logo

KOPRCON 2013 – AŤ NÁS PROVÁZÍ SÍLA

Ve dnech 29.11 – 1.12.2013 se v Kopřivnici konal jedenáctý ročník tradičního festivalu příznivců Star Wars – Koprcon. Samotná akce se dá zařadit do škatulky „školních conů,“ avšak není moc podobných akcí s takovou tradicí jako má právě Koprcon. Vlčí Bouda samozřejmě nemohla chybět, a tak jsme v sobotu ráno my za Vlčí Boudu, Hanzman a Kirby, do Kopřivnice vyrazili. Opět jsme se mohli setkat s řadou programových linií, maskovaných lidí, osobností, her, workshopů a soutěži a, i když jsme zde strávili pouze jeden den, tato akce opět nezklamala. Na chodbě se nám povedlo odchytit „šéforganizátora“ Davida Macháčka, který svolil a souhlasil s exkluzivním rozhovorem, který přinášíme na následujících řádcích.

Kirby: Ahoj Davide. Jednou větou nám prosím popiš, co to je Koprcon.

David: Ahoj. Koprcon je víkendové setkáni fanoušků sci-fi, fantasy a všech, kteří si dokáží hrát, mít otevřenou mysl a bavit se. Nejde pouze o Star Wars, ale v prvé řadě o zábavu. Obecně mám pocit, že fanoušci Star Wars nemají jen rigidní vztah k tomu fenoménu, ale mají prostě rádi SW a zábavu.

Hanzman: Můžeš nám tedy povědět, jak Koprcon vznikl?

David: První ročník byl v roce 2003 a já jsem pro jeho pořádání rozhodl v podstatě spontánně po tom, co rok nebo dva předtím končil, myslím, že jen po dvou ročnících, Raukon v Kolíně, což byl první Star Wars con u nás. Pořádali ho lidé z někdejší redakce CSWU (Czech Star Wars Universe). No a protože jsem s nimi byl v kontaktu, tak jednoho dne mě napadlo to zkusit a vrhnul jsem se do toho.

Hanzman: Vždy to bylo ve škole Milady Horákové tady v Kopřivnici?

David: (přikyvuje) Po celou dobu jsme na jednom místě, i když první ročník se paradoxně odehrával v nové části školy. Trošku jsme se tam ztráceli, když si představíte, kolik tady bylo lidí předtím a kolik jezdí teď. A když jsme připravovali druhý ročník, tak se to sešlo tak, že když se vyhlásil termín senátních voleb, tak se nám náš termín kryl s druhým kolem, a volební místnosti byly v „naší“ nové části. Abychom mohli fungovat, museli jsme se přesunout do staré budovy. Byla to znouzecnost, ale zjistili jsme, že nám to vyhovuje více, a proto se od té doby KoprCon koná právě tam. I když těch prostor od těch dob okupujeme podstatně více.

Hanzman: Koprcon funguje od roku 2003. To znamená, že letos je to jedenáctý ročník.  Co zde na Con jezdím, tak slýchávám, že jste chtěli s Koprconem již mnohokrát seknout.

David: Už od prvního ročníku jsem s tím chtěl seknout. On v podstatě každý Koprcon je poslední.

Kirby: A proč?

David: Když to člověk dělá způsobem, jako to děláme my, tedy jako fanoušci, kteří to dělají pro ostatní fanoušky a máme práci, studium a další povinnosti, tak je to poměrně náročné. Ono se to nezdá, ale s celou přípravou je opravdu hodně práce a nervů. Nikdy člověk není schopen ošetřit úplně vše a nikdy nevíte, kdy se vám někdo zblázní, něco rozbije nebo zapálí. V podstatě jste pořád jednou nohou v kriminále. Do toho vypětí okolo člověk už nestíhá spát a celé to je fyzicky i psychicky docela náročné. Už se to stalo tradicí, že každý rok oznámíme konec. Nemůžu už říct, že příští rok by měl být další. To bych ty lidi zklamal.

Kirby: Kolik lidí Koprcon organizuje?

Hanzman:  A jak takové organizování Koprconu od počátku vznikalo?

David: Ze začátku jsem to dělal celé sám a pak jsem měl nějaké lidi na místě. Dneska, po deseti letech, se skupina organizátorů rozrostla, v tom užším týmu lidí, kteří pracují na programu, propagaci a vizuálech a další přípravě, je jich zhruba pět. V širším týmu jsou to desítky různých lidí, např. z CSWU, lidi z Kopřivnického sci-fi klubu Radegast a další, kteří se na KoprCon za tu dobu nabalili. Tým, co máme dneska, je zaběhnutý a díky tomu je spousta věcí hladších. Nemusíte každému říkat, co má dělat, protože oni už to povětšinou vědí sami a to je skvělé a moc jim za to děkuji.

Hanzman: Když jsem nějakým způsobem sledoval vývoj historie KoprConu na internetu, zaregistroval jsem, že se i samotný program měnil. Z počátku to bylo směrované hlavně na Star Wars, poté se na Koprconovský program nabalily i ostatní linie jako gamecon, konzole…

David: Tak Star Wars byla vždycky ta nosná myšlenka. Je to dané tím, že já osobně jsem právě fanoušek Star Wars a také nejvíc mých známých bylo z toho okruhu. Postupem času si KoprCon mezi fanoušky, už ne pouze Star Wars, získal velkou oblibu, to znamená, že jsme to takhle vždycky chtěli zachovat. Téměř od počátku tady byl i Star Trek, protože je nám také blízký a ten je tady určitě již devět ročníků. Poté přišli další lidé a další témata, která pro mě mnohdy byla španělskou vesnicí. A vždycky se snažíme najít něco nového. Od prvního nebo druhého ročníku jsme měli něco, čemu  říkáme „Vložený con“. Takovou speciální linii, jinak zaměřenou. Za ta léta to byl třeba Infantilcon, který byl opravdu o dětských věcech, Dinocon o dinosaurech, SuperHeroCon a mnohé další. Teď si samozřejmě nevzpomenu na všechny. No a letos máme Realcon, protože fanoušci jezdí na ty cony poslouchat o imaginárních světech a my jsme se to rozhodli otočit a řekli si: „Dobře, vy znáte ty přednášející jako experty na fiktivních světy a my vám je představíme jako normální lidi (smích), kteří dělají mnohdy zajímavé obory, jsou v nich dobří a mají vám o tom co říct. Už jenom proto, že mnozí z nich přednášejí za na konferencích za velké peníze a tady je můžete slyšet prakticky zadarmo.“

Kirby: Znáte z hlavy nějaká jména?

David: Samozřejme. Je to například Eliška Vyhnánková. Ta tady bude mít přednášku o sociálních sítích, která se tady tohle tématikou delší dobu živí. Jirka Budínský má připraveno něco o mobilním marketingu a je to člověk, který je jedním z tahounů tohoto oboru u nás. O tom, jak vzniká program ČT Déčko bude povídat vedoucí plánování a skladby programu ČT:D Silvie Šustrová a je tam spousta dalších zajímavých lidí a témat.

Hanzman: Otázka k CSWU. Vy jste se s nimi nějakých způsobem spojili? Jak tak koukám, poslední dobou s nimi úzce spolupracujete.

David: Ono to bylo naopak. KoprCon se nabalil na CSWU. Stal jsem se členem toho týmu a KoprCon vznikl až následně. KoprCon a CSWU byli odjakživa spojení.

Kirby: Jak je to s návštěvností na Koprconu? Kolik lidí jezdívá?

David: Rok od roku rosteme, byť poslední dobou je v řádech jednotek lidí. Avšak letos máme takový větší skok a už se začínáme dostávat do takové fáze a uvažujeme, že počet návštěvníků budeme zastropovat, protože nechceme růst donekonečna. Víme, že máme omezení jak organizační, tak i prostorové a myslím si, už nyní se blížíme k limitu, který je únosný. To znamená, že je dost možné, pokud bude další ročník, bude mít stanovený limit.

Hanzman: Čili něco, jako registrace na internetu?

David: Tak to probíhá samozřejmě i teď, ale stále přijímáme i návštěvníky, kteří příjdou na místě. Pokud však stanovíme nějakou horní hranici, celý tento systém se bude muset změnit. Takhle bylo třeba letos s WhoConem v Brně, který byl před týdnem (22.-24.11.2013). Tamní organizáoři návštěvnost omezili takovým způsobem, že povolili pouze registraci po internetu a ti, co nezaplatili včas, těm rezervace propadla a byla nabídnuta dalším. My bychom nejspíš museli taky najet na podobnou metodu. Ale to předbíháme.

Hanzman: Organizujete i nějaké jiné akce kromě Koprconu? Třeba fanouškovské srazy apod.?

David: Nic podobného jako KoprCon už ne. Jednou v roce nám to stačí. Občas v rámci komunity se něco pořádá. Ale nic otevřeného pro veřejnost.

Kirby: Slyšeli jsme pár historek od vašich kolegů, ale máte taky nějakou takovou „historku z natáčení“?

David: Teď momentálně mě nic nenapadá. Možná pár, ale ty nemůžeme zveřejnit (smích). Samozřejmě každé organizování podobných akcí přináší situace, které nečekáte. Někdy vás pobaví, někdy jste z nich na mrtvici, ale to k tomu patří.

Kirby: Takže je to úleva, když to všechno skončí.

David: Určitě. A navíc není to jenom úleva, ale je to i o tom, že aspoň několik posledních let v podstatě nemáme negativní ohlasy, i když víme, že zdaleka není vše tak dokonalé, jak to fanoučci zpětně prezentují. Jsme jen amatéři, kteří se to snaží dělat jak nejlepe v daných podmínkách mohou a je pro nás ohromující, jak mají návštěštěvníci KoprCon rádi. To je to, co nás žene dál. Vloni, když byl ten desátý ročník, tak jsme to chtěli useknout. Právě i mí kolegové z užšího týmu přišli s tím: „hele, tak tou desítkou to ukončíme, to je takové pěkné číslo.“ No a po těch úžasných ohlasech to v podstatě byli zase oni, kteří mě přesvědčili pokračovat dál.

Kirby: Pokud bude další ročník, je nějaké přání, které bys sis chtěl splnit? Pozvat nějakou významnou osobnost?

David: Nevím. Momentálně běží letošní ročník a na nic jiného myšlenky nejsou.

Hanzman: Jak dlouho trvá příprava?

David: V podstatě celý rok a ta intenzivní příprava ta je zhruba půlroční. Od září je příprava na KoprCon téměř denní záležitostí.

Hanzman: Spolupracuješ s jinými Cony? V dnešní době se spousta Conů pořádá pod záštitou Festivalu Fantazie.

David: S Festivalem Fantazie máme myslím velmi dobrý vztah, teda alespoň já určitě. S Vaškem Pravdou (pořadatel FF), který tady byl loni. Sami děláme na Star Wars programovou linii pro Festival Fantazie.

Hanzman: Přejeme hodně štěstí a nervů do dalších let s KoprConem.

(Visited 119 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.


KOMENTÁŘE