logo

ROZHOVOR S MARGHEM: FILMOVÉ REPLIKY A REKVIZITY MADE IN TITAN

Téměř každý, kdo se pohybuje v okolí fantastiky, někdy přemýšlel nad tím, jaké by bylo obléci se do uniformy nebo hábitu své oblíbené postavy. Často se setkávám s názorem, že cosplayeři, nebo prostě fandové, jenž se soukají do plastikových brnění a utrácejí tisíce za repliky na eBay, jsou blázni, ale ruku na srdce – koupit si H2 hummer na cestu do samoobsluhy je taky nesmysl, a přesto to lidé dělají. Karel Škop, známý též jako Margh, je ojedinělý exemplář, který se rozhodl vzít tvorbu filmových rekvizit do vlastních rukou, a založil Made in Titan; dílnu, kde se obyčejný kus plastu mění kupříkladu v Thorovo kladivo.

Vlčí bouda: Podle informací na facebookovských stránkách bylo Made in Titan založeno v r. 2010. Jak se to stalo, kdo přišel s nápadem výroby rekvizit?

Karel: Nevím, zda by se to dalo nazvat slovem založen, ale opravdu v tomto roce jsem se začal více věnovat výrobě rekvizit, replik, masek, kostýmů atd. Ve fandomu se pohybuji téměř 15 let, z toho hlavně ve Star Trek a Stargate komunitě, a myslím, že na Festivalu Fantazie 2010 jsem se začal více bavit s lidmi z Rebel Legion a rozhodl se vyrobit si kostým, se kterým bych se k nim přidal. Do té doby to byly spíše u profíků šité uniformy do Star Treku, či mnou vyráběné drobné předměty jako dárky či rekvizity k divadlům a různým zábavním pořadům na conech. Až tedy od roku 2010 datuji vznik, jeho pojmenování a vstup na sociální sítě pod hlavičkou Made In Titan.

Vlčí bouda: Co byla tehdy ta první věc, vyrobená pod hlavičkou Made In Titan?

Karel: První věc byl kostým Chewbaccy, právě pro přidání se k Rebel Legion, kostýmové organizaci, zaměřující se na kladné postavy ze světa Star Wars. Bohužel nebyl vyroben z toho správného materiálu a nebyl do organizace přijat, to se stalo až s následujícím kostýmem. Ale naučil jsem se na něm spoustu nových technik, které využívám dodnes.

Vlčí bouda: Na co jsi zatím ze své práce nejvíce hrdý? Co se ti nejvíc povedlo?

Karel: Těch věcí je více. Předem musím říci, že vše, co jsem vyráběl, jsem dělal s láskou a jsem na každou věc hrdý. Star Wars kostýmy do Legion musí splňovat filmovou kvalitu, tedy každý uznaný kostým je pro mě velký palec nahoru. Ale i na Chewieho, který nebyl uznán,  jsem hrdý, byl to můj první mnou plně vyrobený kostým. A co se nejvíce povedlo? V neuvěřitelně krátkém čase jsem zvládl vyrobit na premiéru Star Wars Rebels kostým Zeba, se kterým jsem s Disney cestoval i na premiéru v Maďarsku. Velice si cením přesné a „funkční“ repliky hudebního nástroje pro člena Cantina Bandu ze Star Wars. Hrdý jsem na protetické masky do amatérského filmu Star Trek: Skryté hry, který by měl mít premiéru v druhé půlce roku 2016. Ale momentálně jsem nejvíce hrdý na projekt, který spatří světlo světa v první půlce roku 2016 do mé srdcovky – Star Treku. (Pozn. redakce – k tomuto projektu se vrátíme v samostatném článku v r. 2016)

Vlčí bouda: A z druhé strany věci – co se ti nepovedlo? Už jsi někdy nějakou tvorbu vzdal?

Karel: I takové věci se najdou, a to hlavně kvůli výrobnímu a „vzdělávacímu“ postupu pokus-omyl. Je toho hodně, něco jde zachránit, něco ne. Ale věcí, kterou jsem vzdal… odložil, jsou například lekku (takové ty dlouhé výstupy na hlavách twi’leků a togrut ve Star Wars) Ashoky Tano. Zde jsem tenkrát totálně pohořel na formě, což jsem za ty čtyři roky již vypiloval.

Vlčí Bouda: Co se skrývá za úspěchem Made in Titan? Postupy ve stylu „pokus-omyl“, nebo jsou v tom hodiny čtení internetových diskuzí? Máš nějaké zahraniční nebo tuzemské přátele, s nimiž si vyměňujete znalosti ohledně používání různých materiálů apod.?

Karel: U mě je problém, že při přípravě resp. už při výběru toho, co chci dělat, neznám větu: „To nejde“. Lze vyrobit téměř cokoliv i v amatérských podmínkách. Okamžitě si dovedu představit, jak by se tohle dalo vyrobit, jaké postupy bych na to zvolil, občas zagooglím, či právě zkonzultuji s kamarády cosplayery spíše z domácí scény… jak na to, jaký materiál by byl vhodnější, a pak se jde na věc. Ale dost často to je právě pokus-omyl, hlavně na nových technikách. Něco už jsem za dobu oněch pěti let vypiloval a jedu v zajetých kolejích. V současné době se mi často stává, že si lidé chodí o radu za mnou, což mě opravdu těší. Největší boom byl po odvysílání dílu o cosplayi z cyklu Kmeny.

Vlčí bouda: Přesně tak, někteří naši čtenáři tě mohli vidět v dokumentu České televize o současných městských subkulturách – KMENY. Jak probíhalo natáčení, a byl jsi s následným výstupem spokojen?

Karel: No, k natáčení jsem se dostal jako slepý k houslím. A asi bych použil citaci z filmu Trhák… „A jak se Vám spolupracovalo s panem režisérem?“ „No, tak ano… ale příští film bych raději dělal s někým jiným.“ Zásadní problém byl v tom, že si pan režisér dle jeho slov vybral téma, o kterém nic nevěděl a bral to jako výzvu, na čemž by nebylo nic tak špatného, ale problém byl v tom, že žil v přesvědčení, že v kostýmech žijeme, spíme, jíme, vyrábíme, či dokonce soulo… však víte co ;). Aktéry se do těchto situací snažil situovat. A celý cyklus byl dělán spíš jako umělecké dílo, než přímo jako něco vypovídající dokument. Já jsem to vypozoroval na Festivalu Fantazie, kde část dokumentu natáčeli. Byli i na FF Cosplay, které jsem se účastnil. Dle jejich slov jsem se tam choval přirozeně, staral se o své, snažil se na výstup před porotou připravit a kameru více méně ignoroval. Po měsíci mě přímo oslovil Vladimír 518, že by mě tam chtěli jako jednu z hlavních postav. Z toho, co jsem věděl, jsem si dal pár podmínek, že chci odsouhlasit, co tam padne o mně, o Legion, a že nezazní otázka: „Zda v kostýmech souložíme“. Některé záběry použili z Ffka, ale valná část se mnou se točila u mě doma. Na dokumentu je vidět, že aktéry přímo situuje do situací, které cosplayeři nedělají, a uplácením a prosbám jsem se statečně bránil 😉 Ale závěrem… dokument se povedl, není špatný, zasloužil by si větší stopáž, ale stálo hodně vysvětlování, že to, co to bylo vidět, tak opravdu není, a je to jen koníček, a ne hned po práci do kostýmu Tuskena, sednout si k televizi a čučet na film.

Celý dokument Kmeny můžete zhlédnout zde.

Vlčí bouda: Jak jsi zmínil, jsi členem kostýmové organizace Rebel Legion, která má momentálně přes 30 aktivních členů. Pomáhal jsi jim vytvářet i jejich kostýmy?

Karel: Na začátek trochu teorie ;). Rebel Legion je celosvětová kostýmová organizace zaměřující se na kostýmy kladných postav ze světa Star Wars. Díky tomu, že organizace pomocí SW kostýmů podporuje charitativní činnost – chodíme na dětské dny, do nemocnic, spolupracujeme s charitativními organizacemi jako například s Kapkou naděje, Aplou, Help psem, účastníme se akcí, které pořádají vlastníci licence pro Star Wars – nám Lucasfilm, potažmo Disney, propůjčují licenci na výrobu kostýmů pro naše účely a dokonce i organizací vyráběný merchandising je brán jako oficiální… jako například nášivky, mince atd. Po světě slouží desítky základen, ta naše nese název Lion Base, máme 36 aktivních členů s jedním nebo více kostýmy. Jedna naše členka dokonce 29 schválených kousků. Již jsem několikrát použil slovo schválený. Každý kostým, aby mohl být do legie přijat, musí splňovat standardy, tedy musí být co nejvíce podobný tomu, jak byl viděn ve filmech, seriálech či komiksech. Pro jednotlivé kostýmy jsou určeni takzvaní  LCJ – Legion Costume Judge, kteří u kostýmu posuzují jeho vzhled a zda splnil povinné součásti kostýmu.

Tak konec reklamy a nyní k samotné otázce 😀 … V legii si s výrobou kostýmů pomáháme, a to i napříč kontinenty. Samozřejmě, že na poli České republiky je to mnohem častější, ale lze si od kolegů, díky zapůjčené licenci,  např. z Ameriky objednat armor, masky, helmy atd. Já sám jsem s několika kostými pomáhal, ať radou, či i částmi. Z mé dílny jsou Bithí hlavy (Cantina Band), armor pro Sabine ze Star Wars Rebels, odlévám blastery, či jsme s kolegy z Legion (Blair a Fanda) vyrobili vakuový stůl a v České republice tlačíme armory pro animované klony z The Clone Wars atd. atd. Malý stůl jsem si postavil i domů a pomocí klasické trouby jsem vytlačil zmíněné mando brnění pro povstalkyni Sabine Wren, následně pomohl se základním nástřikem, weatheringem a San armor paintingem dovedla k dokonalosti. Zkrátka si v legii pomáháme, každý umíme něco a já rád pomůžu.

Vlčí bouda: Kdyby někdo chtěl kupříkladu repliku zat’nik’telu z Hvězdné brány. Jsi schopen mu ji na přání vyrobit, nebo máš nějaký „katalog“ věcí, na které se omezuješ?

Karel: Už pár věcí jsem přímo vyráběl na objednávku přímo pro někoho… jako onen zmíněný armor, či Thorovo kladivo, štíty pro Kapitány Ameriky, různé helmy do SW či protetické masky pro Star Trek film. Jak s oblibou říkám: „Vyrobit lze všechno!“, ale povětšinou je to otázka ceny. Největší problém je u odlévaných věcí, kde je potřeba dělat formu, protože u jednoho odlitku se to opravdu nevyplatí, resp. při oznámení ceny za formu se protočí panenky a s následujícím materiálem je cena bez rozpuštění formy do více odlitků pro většinu cosplayerů vysoká. Ale samozřejmě něco lze vyrobit i bez forem i v množství jednoho kusu. Dnes je u cosplayerů i oblíbená metoda 3D tisku, která otázku formy některých věcí dost řeší. Ale ano i zat z SG by šel a dokonce otvírací 😉 Katalog přímo nemám, přeci jen to stále dělám jako koníček a zábavu. Živit se tím nedá a spíše vyrábím SW kostýmy a doplňky pro stávající a budoucí členy Rebel Legion, kde máme propůjčenou licenci na SW kostýmy.

Vlčí bouda: Používáš 3D tiskárnu? Nebo ji do budoucna třeba plánuješ?

Karel: Já osobně ne… tedy zatím ne ;). Tím jsem odpověděl i na druhou část otázky, ale ještě dodám důvody. Zatím nejsou tak detailní tiskárny, aby byly za rozumnou cenu a nemuselo se následně čistit a hladit… čili i kdybych měl tiskárnu, tak ano model z tiskárny, vyhladit, následně formu a odlévat, protože to materiálově vyjde levněji a rovnou budu mít čistý finální produkt. S 3D grafikou jsem kdysi dávno dělal, čili vrátit se do sedla by se i dalo 😀

Vlčí bouda: Zanedlouho vtrhne do kin Star Wars: Epizoda VII. Pracuješ už teď na nějaké replice/masce z nových válek?

Karel: Nepracuji… na sedmičku se těším, ale půjdu s nějakým mým starším kostýmem z předchozích filmů. Ale vím, že několik lidí maká na kostýmech z nového filmu. Chtěl jsem konečně vyrobit Chewieho, ale přednost dostal jiný, větší projekt ze světa Star Treku, který zatím vizuálně držíme hodně pod pokličkou, a to sice seriál točený ne na greenscreen, ale v reálných kulisách. Odehrávat se bude v době, kdy Federace je ve válce s Dominionem, konkrétně, jak se z teaser/traileru dá zjistit, půjde o federační loď třídy Norway, tedy novogenerační LCARSový můstek.Tedy něco, co na poli fan seriálu zatím nebylo.

Vlčí bouda: A poslední otázka – lightsabery. Na internetu je spousta firem, které vyrábí funkční světelné meče se zvukem, světlem a neoficiálním designem. Zvažoval jsi někdy i zabrouzdání do těchto vod?

Karel: Funkční meč jsem zatím nevyrobil, jen hilt pro kostým Sharad Hetta, a to jen z plastu… pokud bych do mečů šel… tak bych potřeboval soustruh, aby to bylo tak, jak má být: D

Vlčí bouda: Karle, děkujeme ti za rozhovor, a pro všechny z vás, kdo by měli zájem podívat se na výrobky Made in Titan, najdete je na Facebooku nebo na webových stránkách http://www.madeintitan.cz/ .

Pro zájemce o členství v kostýmové organizaci, a zapojení se tak do dobročinné činnosti spojené s výbornou zábavou, jsou tady k prostudování stránky české divize – Rebel Legion https://www.facebook.com/rebellegioncz/?fref=ts a jejich oficiální web www.rebellegion.cz. Zájemci o více informací o tuzemských Star Trek projektech pak mohou zajít sem: https://www.facebook.com/startrekdiplomacy/?fref=ts a dozvědet se víc o tom, co nekalého se děje v zemích Federace.

(Visited 380 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Scénárista bez místa, trekkie, kreslíř, spisovatel, fanda Star Wars a hráč SW: The Old Republic.


KOMENTÁŘE