logo

ÚTOK TITÁNŮ 7

útok titánů

V předchozích dílech mangy jste viděli: Díky Erenovi Yeagerovi došlo lidstvo k šokujícímu poznání, že někteří titáni jsou ovládáni (řízeni) člověkem. Eren se dokáže v přímém přenosu přeměnit v titána a tímto skutkem zachrání téměř ztracenou bitvu. Záhadná kauza Eren se posléze stává politickou záležitostí a občané za zdí pociťují oprávněné obavy z jeho fyzické přítomnosti ve vlastních řadách. Nebezpečí pro společnost nepředstavuje pouze Eren, ale také mimořádní titáni, kteří usilují o rozbití zdi a existuje domněnka, že se jedná o skrytou (člověčí) pátou kolonu, jež žije mezi lidmi za zdí. Takže, nejenom nepřítel před branami, ale i ve vlastních zástupech! Pokud chtějí měšťané zabránit dalším útokům na zeď, tak musí odhalit lidsko – titánní infiltraci a získat toliko potřebné informace.

Yeager je odklizen mimo zdi města a zůstává pod dozorem zvláštní průzkumné jednotky, která má své interní příkazy. Průzkumníci během výpravy za zeď narazí na velice podivného ženského titána, který jde po Erenovi. Kuriózní tokání začíná!

Titáni po sedmé (S01E07)

Japonský autor Hadžime Isajama točí příběh komiksu, jako vítr v bedně a patologicky mě nudí.  Ženský titán se objevil v manze již v pátém sešitě a jako ústřední motiv okupoval také celý šestý díl. Bohužel, sedmá část v tomto trendu pokračuje a kompletní svazek patří opět dominantnímu ženskému monstru. Moc převratných věcí se neděje a tak se musíte spokojit s poznáním, že se titáni dokáží učit a procházejí jakousi uspíšenou evolucí. Prostě je občas hlavní hrdinové nachytají na švestkách. Lépe řečeno na stromech, odkud ještě pořád lidé neslezli. Možná se i Charles R. Darwin točí v bedně.

Tvůrce mangy nedává zvídavému čtenáři téměř žádné odpovědi a před svým rozvleklým vyprávěním hrne a kupí větší a větší otazníky. Počíná si podobně, jako gigantický neohrabaný buldozer, jež rozhrnuje nekonečnou komiksovou sérii a přejede krásnou růži. Dějový posun, po kterém vytrvale volám se zase nekoná. Naopak, vypravěč udělal půl kroku vpřed a čtenář dva kroky vzad. Po dvoudílné anabázi se ženským titánem se vracíme k pátému dílu a Eren Yeager zamíří před vojenský tribunál. Tři moudré opice Mizaru, Iwazaru a Kikazaru budou mít pré.

Hadžime Isajama (29. 8. 1986) působí ve svém vyprávění jako příkladný schizofrenik. Místy se ústřední aktéři vykecávají a plní komiksové bubliny velkým shlukem písmen, jež utváří slova plná patosu a bouřlivého hnutí mysli. Postavy neříkají nic nového, nic přínosného a neustále se opakují, jako poškrábaná, přeskakující vinylová deska. Jinde, znenadání, sledujete mnohastránkovou akci beze slov, jíž narušuje pouze onomatopoeia (zvukomalebná slova). Kupodivu  jsem byl rád, že hysteričtí šónenové zavřeli na chvilku klapačky a mohl jsem tak hltat dobrou konfrontaci. Příslovečný souboj na život a na smrt.

Paradoxní na celé situaci je, že u superhrdinského komiksu mne obdobné srážky nikterak neberou a většinou je prolétnu v časosběrném listování jenom z povinnosti. Inu, kde nic není, ani smrt nebere a já dal volky nevolky přednost bezhlavé akci před tupým žvaněním. Moc smutné. Je to, jako vybrat si ze dvou eventualit poprav setnutím. Možnosti jsou sekera a gilotina. Vyjde to nastejno.

To be continued…

Mangu vydalo nakladatelství Crew v roce 2016. Překlad provedla Anna Křivánková. Útok titánů 8 má plánované vydání na červenec 2016.

(Visited 229 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE