ÚTOK TITÁNŮ PO PÁTÉ
Pan Podzim nás vydatně zalévá provazy deště, zasypává krásně zbarveným listím, zakrývá pošmournou mlhou a někdy i nevysvětlitelně špatnou náladou. Naštěstí existují nechemické, neškodlivé léky na podzimní deprese, a to v podobě překypujících edičních plánů nakladatelství, které nám slibují minimálně do konce roku pořádný nátřesk. Tuzemskou stálicí na komiksovém nebi je bezesporu Crew a jejich, ať už žhavé novinky, či rozjeté série. Crwáci frčí přesně podle daného harmonogramu a my se díky tomu můžeme těšit již po páté z noční můry japonského scénáristy a kreslíře Hadžime Isajamy v manze Šingeki no Kjodžin, Attack on Titan – Útok titánů.
Stejně jako se rozrůstá komiksová řada, tak se geometricky rozšiřuje počet hlavních protagonistů, přestože titáni sem tam někoho slupnou jako malinu. Sešit tudíž započne strohým přehledem 104. ročníku absolventů vojenského výcviku. Kompendium evokuje maturitní tablo a něco/někdo mi temně našeptává, že se v šestém vydání Titánů se všemi nepotkám. Je to otrlá úvaha, ale svět za zdí je skutečně drsné místo.
Dobrým zvykem tvůrce Hadžime Isajamy je používání předělujících flashbacků, pomocí nichž vysvětluje rozmanité dějové kontexty a události předešlé. Zvláštní kapitola – Ilsin deník je přesně tím druhem zopakování nepříjemných příhod… „Před více než sto lety se objevili titáni – přirození nepřátele lidí, které se jim téměř podařilo vyhubit. Zdecimované lidstvo nakonec našlo útočiště v prostoru za obrovskými zdmi, které vztyčilo na svou obranu. Ne všichni lidé však byli ochotni žít ve světě obehnaném zdí…“ Hadžime Isajama je jistě skálopevně přesvědčený, že opakování je matka moudrosti a upomenul zapomnětlivého čtenáře na dosavadní podstatu příběhu. Dále pokračuje Ilsin deník podle jiného rčení – pero je mocnější než meč. Želbohu, japonská pointa je jiného druhu, než naše evropská. Více pesimistická.
Po speciální kapitolce Ilsin deník následuje (konečně) hlavní dějová linie. Eren Yeager v předchozích dílech zjistil, že se dokáže silou vůle přetransformovat v titána a tím zachránit nikoli jen sebe. Eren dostal za úkol se znovu přeměnit v titána a utěsnit zeď, jíž se ženou nezadržitelné hordy lidožravých nepřátel. Zadání bylo v poslední vteřině splněno a lidstvo tak vyhrálo první bitvu, nikoliv však válku. Euforie brzy vyprchává, přichází sčítání obětí, materiálních škod a zrádný strach. Strach z Erena. Existence tvora, jako je on představuje velké nebezpečí pro společnost a co hůř, jeho kauza se stala politickou záležitostí. Nejenom prostí lidé si kladou pro ně životně důležitou otázku, je Eren hrdina, či démon?
Pokud jsem již u těch úsloví, tak bezesporu platí, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán a Eren bude rozhodně odměněn. Yeager je zatčen, neboť může představovat potencionální hrozbu a je postaven před soud. Lidská paměť je velice pomíjivá a krátká, důkazy vznesené proti Erenovi – zachránci, jsou drtivé. Xenofobní člověčí masa a zaujatí žalobci požadují jeho okamžitou smrt. Nakonec vítězí zdravý rozum nad bázní a horkokrevný šónen je předán k průzkumnému sboru vedenému kapitánem Levim. Elitní jednotka plánuje výpravu za zeď a úspěchy mise rozhodnou, zda se ještě vrátí před krvelačný tribunál…
Tvůrce mangy Hadžime Isajama (29. 8. 1986) odkrývá čtenáři zase něco málo z rozsáhlé rozestavěné mozaiky. Troufám si tvrdit, že se to má s jeho dílem podobně, jako s každým jiným seriálem, či nekonečným cyklusem. Některé prvky se již úhrnem nezáživně opakují a začínají se mi zajídat. Flashbacků není tentokrát tolik, ale přehršel infantilního mudrování je podle autora mnohem více, než výrazné posunutí příběhu. Já si to nemyslím, ačkoli sociální kritika je v komiksu celkem slušně dávkována, určitě neuškodí. Jiné, drobné elementy naopak posunou příběh o kousek vpřed, ale ty vám samozřejmě aktuálně neprozradím. Jednalo by se o spoilerování. Bohužel, inovativních složek je v ději komiksu uboze málo. Žalostně málo.
Po páté části Titánů je zřejmé, že se manga někam pomalu ubírá. Útvar sestavený z malých částí se skládá v onu ucelenou mozaiku, třebaže na můj vkus je dobrání se podstaty vyprávění příliš zdlouhavé. Přece jen 5 sešitů krát 196 stran, to máme… No, hodně a výsledek je opravdu chabý. Téměř tisíc stran a já mám neodbytný pocit, že se zápletka příběhu točí (opět) kolem prázdných klišé, bojové strategie, patosu a dojemné tklivosti mladých hrdinů. Pozitivním zjištěním je pro mne, že jsem již uvykl někdy i problematické kresbě komiksu. Vlastně se mi kresba nečekaně líbí. Stačilo pouze tisíckrát, Goebbels měl málem pravdu 🙂
Mangu vydalo nakladatelství Crew v říjnu 2015. Překlad provedla Anna Křivánková. Útok titánů 6 má plánované vydání na prosinec 2015.
-
Hodnocení Vlčí Boudy