Malý pitaval z temného Gothamu
Již podruhé se nám do rukou dostává dílo tria Brubaker, Rucka & Lark Gotham Central, tentokráte s podtitulem Šašci a blázni. Jak už název (a přebal) napovídá, tentokráte se členové GCPD střetnou s nejděsivější postavou Gothamské galérky – samotným Jokerem. Ale nepředbíhejme.
Gotham Central na svých úctyhodných 285-ti stranách přináší tři rozsáhlé příběhy a jeden “dopis kamarádce” ve kterých se, stejně jako minule, střetneme nejen s elitou zločineckého podhoubí Gothamu, ale především opět nahlédneme pod pokličku života členů Gothamské policie, speciálně členů MCU – oddělení závažných zločinů (většinou páchaných okostýmovanými zločinci). To pomáhal založit Jim Gordon, nyní v důchodu, který osobně vybral a prověřil každého jednoho člena jednotky, aby tak pokud možno zamezil korupci v řadách svých mužů a žen. A že jde o nějaké muže a ženy. Kompletní sestavu si čtenář může prohlédnout hned na úvodní sestavě, kde je obrázek a jméno každého člena jednotky, ať už patří k první, či druhé směně. A nebo je recepční.
A přesně tou je Stacy, které je věnován hned první příběh v knize. Stacy funuje v GCPD jako recepční/sekretářka, která přepisuje hlášení do počítače a ohlašuje “návštěvy”. Technicky vzato je zaměstnankyní civilní agentury, která ji GCPD pronajímá. Díky tomu není Stacy zaměstnankyní města a tak může jako jediná osoba v budově GCPD legálně používat Bat-signál. Oficiálně totiž Batman neexistuje a kdyby kdokoliv ze zaměstnanců Gothamského Policejního Oddělení použil Bat-signál, nejen že by tím v očích byrokracie a zákona potvrdil Batmanovu existenci, ale navíc by tím označil Netopejra jako policejního agenta, což by mělo velice nemilé následky. Navzdory výše uvedeným řádkům ale není Stacyin příběh o setkání s Batmanem, ale spíše o její spolupráci s členy MCU. Má totiž jedinečnou příležitost vidět tyhle drsné a nekompromisní poldy ve chvíli, kdy můžou odložit svoji “masku” a chovat se jako normální lidi. Smát se, milovat, dělat si legraci sami ze sebe i ze svých kolegů. Jak sama Stacy říká: “Tihle muži a ženy vyšetřují ty nejohavnější zločiny, jaké si umíš představit. Brodí se krví obětí, aby našli odpovědi pro mrtvé a přesto se v jejich přítomnosti skoro pořád uculuju.”
Hned v dalším příběhu ale Brubaker a Rucka přitvrdí. Blíží se totiž Vánoce a neznámý maniak se rozhodne obdarovat náhodně vybrané občany města Gothamu. Průbojnou střelou. Nad městem se vznáší opar strachu a ulice a obchodní domy zejí prázdnotou, protože nikdo neví, kdo bude obdarován jako další. Strach panuje i mezi členy MCU. Ti se ale rozhodli nenechat se jím ovládnout a namísto toho jej přetvoří v odhodlání a vztek. Vztek nad neznámým pachatelem, který se jim rozhodl diktovat pravidla v jejich vlastním městě a tak vyrážejí do akce v plné polní. Odhalení pachatelovy identity není až takovým překvapením narozdíl od faktu, že se ten maniak sám dobrovolně dostaví na policejní stanici. Tím ale chvíle hrůzy nekončí, ba spíše naopak. Odpočet totiž běží a nikdo si není úplně jistý, co se stane až dojde k nule. Snadné cíle, jak se tento čtyřdílný příběh jmenuje, jsou mrazivým thrillerem, který napíná čtenáře k prasknutí a ve chvíli, kdy se (v polovině příběhu) pachatel octne ve výslechové cele, jej napne ještě víc.
Následuje třísešitový příběh Život je samé zklamání. V kontejneru je nalezena mrtvola mladé dívky, která zemřela za neznámých okolností a je opět na ženách a mužích MCU, aby přišli této záhadě na kloub. Narozdíl od thrillerových Snadných cílů je Život víceméně poctivou detektivní pátračkou s poměrně tuctovým odhalením. To ale rozhodně není myšleno jako výtka!!! Ed Brubaker s Gregem Ruckou využívají tento “standardní” typ detektivního příběhu k tomu, abychom opět poznali něco více ze zákulisí života detektivů. A název tohoto storyarchu mluví sám za sebe. Život JE v tomto případě opravdu samé zklamání ať už jde o práci, rodinu, či přátele.
A na závěr nás čeká sólová (scénáristická) práce Eda Brubakera v příběhu nazvaném lakonicky Neuzavřený. Detektiv Driver potká kamaráda svého bratra, který si před ním vystřelí mozek z hlavy. Důvodem je nevyřešený případ bombového útoku v šatně baseballového týmu, ke kterému došlo před osmi lety. Detektiv Driver se tak pouští do nevyřešeného případu, který měl před osmi lety na starosti sám Harvey Bullock. Ten byl ale již před delší dobou s hanbou propuštěn a své dny tráví popíjením laciné whiskey v laciných barech při pokuřování laciných doutníků. Jenže nové vyšetřování mu nedá spát, a tak vyráží do akce po vlastní ose. Musím se přiznat, že tento příběh je můj nejoblíbenější. Nejenom proto, že mám rád “nevyřešené případy”, ale také díky postavě Harveyho Bullocka, který (minispoiler) sice nedopadne úplně nejlépe (konec minispoileru), ale Brubakerovi se v jeho osobě daří zobrazovat esenci noirových P.I. kteří sice utápějí svůj život v laciném chlastu, ale pořád chtějí dokázat něco dobrého, uzavřít nezhojené rány ve svém životě.
Duane Swierczynski ve svém úvodu (který stojí za přečtení) definuje noirovky velice jednoduše – noir = v háji. “Ať bojujete sebeusilovněji, ať se zkoušíte stát sebelepším člověkem, vždy se kolem vás vyskytují síly mnohem mocnější než vy, které vás nemilosrdně přitlačí k zemi.” A přesně o tom Gotham Central je – o lidech, kteří se navzdory všemu tomu hnusu, špíně a zlu snaží nejen být lepšími lidmi, ale hlavně být lepšími lidmi pro ostatní občany Gothamu. A i když to občas vypadá beznadějně, tak se nevzdávají, snaží se nejen dostát vzoru, kterým pro ně Jim Gordon je, ale hlavně jej nezklamat. Nezklamat důvěru, kterou jim projevil a chovat se tak, aby na ně mohl být Komisař hrdý.
Gotham Central: Šašci a blázni je esencí perfektního komiksového noiru, který by neměl chybět v knihovně žádného fanouška tohoto detektivního žánru. A to i v případě těch nekomiksových.
P.S.: V příběhu Snadné cíle, pronese pachatel tyto věty: “Každý miluje děti, kapitáne. Sarah Essen-Gordonová vám to potvrdí. Ach, počkat, pravda – ta už ne!” Sarah Essen-Gordonová je bývalá žena komisaře Gordona, kterou zabil Joker v megaopusu No Man´s Land. Konkrétně v sešitě Detective Comics #741 Endgame, Part Three: …Sleep In Heavenly Peace… na jehož tvorbě se podílel Greg Rucka. Sarah se rozhodla raději zachránit novorozeně, než zastavit Jokera. Paradoxně Joker nenachází nic humorného na její smrti, což je poznat z jeho zachmuřeného výrazu, když odchází od její mrtvoly.
-
Hodnocení Vlčí Boudy