logo

GANTZ – KREV, POT A KOZY

Představte si, že jdete přes ulici, nerozhlédnete se a najednou vaši pouť po tomto chmurném údolí ukončí parní válec. Když následně otevřete oči, tak před sebou namísto brány pekelné (ale no ták, přece si nebudete lhát do kapsy :-)) máte prázdný, nezařízený byt, jehož jedinou výbavou je velká, černá koule. Velká černá koule a pár dalších jedinců, ze kterých postupně vyleze, že už se taky chystali do toho svého kotlíku, ale něco jim v tom zabránilo. To něco je Gantz – velká černá koule napěchovaná zbraněmi, posilujícími obleky a jedním spícím, nahým a holohlavým chlápkem (že by Lex Luthor? :-D).To je jedna z prvních věcí, kterou Gantz oznámí svým… obětem. Následně se objeví obrázek a stručný popis mimozemšťana, naši (ne)mrtví nafasujou zbraně a obleky a lov začíná.

Tak nějak zhruba začíná nejnovější manga přírůstek do české Crewní produkce. Gantz je manga plná akce, gore, akce a navrch ještě trochu gore (plus nějaká ta erotika). Hlavní postavy umírají jak na běžícím páse (a povětšinou velmi bizardními způsoby z rukou velmi bizardních nepřátel). Ale i když to vypadá, že je Ganz pouhá akční mlátička plná krve a erotiky, neí to pravda. Hiroja Oku toiž dokázal využít tohto brutálního prostředí k tomu, aby stvořil hlubokomyslný, depresivní příběh o tom, co je člověk schopen udělat pro vlastní přežití, či pro vlastní přátele. Mangu u nás provází jedno tvrzení – vhodné i pro nečtenáře mangy. Sám za sebe můžu říct, že je to stoprocentní pravda. Nejsem otaku, mangu moc nečtu, rozhodně nekupuju. Naruto fenomén mi přijde zábavný. Jo, dobře sem tam nějaké to hentai… ehm… anime zkouknu, ale to je asi fše 🙂 Přesto, když jsem v knihkupectví poprvé uviděl tu červenobílou obálku, moje peněženka sama vyplivla dvě stovky a bylo to. Po přečtení jsem tomuto fenoménu propadl a okamžitě jsem si musel sehnat anime.

26 dílů plných deprese, akce (sem tam i trochu toho japhumoru), navrch ještě trouchu té deprese, ale hlavně místy až psychedelická atmosféra. Takový je Gantz v anime. Příběh se (prý) vyvíjí poněkud jiným směrem, než co se týče mangy. Za to nejspíše může fakt, že celý seriál je ve skutečnosti jen filler (pro neznalé – najděte si to na wiki :-P) čemuž odpovídá i poněkud neukončený konec (buď neukončený, nebo tak šileně filozofický, že je nepochopený).

Ovšem to pořád není vše, ještě tady máme tři hrané filmy – Ganz (2010), Gantz: Perfect Answer (2011) a Another Gantz. První dva filmy na sebe přímo navazují, kdežto třetí (ve skutečnosti tv film) je převyprávěný první díl z pohledu jednoho novináře (který se párkrát ukáže i v prvních dvou dílech). Všechny tři filmy má na svědomí Šinsuke Sató, který kromě Gantz trilogie natočil ještě asi pět filmů, jinak nic.

Navrch ještě existuje Gantz: The Game, mix mezi FPS a RPG a knihy Gantz/Minus, která se odehrává předmangou a zaměřuje se na dvě postavy, které se objeví i v manze, a Gantz/EXA (o které toho moc nevim :/). No a pro fanoušky existuje ještě Gantz/Manual, který obsahuje seznam (a obsah) epizod, životopisy hrdinů a spousty dalších detailů za světa jedné velké, černé koule.

Na závěr bych se rád ještě vrátil k českému vydání, protože to se Crewákům povedlo. Již klasicky se čte „pojaponsky“, čili od zadu. Překlad se (prý, originál jsem nečetl :-D) povedl na výbornou (hlavně protože překlad mají většinou na starosti fanoušci mangy) a editace je (jak jinak) klasicky perfektní. Jediné, co by mohlo sběratelům Bleache a Naruta vadit je rozměr, jelikož Gantz je o něco větší, než ostatní u nás vydané mangy z nakladatelství Crew. Takže ještě jednou díky, pánové.

Ti z vás, kdo Gantz nečetli a nemají rádi „ty japonský šílenosti“, dělají chybu. Dvě stovky jednou za tři měsíce není moca Gantz za to rozhodně stojí. Jo, mimochodem, manga je dokončená, má 37 knih (takže žádná nekonečná šílenost typu Naruto, Bleach atp.), takže u nás (snad, s podporou čtenářů) vyjde celá. No není to úžasné?

(Visited 400 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE