logo

Through the Ages na mobilech a tabletech

Czech Games Edition vydali 15.9.2017 elektronický port jedné z mých nejoblíbenějších deskových her: Through the Ages: Nový příběh civilizace. Samozřejmě jsem si to nemohl nechat ujít a podělím se s vámi o krátkou recenzi.

Pokud Through the Ages vůbec neznáte, jedná se o deskovou hru pro dva až čtyři hráče, ve které každý z nich provádí svůj národ od starověku až do moderních časů. Ačkoliv na konci hry zvítězí národ, který dosáhl největšího množství bodů kultury, cesta k nim bývá klikatá a způsobů, jak je získat, existuje více. Můžete se starat o mírumilovnou společnost, jejíž architektura a umění vám přinese spoustu výhod. Zaměřit se již od počátku hry na poznání a vědu vám může na konci hry k bleskovému rozvoji a ostatní porazíte díky technologickým výhodám. Samozřejmě také existuje možnost být prostě silnější a vše vybojovat vojensky. Můžete ostatní připravit o jejich budovy, získat jejich technologie, či dokonce zabrat jejich území. Hra rozhodně patří ke složitějším kouskům a podcenění určité oblasti, nebo chyba z nepozornosti, může stát výhru i velmi zkušeného hráče. (Jak jsem se opět několikrát přesvědčil na vlastní kůži.)

Co se změnilo s elektronickou verzí? V první řadě dostáváte k dispozici offline verzi, ve které můžete hrát proti 1-3 AI protivníkům. Také pass and play, díky které můžete hrát s přáteli v offline módu na jednom zařízení. Velkou část pak tvoří scénáře (challenges), ve kterých musíte porazit AI v různých specificky nastavených situacích s upravenými pravidly. Scénáře mají nastavenou velmi solidní obtížnost a jejich splnění tak není triviálním úkolem ani pro zkušeného hráče. Začátečníka pak skutečně potrápí. Pro úplné nováčky je pak k dispozici i výuková hra, během níž se naučí základní pravidla a mechanismy. AI existuje ve třech obtížnostech, které si pro vlastní hru můžete nastavit, ve scénářích jsou však pevně dány.

Hlavním tahákem je, alespoň tedy pro mě, možnost hrát online. Připojíte-li vaše zařízení na internet, můžete vstoupit do online lobby, ve kterém lze chatovat s ostatními lidmi a které poskytuje krátké informace průběhu jednotlivých her. Můžete si odsud také přidat uživatele do friend listu, nebo jim napsat zprávu. A samozřejmě zde můžete založit novou hru, nebo se připojit do hry již založené. Při založení jde nastavit, jak rychle se hra bude vyhodnocovat a tak si při tvorbě nové zvolíte, jak často se chcete telefonu, či tabletu věnovat. Od bleskové hry, kdy má každý na tah maximálně tři minuty až po hru neomezenou, ve které není žádný limit na tah. Každá hra má také podle rychlosti určitou časovou rezervu pro každého hráče. Pokud však vyčerpá i tuto, vyřadí ho aplikace ze hry a je nahrazen AI, které za něj dotáhne hru do konce.

Po vizuální stránce hra vypadá nádherně a digitalizace se povedla. Pro začátečníky je rozhraní velmi příjemné a fanoušci velmi rychle vklouznou do zajetých kolejí. Autoři nezapomněli ani na specifika online prostředí a tak se díky hraní posunujete na žebříčku, získáváte úrovně a v neposlední řadě plníte achievementy. Klient je zatím k dispozici v češtině a angličtině, ale pracuje se i na německé verzi. Z tohoto hlediska hru hodnotím jako velmi povedenou.

Technická stránka a funkčnost je pro mě ovšem zatím zklamáním. Přestože jsem už hraním strávil hodiny a naprostá většina věcí funguje bezproblémově, setkal jsem se i s problémy, které bych u odladěného produktu nečekal. Hry samotné fungují perfektně, ale online lobby se občas neskutečně trhá a jeho ovládání není z nejpříjemnějších. Občas také není možné psát, ale po restartu aplikace se problém opraví sám. A přestože jsem dohrál většinu her bez problémů, aplikace se rozhodla, že už mě do jedné z nich nepustí a při každém pokusu o nahrání této hry prostě spadne.

Ve hře je ovšem vidět, že se chystají další a další rozšíření a od vydání zatím uběhla dost krátká doba. Pevně věřím, že už se u CGE pracuje na patchi, který by pomohl se stabilitou aplikace a až se tak stane, budu z Through the Ages nadšený ještě více, než jsem teď. Do té doby ovšem musím rozdělit své hodnocení na dvě části. Hra samotná a prožitek z ní 4,5* z 5. Stabilita a spolehlivost aplikace 2,5* z 5. Celkově tedy za mě 3,5* z 5 a pevně doufám, že to bude jenom lepší.

(Visited 431 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Celoživotní hráč sběratelských karetních her, kterému se nedostává peněz na to, aby měl dost kartiček. Zapálený hráč her na hrdiny s akutním nedostatkem času na jejich hraní. Nadšený čtenář, kterému v knihovně neustále dochází místo. Potkáte mě všude tam, kde se něco hraje, vyvíjí a testuje. Pokud si u toho můžu dát dobré pivo, tím lépe.


KOMENTÁŘE