. A toho se dá využít i v prostředích, ve kterých žijeme, a i když je to riziko, rozhodně jsme pod drohnohledem velkého bratra a tohle jen tak nezměníme. Tedy pokud se neodstěhujeme do pralesa a nerozhodneme se žít mezi opicemi.

Pokud se koukáte na sci-fi, kde se v běžném životě používá techologie, která se zdá nereálná, vězte, že né všechno je sci-fi, jak se zdá, a tyto centrálně řízené systémy již dnes existují a neustále se vyvíjejí. Jednou si budeme hlasem ovládat všecno, co chceme a nebude to trvat tak dlouho. Sám nevím, zda chci být otrokem automatických systémů, ale pokud to bude v mezích únosnosti, tak to snad přežijeme.

(Visited 247 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.


KOMENTÁŘE