logo

Bojový anděl Alita – láska ze smetiště

Začalo to na smetišti. Z odpadů povstala dívka bez minulosti, která netuší co ji čeká a co všechno umí. Jako prázdný list papíru třepotá ohromujícím světem a začíná se rozkoukávat. A rozdávat rány. Podobně i působí celá kniha, která se díky nakladatelství Crew dostala na český trh. Přišla bez fanfár, nenápadně. Ani jsem nevěděl, co od ní čekat. Nemá za sebou všeobecně známé značky. Není to kult, o kterém se mluví po generace. Alespoň z pohledu někoho, kdo mangou nežije a sleduje ji jen po očku. Ale holka se probojovala do mého srdce a povědomí víc, než Ghost in the Shell a spol.

Málokdy se stává, abych měl při čtení komiksu tak silný filmový dojem. Scény se střídají ve správnou dobu, střihem se dostaneme zpátky v ději, autor vysvětlí potřebný detail a hned se pokračuje dále, pořád se něco děje a hluchých míst je poskrovnu. Vše se obejde bez zbytečného obkecávání a prostojů. Přitom nejde o plytký akční výplach a třebaže je Alita akce plná, vše stojí na silných nohách logiky a překvapivé nepředvídatelnosti. Často se zdá, že už vás nic nepřekvapí a víte, kam situace směřuje, ale Jukito Kiširo sáhne do pytle svých nekonečných nápadů a pokaždé něčím překvapí.

Ohromující vize budoucnosti – bájné město v oblacích a pod jeho řitním otvorem hromady odpadků, továren a masa lidí a androidů žijících ve slumech a přeplněných městech. Je to nebezpečné místo bez spravedlnosti, elektronický divoký západ a džungle, kde vás dřív zabije šílený robot než úplavice. Samotné zasazení hraje jednu z hlavních rolí. Buduje atmosféru a rozšiřuje příběh někam za obzor, mimo samotné panely a kypří představivost. Je to žijící svět s vlastní historií a pravidly, ze kterého chcete vidět víc a zjistit víc.

V druhé části knihy se kouzlo a lákavá záhadnost univerza jen prohloubí. Ale příběh zvolní a je víc prostoru k vydechnutí. Alita dostane nové tělo a konečně i nějakou osobnost. Stane se z ní naivní zamilovaná puberťačka. Je to zajímavá, i když trochu iritující proměna. Jako správný člen mládeže se začne chovat pitomě a nelogicky a chirurgicky přesně budovaný dojem akčního spektáklu se trochu bortí a do příběhu se vkrádá ona pověstná japonská podivnost. Když k tomu budete přistupovat s nadhledem, bude to dávat smysl. Přece jen puberta je období lidského života, kdy nemusí vše dávat smysl.

Síla knihy Zrezivělý anděl spočívá hlavně v promyšleném světě. Všechny ty náznaky a motivy jen pohánějí představivost a nutí přemýšlet nad tím, jak to všechno funguje a co nebo kdo za tím stojí. Nejsou to jen bezduché kulisy. Mám takové tušení, že se máme ještě na co těšit. Bojový anděl Alita není jen tupý akční výplach. Má svou hloubku a pozadí, které si nezadá třeba se světem Blade Runnera, třebaže pomalou hloubavou filozofii mění za promyšlenou choreografii plnou násilí a zběsilosti. Je to milé překvapení, které bych od takové až nenápadné knihy nečekal.

(Visited 812 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE