ÚTOK TITÁNŮ 8 SE NALOKAL ŽIVÉ VODY
Jisté omleté klišé tvrdí o životě, že je jako houpačka. Jednou jsi nahoře a jednou dole. Pokud mohu posoudit ono rčení, tak mi nezbývá, než uznale pokývat hlavou a říci „Je to tak a nikoliv jinak.“ Občas nás osud vymáchá hubou v blátě, aby nás později vynesl do nebývalých výšin. Stejná teze se dá napasovat i na nikdy nekončící virtuální telenovely a tištěné komiksové cykly, jako je kupříkladu Útok titánů.
Ne naplano jsem připodobnil osnovou předchozí recenze k televiznímu seriálu, bez reklamy 🙂 Některé epizody by člověk mohl minout, aniž by se něco podstatného stalo a u jiných netrpělivě čekáte na další dávku emocí a dějové rozuzlení. Konec konců, pro majoritní část lidské populace představuje legendární Matrix reálnější existenci, než je ta světská. Bohužel, drogy můžou mít různou podobu a formu. Na hermetické moudro „Jak nahoře, tak dole“ nedám nikomu jasnou odpověď, avšak mohu konstatovat, že Útok titánů 8 vytáhl konečně tlamu z bažin nudy a suchopárného smradu. Dosti mého kritického zkoumání bytí a vraťme se k tématu, kterým je Útok titánů po osmé.
Eren Yeager se dostal do vlivu všemocných spárů vrtkavého života, před i za zdí. Má několik málo vzácných kamarádů a velkou armádu nepřátel. Po krku mu jde tajemná titánka a teď už i vlastní soukmenovci. Výprava průzkumníků za zeď skončila nezdarem a Eren se chtě nechtě vrátil do města a byl vydán Vojenské policii. Mise, jež měla rozhodnout o jeho konečném osudu se proměnila v totální propadák, neboť stála nemalé množství lidských duší, nemluvě o obrovských výdajích a absenci výsledků. Poslední přátelé, kteří mu zůstali věrni pod vedením Armina, přirozeně nemají v úmyslu nechat Erena v moci Vojenské policie a pracují na jeho osvobození. Jak už to tak bývá, žádný plán nikdy nevyjde dokonale a chybička se vloudí. Snad už jen drobný spoiler – bude v tom ještě jednou konfrontace s dotěrnou titánkou. Masivní stalking z její strany. Znáte přerostlé ženy, když to nejde silou půjde to ještě větší silou…
Japonský tvůrce Hadžime Isajama (29. 8. 1986) se po předchozích poměrně nezáživných dílech pochlapil a já se konečně dočkal toho, po čem tak dlouho a vytrvale volám. Haleluja! Věci se daly do nekontrolovatelného pohybu, jako vodní masa z protržené hráze a pouze jsem zíral, co vše bylo odkryto v základech stavby. Prozrazení identity titánky bylo na spadnutí a už se nedalo déle odkládat. Nicméně to není podstatné a musím přiznat, že jsem byl následujícím bizarním vývojem doslova šokován a to vskutku příjemně.
Nějakou dobu jsem již pochyboval o komiksové sérii Útok titánů a smířeně, jako ovce před porážkou očekával, že mne autor nedokáže vyvést z rovnováhy. Opak je pravdou a je zjevné, že Hadžime Isajama ještě ani zdaleka nevytáhl všechna esa z rukávu a dokáže čtenáře překvapit, ba přímo vykolejit. Nové otazníky jsou skutečně obrovské a dosahují velikosti titánů. Více prozrazovat nebudu, ač mne svrbí jazyk. Špity, špity, šepty… Titání okurková sezóna je snad za námi a nastává čas velkých změn. Doufám, že vypravěč udrží nově nastolené tempo a nesklouzne opět k točení se v kruhu a neúměrnému natahování děje. Lavírování bylo dosti a nechme se překvapit tím, co přinese budoucnost. Nakonec, život je jako houpačka, jednou jsi nahoře a jednou dole. Osmá část je navrchu.
Mangu vydalo nakladatelství Crew v roce 2016. Překlad provedla Anna Křivánková. Útok titánů 9 má plánované vydání na říjen 2016.
-
Hodnocení Vlčí Boudy